Home Praca zdalna ASUS P565 – szybki PDA z klasą

ASUS P565 – szybki PDA z klasą

0
0
103

Już od pierwszego kontaktu Asus P565 robi duże wrażenie. Telefon prezentuje się niezwykle elegancko i jest naprawdę solidnie wykonany. Uwagę zwraca zwłaszcza tylna pokrywa, która wykończona jest czarną matową skórą. Trzeba przyznać, że to pomysł dość oryginalny, ale dodaje nowemu Asusowi szyku i pewnej ekstrawagancji.

Sporym plusem są też niewielkie rozmiary P565 (102 mm x 60.5 mm x 16 mm). Co prawda telefon mógłby być nieco bardziej płaski, ale trzeba powiedzieć, że dobrze leży w dłoni i bez problemu zmieści się w każdej kieszeni. Nie powinien nam też ciążyć – waga 125 g, to jak na tej klasy PDA naprawdę niewiele.

Wyświetlacz i klawisze

 P565 dysponuje dużym dotykowym wyświetlaczem VGA o rozdzielczości 480×640 px i przekątnej 2.8”. Dzięki temu jakoś obrazu jest naprawdę dobra, a wszystkie wyświetlane na ekranie elementy wyraźne i doskonale widoczne.

Telefon obsługujemy za pomocą chowanego w obudowę rysika. To rozwiązanie może na początku nastręcza trochę problemów, szczególnie tym, którzy przyzwyczajeni są do obsługi telefonu za pomocą klawiszy i klawiatur QWERTY. Wystarczy jednak kilkanaście minut pracy na P565, by dojść do wprawy w pisaniu SMS-ów czy maili na pojawiającej się na ekranie wirtualnej klawiaturce. Także nawigacja i przeglądanie zasobów telefonu za pomocą rysika, po pewnym czasie nie będą stanowić żadnego problemu.

Nowy Asus wyposażony jest w szereg nakładek (m.in. do przeglądania zdjęć czy zasobów muzyki), które pozwalają nam na obsługę telefonu za pomocą palca. Wykorzystują one technologię Glide, dzięki której przesuwając kciukiem po ekranie możemy przeglądać, obracać i zoomować widoczne na wyświetlaczu elementy. Przypomina to rozwiązanie stosowane choćby w iPhone’ach, ale trzeba przyznać, że w Asusie czasami zawodzi. Żeby telefon nas posłuchał trzeba naprawdę się przyłożyć. Na niedbałe przesunięcie palcem po ekranie nowy Asus po prostu nie zareaguje.

P565 wyposażony jest też w szereg klawiszy. Oprócz tradycyjnych, takich jak przyciski nawigacji, przyciski rozpoczęcia i zakończeni połączenia oraz regulacja głośności, mamy także przycisk dedykowany aplikacji QuickTime Launcher (umożliwia przeglądanie zasobów za pomocą palca) oraz przycisk OK, który możemy dowolnie skonfigurować przypisując mu wybraną przez nas funkcję.

Oprogramowanie

Nowy Asus pracuje na Windows Mobile 6.1. Professional. Mimo kilku wad system sprawuje się bardzo dobrze i działa szybko. To z pewnością w dużej mierze zasługa 800-megahercowego procesora, w który uzbrojony jest P565. Jak chwali się producent to najszybszy tego typu zegar na świecie.

To co jednak powinno interesować nas najbardziej to oprogramowanie biznesowe. Tutaj Asus także wypada znakomicie. Mamy oczywiście do dyspozycji pakiet Office Mobile, dzięki któremu otrzymujemy możliwość tworzenia i edycji dokumentów Word i Excel, a także przeglądania prezentacji programu PowerPoint. Jest także aplikacja Jetcet, dzięki której na naszym PDA otworzymy pliki w formacie PDF.

Inny przydatny program to ASUS Zip, który jak sama nazwa wskazuje daje nam możliwość tworzenia i obsługi skompresowanych archiwów zip.

Jeżeli chodzi o przeglądanie zasobów sieci, to Asus P565 został wyposażony oczywiście w Internet Explorer. Za obsługę poczty e-mali odpowiedzialny jest natomiast Outlook. Dzięki P565 uporządkujemy też swoje biznesowe kontakty i zaplanujemy wszystkie obowiązki – pomogą nam w tym, przejrzyście zaprojektowane i funkcjonalne Kontakty i Kalendarz. Dla korzystających z kalendarza Google, Asus przygotował aplikację Zdalny kalendarz, dzięki której będziemy mieli do niego dostęp z naszego PDA. Program Ur Time pokaże nam natomiast jednocześnie godzinę w kilku wybranych strefach czasowych i pozwoli ustawić alarmy.

Ciekawą aplikacją jest też WorldCard Mobile, która umożliwia skanowanie (za pomocą aparatu fotograficznego) wizytówek, a następnie dodawania widniejących na nich danych do naszych kontaktów.

Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest Newstation. To czytnik RSS-ów, dzięki któremu w kilka sekund możemy dowiedzieć się co dzieje się na świecie i przeczytać najnowsze newsy ze świata biznesu, polityki czy sportu.

Multimedia

Multimedia to kolejna silna strona P565. Telefon obsługuje pliki typu MP3, MPEG4, AAC, AAC+, 3GP i WMA. Za ich odtwarzanie odpowiedzialny jest Windows Media Player. P565 nie ma także kłopotów ze streamingiem audio i wideo. Muzyki możemy słuchać z wbudowanego głośnika stereofonicznego, ale lepiej korzystać ze słuchawek USB dołączonych do telefonu. Jeżeli dopatrywać się tu jakichś wad, to można jedynie wskazać na brak radia FM.

P565 wyposażony jest w 3-megapikselową kamerę z autofokusem, która nie ma niestety flesza. Jak na telefon biznesowy w zupełności jednak wystarcza.

Łączność i komunikacja

Nowy Asus ma się czym pochwalić także jeżeli chodzi o obsługę technologii transmisji danych. Oprócz standardowych już dzisiaj GSM, GPRS, EDGE i UMTS daje nam również dostęp do szybkiego HSDPA. Wbudowana w przód telefonu dodatkowa kamera pozwala na prowadzenie wideorozmów.

Ponadto P565 wyposażony jest w modem Wi-Fi, Bluetooth 2.0+EDR, GPS SiRF Star III i obsługuje HTML oraz WAP. Całość jest wspomagana przez zewnętrzne karty microSD i port miniUSB 1.1. Z taką konfiguracją zawsze będziemy w kontakcie ze światem i bez problemu ściągniemy na nasz PDA wszystkie potrzebne dane.

Podsumowanie

Trzeba powiedzieć, że Asus P565 to bardzo udany telefon. Multum funkcji, szybkość działania i elegancki wygląd czynią z niego doskonałe narzędzie biznesu, które przyda się każdemu przedsiębiorcy. Asus P565 dostępny będzie w sieci Orange.

ZALETY:

* elegancki wygląd

* szybki procesor

* Office Mobile

* HSDPA, UMTS, Wi-Fi, Bluetooth 2.0+EDR, wideorozmowy

* duża liczba obsługiwanych formatów multimedialnych

WADY:

* zawodna technologia Glide

* brak radia FM


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Groźne w skutkach i trudne do wykrycia – ataki podsłuchowe to realne zagrożenie

Cyberataki bazujące na podsłuchu to zagrożenie, którego nie należy lekceważyć. Prowadzący …