Home Analizy Technologie mobilne: realne wsparcie dla MŚP

Technologie mobilne: realne wsparcie dla MŚP

0
0
158

Badanie, przeprowadzone w marcu 2014 r., objęło 5770 pracowników europejskich MŚP zatrudniających do 250 osób. W Polsce w badaniu wzięło udział 601 pracowników sektora małych i średnich firm.

Średnio 66 proc. pracowników MŚP w Europie, a 72 proc. w Polsce postrzega urządzenia mobilne jako wsparcie w swoich codziennych obowiązkach. Potrzeba wykorzystania mobilnych technologii w pracy ma swoje źródło w intensywności i tempie pracy – 56 proc. respondentów z Polski deklaruje regularne wykonywanie zadań służbowych poza godzinami biurowymi, z czego niemal połowa (46 proc.) jako przyczynę wskazuje „zbyt wiele obowiązków”. Ta sytuacja raczej nieprędko ulegnie zmianie, gdyż pracownicy MŚP spodziewają się dalszego zintensyfikowania zadań w najbliższym roku: 32 proc. wskazuje jako przyczynę rozwój działalności, a 34 proc. – zwiększenie konkurencji na rynku.

Warto zauważyć, że jednocześnie biuro stopniowo przestaje być jedynym miejscem, z którego pracownicy wykonują bądź chcą wykonywać obowiązki służbowe. Gdyby dać im wybór, 37 proc. respondentów pracowałoby w biurze, ale kolejne 30 proc. z domu, a 13 proc. – na wolnym powietrzu. W przypadku pracy koncepcyjnej 44 proc. deklaruje, że przynosi ona najwięcej efektów w biurze. Jednak już 26 proc. deklaruje „efektywne myślenie” w trakcie drogi do lub z biura, 20 proc. w trakcie spotkań zewnętrznych, a 18 proc. – rano, po przebudzeniu.

W obliczu rosnących wymagań i zmieniających się wyobrażeń o stylu pracy pracownicy mają dość sprecyzowane oczekiwania, co do potrzebnych im narzędzi technologicznych:

  • 80 proc. oczekuje dostępu mobilnego/zdalnego do dokumentów firmowych, który umożliwi im pracę z dowolnego miejsca (dla porównania średnia europejska to 74 proc.);
  • 77 proc. wskazuje potrzebę narzędzi, które pozwolą im współpracować z kolegami w wielu lokalizacjach;
  • zapytani, jaki jeden obszar IT zmieniliby w firmie, respondenci najczęściej wskazywali możliwość pracy zdalnej (40 proc.) oraz większy wybór w kwestii urządzeń takich jak tablety, telefony, laptopy czy desktopy (30 proc.). 

Jak w praktyce wygląda podejmowanie wyzwań związanych z mobilnością? Przykład Stowarzyszenia KRES, które dzięki usłudze Office 365 wszystkie dokumenty przechowuje w chmurze, pokazuje, że nowoczesne rozwiązania można łatwo wdrożyć i szybko czerpać z nich korzyści. Mimo braku działu IT po stronie Stowarzyszenia wdrożenie odbyło się bez zakłóceń zaledwie w ciągu kilku dni, a sama usługa była dostępna dla użytkowników już po kilku chwilach. Obecnie pracownicy mają stały dostęp do firmowych plików, mogą je aktualizować w czasie rzeczywistym i zawsze mają pewność, że korzystają z najnowszej wersji.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka ze skonfiskowanym samochodem? Sprawdź, czy możesz prowadzić

Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Ko…