Home Na czasie Właściciele mieszkań pod wynajem w kropce. Jak luki w prawie i zadłużenie najemców zagrażają ich interesom?

Właściciele mieszkań pod wynajem w kropce. Jak luki w prawie i zadłużenie najemców zagrażają ich interesom?

0
0
96

W miarę rosnącego popytu na wynajem mieszkań, coraz więcej osób w Polsce decyduje się na inwestowanie w nieruchomości. Jednak polskie prawo dotyczące wynajmu nie jest idealne i pozostawia wiele do życzenia. Właściciele mieszkań pod wynajem są narażeni na szereg zagrożeń, w tym:

  • Brak możliwości eksmisji najemcy zalegającego z czynszem w okresie ochronnym.
  • Ograniczone możliwości dochodzenia swoich praw w przypadku zniszczenia mieszkania przez najemcę.
  • Niska skuteczność egzekucji komorniczej.

Luki w prawie

Obowiązujące przepisy nie zabezpieczają w pełni właścicieli decydujących się na wynajem mieszkania. Zgodnie z przepisami osoba wynajmująca nie może siłą wtargnąć do mieszkania czy nachodzić wynajmującego zalegającego z czynszem, gdyż grozi to konsekwencjami karnymi. Eksmisja może dokonać jedynie komornik, lecz ten proces także jest obarczony ograniczeniami, a dokładniej tzw. okresem ochronnym. Według niego nie można pozbawić lokum dzikiego lokatora w okresie 1 listopada – 31 marca.

Zadłużenie najemców

Sytuacji nie poprawiają rosnące koszty życia generujące coraz większe zadłużenia. W obszarze mieszkalnictwa to już ogółem 290,8 mln zł. Średnie zadłużenie jednej osoby z powodu nieuregulowanych opłat za mieszkanie, wywóz śmieci czy ogrzewanie wynosi natomiast 15,6 tys. zł.

Ryzyko dla właścicieli

Luki w prawie i zadłużenie najemców stanowią poważne zagrożenie dla właścicieli mieszkań pod wynajem. W najgorszym przypadku mogą doprowadzić do utraty mieszkania i poważnych problemów finansowych.

Rozwiązanie

Na rynku pojawiły się już rozwiązania, które mają na celu zniwelowanie zagrożeń przed którymi stoją zarówno wynajmujący jak i najemcy. Jednym z nich jest startup Milluu, który oferuje gwarancję wypłaty czynszu przez cały okres trwania umowy. Firma bierze na siebie ryzyko, a finanse właściciela pozostają bezpieczne.

Milluu — rozwiązanie dla właścicieli

Milluu to platforma cyfrowa stworzona w celu uproszczenia procesu wynajmu nieruchomości, całkowicie dbając o każdy jego etap – od pierwszego do ostatniego dnia okresu trwania umowy. Firma oferuje szereg usług, w tym:

  • Kompleksową weryfikację najemców
  • Podpisanie umowy najmu w formie elektronicznej
  • Opiekę nad mieszkaniem przez cały okres trwania umowy
  • Gwarancję wypłaty czynszu przez cały okres trwania umowy

Rozwiązanie oferowane przez Milluu może być atrakcyjne dla właścicieli mieszkań, którzy chcą zminimalizować ryzyko związane z wynajmem.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cisco Webex prezentuje nowe rozwiązania w komunikacji z udziałem AI

Firma Cisco została założona prawie 40 lat temu w jednym celu: wykorzystania technologii d…