Home Chmura UKE przetestował internet satelitarny

UKE przetestował internet satelitarny

0
0
96

Satelitarny Internet szerokopasmowy jest dobrą alternatywą wobec oferty operatorów naziemnych, zwłaszcza, jeśli rozpatrujemy programy współfinansowane ze środków UE. To ważne przede wszystkim dla tych miejsc, gdzie budowa i doprowadzenie infrastruktury naziemnej jest zbyt kosztowne. O skuteczności takiego Internetu świadczą testy przeprowadzone przez UKE. Przy sprawdzaniu jakości najczęściej używanych aplikacji internetowych wynikło m.in., że nieskuteczność dostępów do serwerów w badanym okresie w zdecydowanej większości przypadków wynosiła 0%” – mówi Sławomir Nowak z firmy Skylogic.

Celem testów rozpoczętych w grudniu ubiegłego roku było zbadanie jakości Internetu satelitarnego nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Specjaliści Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, chcieli także sprawdzić jej konkurencyjność w stosunku do internetu naziemnego. Testowanymi wskaźnikami były: szybkość, stabilność, opóźnienia i wrażliwość na warunki pogodowe.

17 lutego 2011 r. podczas spotkania w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaprezentowano wyniki badań oraz podsumowano efekty testów. Prezentację analiz poprzedziło wystąpienie Sławomira Nowaka z firmy Skylogic. Przedstawił on Internet satelitarny, jako tańszą alternatywę w stosunku do drogiej i czasochłonnej budowy infrastruktury naziemnej. Sławomir Nowak odpowiadał również na pytania dotyczące kosztów podłączenia usługi, ilości potencjalnych klientów, a także nowych możliwości, jakie usługa zyska dzięki niedawno wystrzelonemu na orbitę satelicie KA-SAT.

Internet satelitarny jest rozwiązaniem dla Klientów, którzy nie chcą czekać na realizację programów UE, w ramach których dopiero za 5 lat mogą powstać pierwsze naziemne sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Większość krajów Europy Zachodniej, decyduje się na wdrożenie technologii satelitarnej, jako doskonałego uzupełnienia w programach przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu. Na chwilę obecną moglibyśmy podłączyć szerokopasmowe łącze do około 200 tys. użytkowników indywidulnych w Polsce – twierdzi Sławomir Nowak.

Przez Internet szerokopasmowy rozumie się usługę, dla której przepustowość łącza dla użytkownika krańcowego wynosi co najmniej 2 Mb/s. Dostęp satelitarny spełnia to założenie. Ogólna ocena produktu łącza satelitarnego jest zadowalająca. Średni czas dostępu użytkowników do serwerów i zasobów www nie przekracza 1 s. Szerokopasmowy dostęp do Internetu dedykowany jest dla użytkownika indywidualnego. W UKE natomiast system testowany był przez 14 osób w tym samym czasie. Mimo tego – jak czytamy w raporcie – dostępność usług była zachowana na poziomie porównywalnym z systemami realizującymi usługę „Dostęp do Internetu” w innych technologiach.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …