Home Chmura Biblioteki taśmowe wracają w projektach chmurowych

Biblioteki taśmowe wracają w projektach chmurowych

0
0
153

Naukowcy z IBM i Fujifilm ustanowili nowy rekord świata w gęstości zapisu danych na tanich taśmach magnetycznych w technologii LTO (linear tape–open). Osiągnięcie zwiastuje pomoc, jaką wkrótce otrzyma branża komputerowa, by stawić czoła wyzwaniu zapisu i archiwizacji lawinowo rosnącej liczby danych, zarówno zapisywanych jak i archiwizowanych (Big Data). Taśmy, które wkrótce udostępni IBM będą produkowane z wykorzystaniem cząsteczek magnetycznych czerpiących trwałość z żelaziana baru (ferrytu baru), co ma im zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo, a danym większą żywotność. Nośnik mający 154 TB pamięci natywnej i 231 TB pojemności skompresowanej pozwoli na zapisywanie danych z szybkością sięgającą 1 GB/sek.

  • Podczas konferencji Edge w Las Vegas IBM zapowiedział udostępnienie na rynku biblioteki TS4500 Tape Library, która pozwala na wykorzystanie taśm na dużą skalę podczas wdrażania rozwiązań chmurowych. Biblioteka taśm IBM umożliwia wysoką dostępność danych, które ponadto można umieścić w chmurze w objętości 3 razy większej, niż przy dotychczas stosowanych rozwiązaniach.

Zapytana przez nas o miejsce taśm nowej generacji wśród rozwiązań storage Jamie M. Thomas, general manager IBM storage & software defined systems odpowiedziała, że taśmy wciąż są i w dalszym ciągu będą wykorzystywane. Z wielu powodów. Jednym z nich jest dodatkowe zabezpieczenie.

– Rozwiązania typu „disk to disk to tape”, czyli wykonywanie zrzutu danych na taśmę z urządzeń dyskowych, mają na celu dodatkowe zabezpieczenie danych. Nie mniej ważna jest też możliwość archiwizacji dużych ilości historycznych danych. Jeśli mamy dużo informacji, które mają być przechowywane przez lata, a nie ma potrzeby korzystania z nich na co dzień, taśma jest obecnie najtańszym rozwiązaniem storage. Trudno się spodziewać, że jej użytkownicy w tego rodzaju przypadkach przesiądą się na pamięci komputerowe – dodała.

Z kolei dr Mark Lantz, manager exploratory tape z centrum IBM Research przyznał, że wielkie zbiory danych stają się obecnie już tak duże, że nawet infrastruktura chmury nie zawsze jest w stanie sobie z nimi poradzić. Dlatego taśmy jako efektywne, bezpieczne i tanie narzędzie zapisu danych staną się wkrótce niezbędną częścią projektów chmurowych.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pusto na webinarium? Jest sposób na zwiększenie frekwencji

Webinaria stały się jednym z najskuteczniejszych narzędzi w marketingu B2B. Generują wysok…