Home Bezpieczeństwo Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych i pieniędzy na święta!

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych i pieniędzy na święta!

0
0
89

 Wykorzystują gorączkę zakupów, duże kolejki w sklepach, a także nasz pośpiech, aby przejąć cenne dla nas informacje – ukraść nasz portfel z dokumentami czy kartami płatniczymi. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wybieranie wymarzonych prezentów dla najbliższych nie zakończyło się kradzieżą takich danych jak numer PIN do karty kredytowej, PESEL czy adres zamieszkania?

Oszuści w skupieniu i niepostrzeżenie wykorzystują naszą nieuwagę, aby się bogacić. Kradzieży dokonują w taki sposób, że osoba poszkodowana często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Często ofiara śledzona jest przez dłuższy czas, a złodziej wybiera najlepszy moment na atak. Zdobyte w taki sposób dokumenty mogą zostać wykorzystane do zaciągnięcia na nasze konto pożyczki, kredytu, wynajęcia mieszkania lub założenia działalności gospodarczej. Według Raportu o dokumentach InfoDOK przygotowanego przez Związek Banków Polskich tylko w II kwartale 2017 r. próbowano wyłudzić aż 1 631 kredytów na łączną kwotę 114 milionów złotych.

Każdego dnia korzystając z nowoczesnych technologii narażamy się na zagrożenia, o których jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu nikt nie słyszał. Doskonałym przykładem są płatności zbliżeniowe, które szturmem podbiły rynek i obecnie praktycznie niemożliwe jest znalezienie nowej karty płatniczej pozbawionej tej funkcji. W czasie zakupowego szaleństwa złodzieje często korzystają z urządzeń, które bez problemu mogą odczytać znajdujące się na nich dane. Dlatego warto umieścić kartę kredytową lub płatniczej w specjalnym etui blokującym emisję sygnału. Rozwiązanie to skutecznie uniemożliwia nieautoryzowany odczyt, pozwalając jednocześnie na swobodne korzystanie z opcji PayPass lub PayWave w wybranym przez siebie momencie.

Dodatkowo powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nasz portfel to skarbnica cennych informacji. Jego kradzież nie wiąże się tylko z utratą pieniędzy, ale również z narażeniem się na poważne konsekwencje związane z przejęciem naszych danych osobowych. Osoba, która wejdzie w posiadanie naszego dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości może ukraść nam tożsamość – mówi adw. Marcin Zadrożny, Fundacja Wiedza To Bezpieczeństwo. Jeżeli chodzi o karty płatnicze z funkcją zbliżeniową, w tym roku w okresie przedświątecznym kradzież tych kart może już nie być takim łakomym kąskiem dla złodziei z uwagi na wyrok Sądu Najwyższego, który orzekł o kwalifikacji prawnej czynu zabronionego użycia cudzej karty płatniczej w transakcjach zbliżeniowych – według SN użycie cudzej karty płatniczej i skorzystanie z transakcji zbliżeniowych niezabezpieczonych PIN-em zostało uznane jako kradzież z włamaniem. W efekcie czego, czyn ten „nie podlega” kodeksowi wykroczeń, a kodeksowi karnemu – dodaje adw. Marcin Zadrożny.

  • Chcąc ustrzec się przed kradzieżą cennych dla nas informacji pamiętajmy, aby:
  • Podczas świątecznego szaleństwa zachować jednak ostrożność;
  • Nie nosić portfela, telefonu w tylnej kieszeni spodni lub zewnętrznej kieszeni naszej odzieży;
  • Zwracać uwagę na nagły „sztuczny tłum” lub powstałe zamieszanie;
  • Zawsze zamykać plecak lub, torebkę i trzymać je z przodu;
  • Starać się nie nosić dużej gotówki w jednym miejscu;
  • Reagować na nagłe potrącenie lub szturchnięcie – o takim zdarzeniu najlepiej natychmiast sprawdzić swoje kieszenie, czy przypadkiem nic z nich nie zniknęło;
  • Podczas mierzenia odzieży, pakowania zakupów, płacenia w sklepie nie odstawiajmy torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment na ich przejęcie.

Nadto w okresie przedświątecznym przedsiębiorcy jeszcze chętniej pozyskują dane sowich klientów w celach marketingowych, w tym nakłaniają swoich klientów do przystępowania do różnego rodzaju programów lojalnościowych, w których bardzo często zbierane są nieadekwatne/ zbyt szerokie dane dot. konkretnej osoby. Niestety na dzień dzisiejszy, co do zasady nikt nie uwzględnia ochrony danych w fazie projektowania m.in. nowej akcji marketingowej. To będzie musiało się niebawem zmienić w związku ze stosowaniem od 25 maja 2018 roku nowych przepisów z zakresu ochrony danych osobowych, tj. RODO/GDPR. Poza tym zawsze należy pamiętać, że jeżeli dostajemy coś za darmo, to zapewne płacimy za to swoimi danymi i prywatnością  – wskazuje adw. Marcin Zadrożny.

Pamiętajmy – w ten gorący czas – o rozsądku nie dajmy się oszukać i zapewnijmy sobie i swoim bliskim spokojne i radosne święta. 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pranie nie musi być długie, żeby było skuteczne

Nowoczesne technologie coraz śmielej wchodzą do naszych domów, wnosząc ze sobą wygodę i wy…