Home Maszyneria Co 5 osoba, której zawiesza się w pracy laptop, ma ochotę wyrzucić go przez okno

Co 5 osoba, której zawiesza się w pracy laptop, ma ochotę wyrzucić go przez okno

0
0
80

Laptop to codzienne narzędzie pracy wielu Polaków – do celów zawodowych używa go co trzeci z nas. Ważne jest więc, by nasz komputer przenośny pozwolił nam realizować każde zadanie, czyli cechował się mocą obliczeniową i niezawodnością. Niestety, jak pokazało badanie Huawei CBG Polska[i], aż 63% Polaków pracujących na laptopach twierdzi, że ich sprzęt co jakiś czas się zawiesza. Co piąty respondent, który doświadczył takiej sytuacji, miał ochotę wyrzucić niedomagający laptop przez okno – i nic dziwnego, jeśli zaburzał wykonywanie pilnych zadań. Na szczęście za sprawą Huawei już niedługo pojawią się na rynku dwa laptopy, których nikt nie będzie miał ochoty gwałtownie pożegnać.

Jak pokazuje najnowsze badanie, 36% Polaków używa laptopa jako narzędzia swojej pracy. Ten mobilny sprzęt wyprzedził dominujące w poprzednich dwóch dekadach komputery stacjonarne (aktualnie korzysta z nich 27% pracowników), które codziennie czekały na nas w biurze. Przewaga komputerów przenośnych jest jeszcze większa, jeśli chodzi o użytek niezwiązany ze sprawami zawodowymi. W celach prywatnych, czyli np. rozrywkowych lub do nauki, korzysta z nich 80% z nas. Zaledwie 12% osób w Polsce w ogóle nie używa laptopów – ani zawodowo, ani prywatnie.

Do jakich celów Polacy używają laptopów w pracy?

Pracownicy, którzy korzystają w codziennej pracy z laptopa, najczęściej – bo aż w 60% – potrzebują go do pracy z dokumentami i arkuszami. Połowa (52%) używa laptopa do wysyłania maili i komunikacji za pomocą komunikatorów internetowych; podobny odsetek (50%) wykorzystuje go do pisania treści. Na dalszych miejscach plasują się już jednak zadania wymagające zdecydowanie większej mocy i wydajniejszych podzespołów, takie jak prowadzenie dokumentacji i baz danych (44%), a także analiza danych i obliczenia, które wykonuje 37% pracowników. Niemal co piąty Polak wykorzystuje swój laptop do zawodowego tworzenia treści czy prezentacji, a co siódmy – do projektowania graficznego i działań w programach fotoedytorskich.

Nasze laptopy zawodzą w pracy, przez co często mamy ochotę zrobić im krzywdę

Jak pokazało badanie, 44% osób wykonujących swoje zadania na laptopach twierdzi, że ich służbowe urządzenia nie spełniają ich oczekiwań! Powszechnie narzekamy na zawieszanie się sprzętu, co zadeklarowało 63% użytkowników. Reakcje na urządzenia odmawiające posłuszeństwa są zróżnicowane i często bezpardonowe oraz mocno emocjonalne. Co piąta osoba, której laptop się zawiesił, miała ochotę wyrzucić go przez okno! Może to właśnie dlatego w nowych biurowcach zazwyczaj nie da się ich szeroko otworzyć? Niektórzy szukają rozwiązań werbalnych i nie przebierając w słowach, grożą swojemu laptopowi rychłym końcem (15%). Inni (13%) klikają w nieskończoność, co tylko pogarsza sprawę. Część daje wyraz swojemu niezadowoleniu poprzez uderzanie myszką w blat (9%) lub przejawiając przemoc fizyczną wobec swojej myszki i klawiatury (6%). Większość ankietowanych stara się jednak zachować spokój – ponad połowa (56%) doskonale pamięta złote rady działu IT i pokornie decyduje się na zrestartowanie urządzenia, a jedna trzecia (36%) bierze sprawę na chłodno i cierpliwie czeka, aż sprzęt się odwiesi, by kontynuować pracę.

Wkrótce zadebiutuje sprzęt, przez którego nikomu nie pęknie żyłka

W najbliższych dniach do Polski trafią najnowsze ultrawydajne laptopy: HUAWEI MateBook 16s 2023 oraz HUAWEI MateBook X Pro 2023, które zapewnią lepszy czas dla naszego komfortu zawodowego. Pierwszy z nich będzie najbardziej wydajnym laptopem Huawei, jaki kiedykolwiek trafił do sprzedaży nad Wisłą, cechującym się dodatkowo dużym, 16-calowym dotykowym ekranem True Colour 2,5K, który oddaje 100% palety barw sRGB i wyróżnia się 2 certyfikatami ochrony wzroku. Drugi to udoskonalony, flagowy ultrabook klasy premium. Jest doskonale wykonany, lekki i zachwycająco smukły, a nade wszystko zapewnia świetne doznania zarówno w formie, jak i w codziennym użytkowaniu w każdych warunkach. Oba nowe modele wyposażone zostały też w najnowsze procesory i ulepszone anteny, przekładające się na stabilniejszą i szybszą pracę, a w konsekwencji – brak niepotrzebnych nerwów i koniec bezradności z powodu niedomagającego sprzętu.

Informacje o badaniu

Badania zostało przeprowadzone w maju 2023 r. przez SW Research na zlecenie HUAWEI CBG Polska, na grupie 1048 respondentów, metodą CAWI.

[i] Badanie przeprowadzone na zlecenie Huawei CBG Poland przez SW Research w maju 2023 roku, na reprezentatywnej grupie 1048 mieszkańców Polski, metodą CAWI

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cisco Webex prezentuje nowe rozwiązania w komunikacji z udziałem AI

Firma Cisco została założona prawie 40 lat temu w jednym celu: wykorzystania technologii d…