Home Na czasie Strefa "039" zadziała!

Strefa "039" zadziała!

5 min
0
0
101

Do tej pory TP SA realizowała połączenia na numery 039 wyłącznie pomiędzy własnymi abonentami, ale wkrótce ma się to zmienić.

Strefa numeracyjna 039 została wymyślona przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) z myślą o operatorach VoIP. Połączenia na i z numerów zaczynających się od 039 miały być zawsze traktowane, jak rozmowa lokalna. W praktyce, jeśli ktoś dzwonił na taki numer, to z reguły był to głuchy telefon. Połączenia 039 działały jedynie pomiędzy abonentami tego samego operatora, bo TP SA nie przepuszczała przez swoją sieć połączeń międzyoperatorskich do strefy 039.

W praktyce jedyną możliwością pozyskania działającego numeru rozpoczynającego się od 039.. było: podpisanie z TP umowy na dostęp do Internetu, posiadanie modemu  livebox tp i wykupienie kolejnego abonamentu. Oczywiście takie rozwiązanie ze względów finansowych nie było zbyt atrakcyjne.

Od 15 lutego będzie się to musiało zmienić, bo właśnie wtedy mija termin wyznaczony decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Anny Streżyńskiej, z 22 grudnia 2006 roku, o otworzeniu dostępu do numeracji 039 w sieciach MediaTel SA i TP SA (8 tygodni od otrzymania decyzji przez TP SA). W praktyce oznacza to możliwość wykonywania połączeń na wymieniony numer kierunkowy z dowolnego miejsca w Polsce w cenie rozmów lokalnych.

Od początku lutego również użytkownicy FreecoNet.pl – społecznościowej platformy VoIP – będą mogli otrzymać numer ze strefy numeracyjnej 039, z którego opłaty za połączenia są liczone, jak za rozmowę lokalną.

„Idea stojąca za numerem 039 jest bardzo zbieżna z ideą, która legła u podstaw FreecoNet. Chodzi nam o to, żeby ludzie dzwonili za darmo lub po najniższych możliwych kosztach. 039 realizację tej idei przybliża, choć mamy pewne obawy, czy Telekomunikacja Polska wypełni postanowienia UKE na czas. W ostatnim czasie TP SA robiła wszystko, żeby opóźnić liberalizację rynku. Tracą na tym usługodawcy i sami klienci. UKE wydawało numery kierunkowe 039 już od dawna, jednak z powodu działań TP SA dodzwonienie się na te numery za pośrednictwem sieci tego operatora było technicznie niemożliwe. A przecież to pierwszy krok, aby każdy w Polsce mógł dzwonić wyłącznie po cenach lokalnych. Mamy nadzieję, że TP SA wypełni decyzję i będziemy mogli zaoferować klientom nowy numer, także w ramach FreecoNet” – powiedział Jan Wyrwiński, Kierownik Projektu FreecoNet .


Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Dostęp do Internetu mobilnego w Polsce jest coraz droższy 

Czwarta edycja dorocznego badania Digital Quality of Life wskazuje, że Polska zajmuje 23. …