Home Analizy Rynek  IT staje się ofiarą kryzysu

Rynek  IT staje się ofiarą kryzysu

0
0
81

To efekt kryzzysu, który jest coraz bardziej odczuwalny w branży informatycznej. I mała to pociecha, że inne sektory gospodarki cierpią bardziej.

Ponad 10 procent w dół w regionie

PMR ostrzega, że w ciągu najbliższych dwóch latach rynki IT we wszystkich krajach środkowoeuropejskich czeka bardzo wyraźne wyhamowanie dynamicznych wzrostów widocznych w poprzednich latach, a nawet spadek wartości.  Firma ta szacuje, ze w 2009 r. skumulowana wartość rynku IT w trzech największych krajach rynku środkowoeuropejskiego – w Rosji, na Ukrainie i w Polsce – spadnie o 10, 5 proc. do ok. 22 mld euro.

Powodem jest oczywiście recesja gospodarcza, co odbije się na wydatkach zarówno firm, jak i konsumentów. W branżę IT uderzą m.in. oszczędności inwestycyjne sektora finansowego, który jest jednym ze strategicznych odbiorców IT. 

Korekta z 14,7 do 1,2 w Polsce

W przypadku rynku polskiego w swej zeszłorocznej prognozie PMR przewidywał, że w tym roku rynek IT w Polsce wzrośnie o 14,7 proc. Obecna prognoza mówi, że wzrost ten będzie minimalny, bo wyniesie tylko 1,2 proc. Firma analityczna te drastyczne przeszacowanie tłumaczy m.in. tym, że w czerwcu ubiegłego roku, gdy ona powstawała  poziom średniorocznego wzrostu PKB w latach 2009-2012 szacowany był na poziomie ok. 5,3 proc. Obecnie, w ocenie PMR wskaźnik nie przekroczy 3 proc. Zdecydowanie bardziej  pesymistycznie PMR ocenia też możliwości zwieszania nakładów na środki trwałe w gospodarce. W maju ubiegłego roku spodziewany był wzrost na poziomie 10-12 proc. w dwóch kolejnych latach, podczas gdy obecnie możliwa jest ujemna dynamika w bieżącym roku.

""

Najszybciej reaguje rynek sprzętu

Mimo to jak zaznacza PMR na razie większość dużych firm IT deklaruje, że nie odczuło jeszcze skutków spowolnienia gospodarczego w Polsce i spodziewa się pozytywnych wyników w 2009 r. Dotyczy to przede wszystkim dostawców oprogramowania i usług IT, którzy często związani są długoterminowymi umowami. Bardziej pesymistyczne oczekiwania, co do rozwoju rynku IT w ciągu najbliższego roku mają natomiast dystrybutorzy sprzętu.  Właśnie w przypadku tego ostatniego segmentu widać najbardziej wyraźną różnicę między prognozami PMR z połowy ubiegłego roku, a sytuacja bieżącą. Już w 2008 r. mieliśmy bowiem do czynienia z wyraźnym spadkiem sprzedaży komputerów stacjonarnych oraz monitorów, w szczególności w ostatnich miesiącach roku. Mniejszemu popytowi na desktopy i monitory towarzyszył wzrost cen importowanego sprzętu spowodowany wzrostem kursu dolara.

W konsekwencji dostawcy musieli godzić się na obniżanie już i tak niskich marż lub oferować sprzęt po wyższych cenach, co dodatkowo odbijało się na poziomie sprzedaży. Spadki w segmencie desktopów zrównoważyła tylko w części rosnąca sprzedaż komputerów przenośnych, których udział w całkowitej sprzedaży komputerów w Polsce przekroczył już wyraźnie 50 proc.

Bieżący rok będzie dla dostawców sprzętu okresem minimalizacji strat. W czasie kryzysu zostaną zdecydowanie wydłużone cykle wymiany. Klienci biznesowi ograniczający koszty działalności, będą zainteresowani maksymalnym opóźnieniem procesu wymian. Należy spodziewać się także większej popularności technologii energooszczędnych i wirtualizacyjnych.

IT na Ukrainie pada

O wiele gorzej wygląda jednak sytuacja na Ukrainie. Kraj ten odczuwa najmocniej w regionie środkowoeuropejskim skutki recesji. Tylko od początku bieżącego roku prognozy PKB zmieniły się ze wzrostu o ok. 0,5 proc. do spadku na poziomie nawet 15 proc. 

„W ostatnim kwartale ubiegłego roku sprzedaż niektórych dostawców, szczególnie dystrybutorów sprzętu IT, spadła nawet o połowę, podczas gdy zazwyczaj był to okres rekordowych wyników. W roku bieżącym wartość rynku IT na Ukrainie może spaść o jedną trzecią” – uważa Paweł Olszynka, analityk PMR.

IT w Rosji też nie ma szans

Spadek wartości  i to aż o 14 proc. (jak szacuje PMR) w tym roku czeka również największy w regionie rynek rosyjski. W ciągu ostatnich kilku miesięcy największe rosyjskie firmy IT zdecydowały się na redukcję zatrudnienia, przygotowując się do spadku popytu na rozwiązania IT w następstwie spowolnienia gospodarczego.

Intel obronił wynik finansowy za 1Q 2009


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka 2024 – raport drogowy

Przed nami pierwszy długi weekend majowy. W związku z okazją do odpoczynku poza domem, kie…