Home Na czasie Chińscy szpiedzy zakładają fałszywe profile na LinkedIn

Chińscy szpiedzy zakładają fałszywe profile na LinkedIn

0
0
129

 Według Maassena chińscy szpiedzy wykorzystali LinkedIn, aby skontaktować się z około 10 tysiącami niemieckich obywateli, a następnie rekrutować ich jako informatorów. Wśród ośmiu najbardziej aktywnych fałszywych profili znalazł się menedżer zasobów ludzkich, przedstawiciel think tanku z Państwa Środka a także konsultanci, naukowcy i eksperci ds. polityki.

– Jest to szeroko zakrojona próba infiltracji parlamentu, ministerstw i agencji rządowych – stwierdził  Maassen.

–   Chińskie służby wywiadowcze aktywnie działają w takich sieciach jak Linkedln i usiłują w ten sposób uzyskać  informacje oraz dotrzeć do źródeł wywiadowczych. Tego typu ataki są trudne do wykrycia, ponieważ połączenia sieciowe pomiędzy dostawcami usług i ich klientami zazwyczaj nie są podejrzane. To zapewnia napastnikom jeszcze większą bezkarność i sprawia, że są trudni do wykrycia – informuje Federalny Urząd ds. Ochrony Konstytucji.

 W poniedziałek Chiny nie przyznały się do zarzutów stawianych przez Niemcy.  Co ciekawe, to nie pierwszy tego typu przypadek.  Podobne zdarzenia miały miejsce w przeszłości, kiedy Chińczyków oskarżały o cyberszpiegostwo inne kraje – Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Francja, Holandia, Wielka Brytania, Indie i Stany Zjednoczone. – pisze na blogu Bitdefender Luana Pascu.

– Wyrażamy nadzieję, że odpowiednie niemieckie organizacje, w szczególności departamenty rządowe, będą mogły mówić i działać w sposób bardziej odpowiedzialny, a nie robić rzeczy, które są niekorzystne dla rozwoju dwustronnych stosunków – odpowiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lu Kang.

Według Czeskiej Służby Bezpieczeństwa (SIS), istnieją silne dowody nasilających chińskich operacji szpiegowskich wymierzonych przeciwko firmom europejskim,. Z kolei BfV informowało o agresywnych działaniach cyberszpiegów w czasie wyborów parlamentarnych. 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pranie nie musi być długie, żeby było skuteczne

Nowoczesne technologie coraz śmielej wchodzą do naszych domów, wnosząc ze sobą wygodę i wy…