Home Na czasie UKE będzie sprawdzał jakość światłowodów z POPC korzystając z reflektometrów Exfo

UKE będzie sprawdzał jakość światłowodów z POPC korzystając z reflektometrów Exfo

0
0
112

Wykorzystywać będzie do tego reflektometry optyczne (OTDR), które m.in. umożliwiają szybką i precyzyjną weryfikację działania łączy światłowodowych. Dofinansowanie na zakup takiego sprzętu UKE otrzymała w ramach pomocy technicznej z programu POPC.

Urządzenie te dostarczy do UKE firma Rateart z Łodzi, która wygrała we wrześniu przetarg na dostawę takich urządzeń wraz z oprzyrządowaniem do pomiaru długości i tłumienności włókien światłowodowych w sieciach telekomunikacyjnych oraz materiałami eksploatacyjnymi.

Sieci światłowodowe charakteryzują się dużą niezawodnością i odpornością na starzenie, ale niepoprawne ich wykonanie, nieodpowiednie ułożenie włókien prowadzące do powstania mikro-zgięć czy wykorzystanie materiałów słabej jakości, mogą istotnie spowodować pogorszenie parametrów transmisyjnych. Dlatego analiza jakości wybudowanej infrastruktury światłowodowej wykonana z wykorzystaniem podstawowych mechanizmów i narzędzi takich jak pomiar tłumienia czy też pomiary reflektometryczne sieci może dać jej obraz i uchronić przyszłych użytkowników przed nieprzewidzianymi problemami. Wszystko to będą weryfikować pracownicy UKE wykorzystując reflektometry firmy Exfo, które dostarczy firma Rateart.

– Już kilka lat temu przy sprawdzaniu paramentów sieci ostatniej wybudowanych z dofinansowaniem środków unijnych w poprzedniej perspektywie finansowej w ramach takich programów jak 8.4 POIG, pracownicy UKE korzystali ze sprzęty firmy Exfo, który się wówczas sprawdził. Cieszymy się wiec, że także teraz będziemy mogli dostarczyć UKE reflektometry, ale już oczywiście nowszej generacji – mówi Dariusz Matyjewicz, reprezentujący firmę Rateart.

Jak podaje Centrum Projektów Polska Cyfrowa w ramach trzech rozstrzygniętych już konkursów działania 1.1 POPC (dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowych) zadeklarowanych do objęcia zasięgiem sieci przez beneficjentów zostało prawie 2 mln gospodarstw domowych. Do tego dochodzą jeszcze szkoły, które mają mieć zagwarantować łącza symetryczne 100/100 Mb/s i mają być włączane do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).  UKE będzie miało więc co sprawdzać.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jak wysłać wrażliwe dane, aby nie wpadły w niepowołane ręce

Technologie zajęły tak istotną rolę w naszym życiu, że korzystamy z nich intuicyjnie, nie …