Home Po godzinach Sonos Ray – więcej niż soundbar

Sonos Ray – więcej niż soundbar

1
0
137
Nasza ocena
Budowa
jakość dźwięku (TV)
jakość dźwięku (muzyka)
cena
Podsumowanie
To solidny wybór, jeśli jesteś już fanem ekosystemu Sonos - klarowność dźwięku sprawia, że ​​jest to dobry wybór do oglądania kanałów muzycznych i dokumentalnych. W przypadku filmów  można znaleźć ciekawsze rozwiązania z dedykowanym subwooferem, a nawet tylnymi satelitami w tej samej cenie. Jednak użytkownicy Sonosa prawdopodobnie docenią przede wszystkim jego małą, kompaktową konstrukcję.
84 %

Sonos to firma szczególna – podobnie ja Apple stworzyła własny ekosystem, dzięki możesz nagłośnić dowolną przestrzeń. Obok głośników, które można porozstawiać po całym domu (lub zabrać ze sobą) oferuje również soundbary. Sonos Ray to najmniejszy i najtańszy z nich, co nie oznacza, że ma mało do zaoferowania!

Sonos Ray to jak dotąd najbardziej przystępny cenowo soundbar firmy Sonos. Debiutujący na rynku w 2022 roku soundbar klasy podstawowej 2.0, można zintegrować z istniejącym ekosystemem Sonos za pomocą aplikacji Sonos S2. Chociaż nie obsługuje treści Dolby Atmos  może odtwarzać dźwięk przestrzenny 5.1, taki jak Dolby Digital i DTS. Konfigurację można wzbogacić za pomocą Sonos Sub i „klasycznych” głośników, takich jak  Sonos One SL  lub  Sonos Five .

Budowa

Ray – podobnie jak inne głośniki firmy Sonos –  jest bardzo solidnie wykonany, pomimo dominującego plastiku. Krawędzie są zaokrąglone, co nadaje mu elegancki wygląd. Sonos Ray jest mniejszy niż Sonos Beam (Gen 2), a dzięki kompaktowej konstrukcji z łatwością mieści się pod 55-calowym telewizorem, nie zasłaniając ekranu. Z tyłu znajduje się wnęka na okablowanie, przy czym Sonos Ray ma ograniczony wybór wejść fizycznych. Możesz podłączyć go do telewizora za pomocą dołączonego kabla optycznego, ale nie ma obsługi HDMI. Znajdziesz tu również kabel Ethernet i przycisk do podłączenia dowolnych subwooferów i głośników satelitarnych.

 

Na górze znajdują się przyciski dotykowe, które pozwalają odtwarzać/wstrzymywać muzykę i regulować głośność. Aby uzyskać dostęp do dodatkowych funkcji, musisz jednak użyć aplikacji Sonos S2.

Aplikacja Sonos S2 pełni rolę pilota i umożliwia sterowanie wszystkimi funkcjami. Jeśli posiadasz już produkty Sonos, prawdopodobnie znasz już jej możliwości, ponieważ umożliwia jednoczesne sterowanie całą siecią głośników Sonos. Możesz skonfigurować różne profile pomieszczeń i zarządzać urządzeniami w całym domu. Oczywiście bez problemu można odtwarzać muzykę z praktycznie dowolnego serwisu streamingowego takie jak Spotify, Tidal czy Apple Music.  Co ciekawe Sonos Ray może współpracować np. z pilotem tunera satelitarnego, co pozwala regulować głośność.

Podobnie jak w przypadku innych głośników Sonos, posiada on funkcję korekcji pomieszczenia o nazwie Trueplay, która automatycznie optymalizuje odtwarzanie dźwięku w oparciu o unikalną akustykę pomieszczenia. Niestety funkcja jest dostępna tylko na sprzęcie z systemem iOS.

Jakość dźwięku

Sonos Ray ma dobre pasmo przenoszenia i odpowiednią dynamikę stereo. Robi się wystarczająco głośno, aby wypełnić dźwiękiem typowy salon. Jego profil dźwiękowy jest neutralny, szczególnie w zakresie średnich tonów. Brak basu jest zauważalny jedynie w gatunkach mocno basowych, takich jak np. hip-hop i EDM. W trakcie transmisji telewizyjnych zorientowanych na dialogi bez dużej ilości basu, przekonasz się, że wokale są przyjemne i szczegółowe.

Sonos Ray dobrze sprawdza się w przypadku programów telewizyjnych, podcastów i wideokonferencji. Jego zbalansowane, neutralne tony średnie sprawiają, że dialogi są odtwarzane wyraźnie i szczegółowo, a tryb wzbogacania głosu i funkcja trybu nocnego równoważą poziom głośności podczas oglądania telewizji w nocy. Jednak ponieważ jest to konfiguracja 2.0, nie ma kanału centralnego, który pomagałby zapewnić bardziej przejrzystą i rzeczywistą akustykę, tak jak w przypadku modeli premium.

Pomimo to – w przypadku filmów Sonos Ray nie rozczarowuje. Nie ma co prawda obsługi Dolby Atmos, jednak obsługuje formaty dźwięku przestrzennego 5.1, takie jak Dolby Digital i DTS. Oczywiście uzyskany dźwięk nie jest tak wyraźny, ani tak rzeczywisty, jak w przypadku rozbudowanych soundbarów, czy kiina domowego. Chociaż możesz dodać subwoofer lub tylne głośniki, aby uzyskać lepszą wydajność, te dodatki nie są tanie.

Co ciekawe – w porównaniu do starszych modeli kina domowego Sonos Ray zapewnia komfort automatycznego rozpoznawania miksowania formatów. Tym samym – w przypadku streamingu nie trzeba „zgadywać” czy jest to np. DTS i zmieniać ustawień wzmacniacza.

Czy warto kupić Sonos Ray?

Sonos Ray to najtańsza jak dotąd oferta firmy Sonos. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą poznać markę poprawiając jakość dźwięku płynącego z wbudowanych w TV głośników.

Sonos Ray obsługuje zawartość Dolby Digital, która jest najpopularniejszym formatem dźwięku przestrzennego używanym zarówno na platformach strumieniowych, jak i Blu-ray. Dzięki ostatniej aktualizacji aplikacji Sonos S2 dostępna jest również obsługa DTS.

To solidny wybór, jeśli jesteś już fanem ekosystemu Sonos – klarowność dźwięku sprawia, że ​​jest to dobry wybór do oglądania kanałów muzycznych i dokumentalnych. W przypadku filmów  można znaleźć ciekawsze rozwiązania z dedykowanym subwooferem, a nawet tylnymi satelitami w tej samej cenie. Jednak użytkownicy Sonosa prawdopodobnie docenią przede wszystkim jego małą, kompaktową konstrukcję.

Co nam się podoba?

  • Wyraźna i dokładna reprodukcja wokalu.
  • Funkcja korekcji pokoju na urządzeniach z systemem iOS.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Urządzenia mobilne w polskich firmach: czas na zieloną rewolucję

Kiedy ostatnio zastanawialiście się, ile prądu zużywają Wasze firmowe laptopy, smartfony, …