Home Na czasie W co i jak inwestować przy wysokiej inflacji?

W co i jak inwestować przy wysokiej inflacji?

0
0
106

Czy wiesz, że banki tworzą pieniądze z powietrza? To nazywa się „mnożnik kreacji pieniądza” i polega na tym, że banki zatrzymują tylko niewielką część lokat w NBP, a resztę wydają na kredyty. To powoduje nadmiar pieniędzy na rynku i wzrost cen. Jak sobie poradzić z inflacją i jak inwestować mądrze? O tym dowiesz się z poradnika dr Grzegorza Mizerskiego, eksperta ds. innowacyjnego inwestowania w nieruchomości.

Kto jest winien wysokiej inflacji i jak sobie z nią radzić?

W czasie pandemii szczególnie narastało zjawisko przybywania pieniądza szybciej niż realnie istniejących dóbr. Poprzez zmniejszoną ilość dostępnych towarów i usług, a przy większej ilości oferowanego pieniądza, ceny zaczęły drastycznie wzrastać.

Istnieją czynniki niezależne od działalności państwa: wojna na Ukrainie lub kryzys energetyczny w Unii Europejskiej, które również wpływają na podwyższenie cen, ale te czynniki zewnętrzne tylko w połowie wpływają na bardzo wysoką inflację w Polsce – najwyższą od 25 lat.

Jak można radzić sobie z inflacją? Nie warto przetrzymywać swych pieniędzy na lokatach, ponieważ zysk oferowany przez bank za powierzenie mu swoich pieniędzy w żaden sposób procentowo nie jest nawet zbliżony do wysokości obecnej inflacji. Korzystanie z lokat przy tak wysokim wskaźniku wzrostu cen, zwyczajnie obniża wartość pieniądza. Warto również pamiętać, aby nie inwestować np. w  tzw. “Parszywą Ósemkę”:

Tak nazwałem grupę ośmiu instrumentów, w których inwestowanie w czasach wysokiej inflacji jest bardzo ryzykowne i z wysokim prawdopodobieństwem skończy się stratą. Są to np. inwestycje w apart hotele czy condo-hotele,  emocjonalne aktywa alternatywne (np. w wina, w sztukę, stare auta), akcje spółek technologicznych typu growth, w jednostki  funduszy z wysokimi opłatami za zarządzanie czy obligacje korporacyjne słabych spółek — wyjaśnia dr Grzegorz Mizerski, autor ebooka: “Poradnik Rozważnego Inwestora” (www.rozwaznyinwestor.pl).

W co inwestować w czasie inflacji?

Polecam Solidną dziesiątkę.  To grupa dziesięciu instrumentów, które są godne pochylenia się nad nimi. Do najważniejszych zaliczam obligacje skarbowe indeksowane wskaźnikiem inflacji, aktywa przynoszące stały dochód np. nieruchomości komercyjne, akcje REIT-ów zagranicznych, akcje   polskich   spółek   typu   value,   które   wypłacają   stałe   dywidendy. Dla zaawansowanych inwestorów poleciłbym natomiast amerykańskie spółki typu value – które wypłacają dywidendy np. z grupy tzw. Arystokratów Dywidendy. To spółki, które wypłacają dywidendy nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat (np. Coca- Cola). Do rozważenia jest jeszcze  inwestowanie   w   metale   szlachetne,   akcje   polskich   spółek –   producentów   żywności oraz roczne pożyczki crowdlendingowe zabezpieczone hipotekami, które ostatnio pojawiły się na rynku,  – radzi dr Grzegorz Mizerski, CEO Grupy Crowder.

Dekalog Inwestora!

Są trzy główne wymiary, na podstawie których ocenić można każdą inwestycję: zyskowność, płynność i bezpieczeństwo. Warto pamiętać, iż nie istnieje Święty Graal Inwestycji, który miałby być jedynym, niezawodnym instrumentem lub sposobem i być zarówno bardzo bezpieczny, zyskowny i płynny..

Lokata bankowa, jest co prawda bardzo bezpieczna, ale za to mało zyskowna i średnio-płynna. Podobnie obligacje skarbowe indeksowane wskaźnikiem inflacji: są co prawda bardziej zyskowne niż lokaty bankowe, ale mniej płynne niż one. Z kolei dzieła sztuki – nie są ani płynne, zyskowne tylko niektóre no i nie zawsze bezpieczne, bo przecież możemy trafić na kopię. Mówiąc o dekalogu: musimy pamiętać, że nie ma zysku bez ryzyka. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem straty – nawet całości zainwestowanej kwoty. Warto też pamiętać o inwestowaniu tylko takich kwot, które można stracić. Trzeba też pamiętać o grzechach głównych inwestora np. chciwości, czy braku pokory — tłumaczy dr Grzegorz Mizerski (www.rozwaznyinwestor.pl).

Nie wszystkie i nie zawsze, ale nieruchomości to dobra klasa aktywów przynosząca zyski w czasach wysokiej inflacji. Zysk z najmu mieszkania czy z wynajmu nieruchomości komercyjnej w dzisiejszych czasach może być zadowalający pod warunkiem indeksowania kwoty najmu wskaźnikiem inflacji (CPI) Poza tym zawsze warto inwestować w obligacje skarbowe indeksowane inflacją oraz w akcje REIT-ów zagranicznych, szczególnie amerykański. Wbrew powszechnym mitom np. złoto przy tak wysokiej inflacji, a po odjęciu jej wpływu — realnie nie przynosi  zadowalających zysków

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Rekordowe wakacje Polaków za granicą: nowe kierunki, większe możliwości

Polacy coraz częściej wybierają zagraniczne wakacje, korzystając z regularnych i niskokosz…