Home Na czasie Telemedycyna czyli lekarz na wideo

Telemedycyna czyli lekarz na wideo

0
0
100

""


Na konferencji towarzystwa ds. systemów informacji medycznej i zarządzania medycznego (Healthcare Information and Management Systems Society — HIMSS) w Atlancie firma Cisco Systems poinformowała o dostępności platformy Cisco Health Presence. Ta zaawansowana platforma technologiczna do zdalnej opieki medycznej, umożliwia pacjentom nieporównywalny z jakimkolwiek dotychczasowym rozwiązaniem kontakt z przedstawicielami służby zdrowia w celu uzyskania konsultacji lekarskich.

Platforma do leczenia na odległość

Tradycyjne rozwiązania z zakresu zdalnej medycyny i zdalnej opieki zdrowotnej opierały się głównie na fizycznym kontakcie ze świadczeniodawcą. Dodatkowo – Cisco HealthPresence rozwiązuje cztery  istotne problemy związanym ze świadczeniem opieki medycznej:

  • Dostępność personelu medycznego (ograniczona, niewystarczająca liczba i wydajność).
  • Współdziałanie (konsultacja pacjenta przez kilku lekarzy, konsylium kilku lekarzy, spotkania grup pacjentów).
  • Wymiana informacji (możliwość współdzielenia i podglądu istotnych informacji medycznych).
  • Personalizacja (zaangażowanie pacjentów tak, aby stali się bardziej aktywnymi uczestnikami konsultacji).
  • Cisco HealthPresence rozszerza dostęp do usług klinicznych i opieki medycznej.

Wideo i audio na usługach lekarza

""Rozwiązanie HealthPresence zapewnia nowy, wyższy poziom jakości konsultacji medycznych, integrując dwie nowe technologie: Cisco TelePresence i Cisco Unified Communications. Dzięki wysokiej jakości usługom wideo i audio oraz możliwości podłączenia urządzeń medycznych, rozwiązanie Cisco HealthPresence gwarantuje współdziałanie i personalizację na poziomie rzadko osiąganym podczas tradycyjnych konsultacji osobistych. Pacjenci korzystający z HealthPresence mogą oglądać obrazy i słyszeć dźwięk z różnych urządzeń diagnostycznych, np. cyfrowych stetoskopów, dzięki czemu mogą aktywnie uczestniczyć w konsultacji wspólnie z lekarzami.

Wszyscy zadowoleni

Podczas przeprowadzanych w 2008 r. testów rozwiązania HealthPresence pacjenci twierdzili, że dzięki możliwości oglądania obrazów oraz przeprowadzanej w czasie rzeczywistym transmisji informacji fizjologicznych mogą w większym stopniu uczestniczyć w konsultacjach medycznych. Z kolei lekarze twierdzili, że rozwiązanie HealthPresence umożliwia im bardziej wydajne leczenie. Co ważne, HealthPresence umożliwia członkom zespołu opiekującego się pacjentem uczestnictwo w konsultacjach, co tworzy nowe sposoby realizacji i koordynacji opieki medycznej. Na tym polega przewaga tego rozwiązania w stosunku do typowych rozwiązań telemedycznych, a nawet tradycyjnych badań osobistych. Dzięki HealthPresence lekarze i specjaliści, terapeuci i rehabilitanci, członkowie rodziny oraz opiekunowie mogą uczestniczyć w opiece nad chorym i jej planowaniu. Te nowe możliwości są kluczowe, aby technologie informatyczne i telekomunikacyjne mogły odgrywać istotną rolę w ulepszeniu dostępu do opieki medycznej, zwiększeniu jej jakości oraz opłacalności.

Dostępność

Rozwiązanie Cisco HealthPresence będzie dostępne od marca 2010 r. na rynkach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Rozwiązanie jest klasyfikowane przez administrację Stanów Zjednoczonych ds. żywności i leków (U.S. Food and Drug Administration) jako urządzenie medyczne klasy 1 (Class I).

Aby możliwa była interaktywna i uwzględniająca udział pacjentów opieka medyczna, rozwiązanie Cisco HealthPresence zapewnia lekarzom wszelkie niezbędne narzędzia, m.in.:

  • Oprogramowanie Cisco Vitals, które przechwytuje dane fizjologiczne i strumienie wysokiej jakości danych wideo, przesyłając je do zespołu medycznego przy zachowaniu wysokiego poziomu zabezpieczeń.
  • Jednostki Cisco TelePresence instalowane w gabinetach lekarskich i u pacjentów.
  • Zintegrowane funkcje transmisji głosu, wideo i danych, które gromadzą informacje medyczne o pacjencie i przesyłają je do wielu dostawców usług medycznych lub między lekarzem i pacjentem. Jest to możliwe przed, podczas i po konsultacji telemedycznej. Niestandardowe oprogramowanie Cisco zapewnia bardzo bezpieczną technologię szyfrowania, która chroni prywatność i bezpieczeństwo danych pacjentów, wymienianych podczas komunikacji na odległość między pacjentami i opieką medyczną.
  • Urządzenia medyczne u pacjenta: kamera do obserwacji zewnętrznej, kamera do uszu, nosa i gardła, cyfrowy stetoskop oraz urządzenie odczytujące ciśnienie tętnicze, temperaturę ciała, puls oraz poziom tlenu we krwi.

Rynek przesyłu wideo – badanie


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…