Home Analizy Rynek M2M Polska 2012

Rynek M2M Polska 2012

0
0
142

Termin machine-to-machine (M2M) oznacza ekosystem autonomicznej komunikacji pomiędzy rosnącą liczbą urządzeń połączonych w przeróżne rodzaje sieci teleinformatycznych. M2M, wraz z internetem rzeczy, inteligentnymi sieciami czy inteligentnymi miastami jest elementem chmury pojęć, które coraz śmielej przechodzą z kart opowiadań futurystycznych do codziennej rzeczywistości technologicznej.

  • Dzięki systemom M2M firmy i instytucje są w stanie zbierać i analizować informacje z rozległych sieci (od małych – obejmujących np. pojedynczą fabrykę, po wielkie – o rozległości kontynentu). Końcówkami sieci stają się fizyczne urządzenia (np. kamery, czujniki ruchu, lokalizacji, temperatury, etc.) przesyłające zbierane dane do odległych serwerów pozwalających na analizę w czasie bliskim rzeczywistemu (ang. near real-time analytics). Systemy M2M pozwalają na zwiększenie automatyzacji procesów oraz produktywności fizycznej infrastruktury należącej do firm i instytucji.
  • Dotychczas polski rynek M2M był widoczny prawie wyłącznie w przestrzeni B2B. Wg raportu IDC, pionierami wśród użytkowników systemów M2M stały się sektory ochrony osób i mienia, transportu (zarządzanie flotą pojazdów), usług komunalnych i energetycznych, handlowy i finansowy. IDC przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat najmocniejszy bodziec dalszego rozwoju dla rynku M2M zapewni program instalacji ‘inteligentnych liczników’ energii elektrycznej.
  • Mimo znacznej dynamiki, nie jest to rynek łatwy dla wszystkich graczy. Zadowoleni nie mogą być operatorzy komórkowi, którzy już od lat widzieli komunikację M2M jako jedną ze ścieżek zrównoważenia spadających przychodów z usług głosowych. Tymczasem M2M przynosi telekomom relatywnie niskie marże i przychody. Znacznie lepiej radzą sobie dostawcy kompletnych rozwiązań, integratorzy systemów M2M oraz producenci i dystrybutorzy wyspecjalizowanej elektroniki. Raport IDC omawia sytuację każdej z tych grup dostawców, specyfikę polskiego rynku oraz sugeruje metody na zwiększenie przychodów i marż – np. wejście w rolę dostawcy systemów ‘inteligentnego domu’ przez telekomy, czy usprawnienia usług kompleksowych dostarczanych przez integratorów.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…