Home Chmura Sztuczna inteligencja i zrównoważony rozwój branży centrów danych w 2024 roku

Sztuczna inteligencja i zrównoważony rozwój branży centrów danych w 2024 roku

0
0
85

Pilna konieczność zaspokojenia intensywnego popytu na usługi zapewniane przez sztuczną inteligencję oraz presja na zmniejszenie zużycia energii, kosztów jej obsługi i emisji gazów cieplarnianych, będą miały duży wpływ na branżę centrów danych w 2024 roku.

To główny wniosek z opracowanej przez Vertiv – globalnego dostawcę krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość jej działania – prognozy trendów dotyczących centrów danych na 2024 r. Zakłada ona, że w całej branży dominować będą kwestie związane z rozprzestrzenianiem się sztucznej inteligencji (zgodnie z przewidywaniami Vertiv sprzed dwóch lat) wraz z wyzwaniami związanymi z infrastrukturą i zrównoważonym rozwojem.

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na zagęszczenie infrastruktury centrów danych oraz zapotrzebowanie na energię stały się dominującymi tematami w naszej branży – powiedział Giordano (Gio) Albertazzi, dyrektor generalny Vertiv. – Znalezienie sposobów, aby pomóc klientom zarówno w zaspokajaniu ich potrzeb na sztuczną inteligencję, jak i w działaniach dążących do zmniejszenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych, jest poważnym wyzwaniem, wymagającym nowych modeli współpracy między centrami danych, producentami procesorów i serwerów oraz dostawcami infrastruktury.

Oto trendy, które według ekspertów Vertiv zdominują ekosystem centrów danych w 2024 roku:

 1. Sztuczna inteligencja wyznacza kryteria konstruowania nowych budynków oraz modernizacji istniejących – rosnące zapotrzebowanie na sztuczną inteligencję w różnych zastosowaniach zmusza przedsiębiorstwa do wprowadzania znaczących zmian w ich działalności operacyjnej. Starsze obiekty nie są przystosowane do masowego wdrażania systemów obliczeniowych o dużej gęstości, wymaganych przez sztuczną inteligencję, a w wielu z nich brakuje wymaganej infrastruktury do chłodzenia cieczą.
  W nadchodzącym roku coraz więcej przedsiębiorstw zda sobie sprawę, że półśrodki są niewystarczające i zamiast tego zdecyduje się na budowę nowych obiektów (coraz częściej z prefabrykowanymi rozwiązaniami modułowymi, które charakteryzują się krótszym czasem wdrożenia) lub ich modernizację na dużą skalę, aby w znacznym stopniu dokonać zmiany ich infrastruktury zasilania i chłodzenia. Umożliwi to wdrażanie bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań, w tym systemów zarządzających chłodzeniem cieczą dla serwerów obsługujących środowiska sztucznej inteligencji oraz powietrzem w pozostałej przestrzeni centrum danych.
 2. Intensyfikacja poszukiwania alternatywnych metod magazynowania energii – nowe technologie i metody magazynowania energii umożliwiają inteligentną integrację z infrastrukturą sieci energetycznej oraz – co stanowiło pilny do osiągnięcia cel – zmniejszenie liczby uruchomień generatorów paliwowych. Akumulatorowe systemy magazynowania energii (BESS) zapewniają wydłużony czas pracy poprzez inteligentne zarządzanie podłączonymi odbiornikami, a także mogą w płynny sposób być integrowane z alternatywnymi źródłami energii, takimi jak panele słoneczne lub ogniwa paliwowe. Takie podejście minimalizuje wykorzystanie generatorów i przekłada się na zmniejszenie ich wpływu na środowisko.
  Instalacje BESS staną się bardziej powszechne w 2024 r., a ostatecznie ewoluują do modelu, w którym użytkownicy będą dysponowali swoimi własnymi zasobami energii, co zapewni im wydajność, niezawodność i opłacalność potrzebne do obsługi zasobów obliczeniowych dla sztucznej inteligencji.
 3. Przedsiębiorstwa stawiają na elastyczność – podczas gdy dostawcy usług w chmurze i kolokacyjnych intensywnie realizują nowe wdrożenia, aby zaspokoić popyt, przedsiębiorstwa posiadające własne centra danych prawdopodobnie zdywersyfikują inwestycje i strategie wdrażania. Sztuczna inteligencja jest tutaj kluczowym czynnikiem, ponieważ firmy zmagają się z tym, jak najlepiej włączyć i zastosować tę technologię, jednocześnie spełniając cele zrównoważonego rozwoju. Mogą zatem zacząć poszukiwać wdrażanych lokalnie rozwiązań wysokiej mocy do obsługi środowisk sztucznej inteligencji przetwarzających zastrzeżone dane.
  Należy także oczekiwać, że wiele przedsiębiorstw będzie traktować priorytetowo przyrost inwestycji (bazując w dużej mierze na prefabrykowanych rozwiązaniach modułowych) oraz usługi serwisowe i konserwacyjne realizowane w celu przedłużenia żywotności starszego sprzętu. Takie usługi mogą zapewnić dodatkowe korzyści, optymalizując działanie w celu uwolnienia pojemności w maksymalnie obciążonych środowiskach obliczeniowych i zwiększając efektywność energetyczną w tym procesie. Podobnie, przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla poprzez wydłużenie żywotności posiadanych serwerów, zamiast ich wymiany i złomowania.
 1. Wyścig do chmury napotyka przeszkody w zakresie bezpieczeństwa – Gartner przewiduje, że globalne wydatki na usługi w chmurze publicznej wzrosną o 20,4% w 2024 r., a masowa migracja do chmury nie wykazuje oznak osłabienia. Wywiera to presję na dostawców usług chmurowych, aby szybko zwiększali pojemność swojego technicznego zaplecza w celu obsługi popytu na sztuczną inteligencję i obliczenia wysokiej wydajności. Nadal więc będą zwracać się do partnerów kolokacyjnych na całym świecie, aby zapewnić sobie możliwość tej ekspansji.
  Dla klientów przenoszących coraz więcej danych z siedziby firmy do chmury, bezpieczeństwo jest najważniejsze, a według Gartnera 80% osób na stanowisku CIO planuje zwiększyć wydatki na ochronę cyfrowych zasobów w 2024 roku. Jednak rozbieżne krajowe i regionalne przepisy dotyczące bezpieczeństwa danych mogą stanowić złożone wyzwanie podczas podejmowania wysiłków na rzecz standaryzacji.

 

Więcej informacji na temat tych i innych trendów wpływających na branżę centrów danych można znaleźć na stronie Vertiv.com.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

3 strategie na spełnienie wymogów NIS2

Coraz bardziej dynamiczny rozwój technologii oraz kompleksowość cyberzagrozeń wywierają na…