Home Analizy Rosnące koszty życia w Polsce: Perspektywa Deloitte

Rosnące koszty życia w Polsce: Perspektywa Deloitte

0
0
99

Najnowsze wyniki badania Consumer Signals, będące częścią projektu Global State of the Consumer Tracker firmy doradczej Deloitte, rysują obraz niepokoju wśród Polaków z powodu rosnących cen. W świetle tej analizy spojrzymy na obecne tendencje i ich wpływ na codzienne życie w Polsce.

Niepewna Przyszłość Finansowa

Z badania wynika, że 50% Polaków ocenia swoją sytuację finansową jako gorszą niż rok temu. Wzrost cen paliw wydaje się być kluczowym czynnikiem niepokoju, z 76% respondentów spodziewających się dalszych wzrostów. Michał Pieprzny, lider Consumer Industry w Polsce, Deloitte, podkreśla, że „wysoki odsetek osób niebędących w stanie oszczędzić jakiejkolwiek sumy… może skłaniać do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki.”

Wzrost Cen Surowców Energetycznych

Zagrożenie wzrostem cen nie ogranicza się tylko do paliw. 74% ankietowanych przewiduje wyższe koszty prądu, gazu, oleju opałowego. Jak zauważa Anna Rączkowska, partnerka w Deloitte, „kluczowym czynnikiem będzie sytuacja na Bliskim Wschodzie i jej wpływ na rynek energii.” Jest to szczególnie istotne w kontekście zbliżającej się zimy i wzrostu zapotrzebowania na energię.

Globalne Porównanie

Nie tylko Polska zmaga się z tymi wyzwaniami. W innych krajach, takich jak RPA czy Francja, odsetek obawiających się wzrostów cen jest jeszcze wyższy. Tymczasem kraje takie jak Arabia Saudyjska i Japonia wydają się być mniej narażone na podobne niepokoje.

Podsumowanie

Badanie Deloitte pokazuje, że nastroje finansowe w Polsce są dalekie od optymistycznych. Wysoka inflacja i rosnące koszty życia kształtują obawy mieszkańców, a niepewność finansowa staje się coraz bardziej powszechna. W takich warunkach zrozumienie tych trendów i odpowiednie reagowanie, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i rządowym, staje się kluczowe dla przyszłości gospodarczej kraju.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Nowy front wojny detalicznej: ataki cybernetyczne poprzez chmurę

W handlu detalicznym, gdzie stawka jest bardzo wysoka, nowe zagrożenia nie pochodzą już od…