Home Na czasie Coraz więcej firm wybiera ekologiczne podróże koleją

Coraz więcej firm wybiera ekologiczne podróże koleją

0
0
67

W czasach inflacji i wysokich cen paliw coraz więcej firm musi liczyć się z rosnącymi kosztami podróży służbowych. Nie bez znaczenia jest też ich wpływ na środowisko. Proekologiczny i ekonomiczny sposób podróżowania wybrało już ponad 620 polskich firm decydując się na zakup Kart Intercity. Narodowy przewoźnik zachęca do wyboru kolei, która jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, a może też być ekonomicznym rozwiązaniem kosztów podróży służbowych na trudne czasy.

Na zakup Kart Intercity tylko od stycznia 2019 roku zdecydowało się 621 różnych firm lub organizacji. Aż 80% konsumentów korzystających z Kart Intercity decyduje się na przedłużenie, tzn. dokonuje zakupu drugiej karty, po upłynięciu terminu obowiązywania pierwszej. Wysoki procent klientów przedłużających korzystanie z karty udowadnia jak wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem są Karty Intercity. Około 20% użytkowników decyduje się na zakup więcej niż jednej karty, przy czym warto podkreślić, że karty wystawione na okaziciela mogą być używane przez różne osoby.

Cieszy nas, że coraz więcej firm podejmuje decyzję o zakupie Kart Intercity – jest ona rozsądnym rozwiązaniem zarówno pod kątem biznesowym, jak i środowiskowym. Zamiast utrzymywać kosztowną flotę pojazdów, lepiej jest zakupić potrzebną liczbę kart na okaziciela, z których może korzystać wielu pracowników. Współczynnik klientów, powracających po zakup kolejnej Karty, wskazuje, że jest to rozwiązanie niezwykle korzystne dla biznesu – podkreśla Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity.

Karty Intercity – jak to działa?

Posiadając Kartę Intercity możemy korzystać z krajowych pociągów wszystkich kategorii, czyli EIP, EIC, IC oraz TLK. Karty Intercity umożliwiają też darmowe podróże nie tylko pociągami PKP Intercity – posiadając kartę nie musimy się martwić o bilet wsiadając do pociągów Polregio, Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Kolei Dolnośląskich. W zależności od potrzeb można wybrać różny okres obowiązywania karty – miesięczny, kwartalny, półroczny lub roczny. Karty są wystawiane jako imienne lub na okaziciela, co pozwala na swobodne korzystanie z nich różnym pracownikom firmy. Wydatek poniesiony na zakup kart można uwzględnić w rozliczeniach podatkowych CIT. Karty Intercity to duże ułatwienie w planowaniu podróży – na przejazd pociągiem można zdecydować się niemal w ostatniej chwili, nie poświęcając czasu na zakup biletów. Służbowa podróż koleją to wygodne rozwiązanie dla pracowników, którzy w tym czasie nie muszą być skupieni na drodze.

Aby każdy zainteresowany zakupem mógł wygodnie policzyć, jak dużo może zyskać na zakupie Karty, PKP Intercity przygotowało kalkulator oszczędności, dostępny pod adresem https://www.intercity.pl/pl/site/dla-biznesu/oferty/kolorowe-karty/. W formularzu należy wpisać kilka podstawowych danych, a system obliczy na ile opłacalna jest Karta Intercity oraz ile pozwoli zaoszczędzić w zależności od wybranej opcji. Kalkulator zaproponuje też najbardziej opłacalną jej wersję.

Pociągiem szybciej i wygodniej niż samolotem

Jak wynika z raportu[1] Urzędu Transportu Kolejowego, w Polsce na części tras pomiędzy dużymi miastami szybciej podróżuje się koleją niż samolotem. Pod uwagę brano podróż do tych samych punktów w różnych miastach. Wyruszając z Warszawy pociągiem zamiast samolotem dojedziemy szybciej do Lublina (o 87 minut), Gdańska (o 64 minuty), Krakowa (o 93 minuty), Katowic (o 96 minut) czy Poznania (o 67 minut). Kolej oferuje też konkurencyjne czasy przejazdu wobec aut. Podróże pociągiem stają się coraz krótsze dzięki nowemu taborowi i modernizowanej sieci kolejowej. W przeciwieństwie do podróżowania autem, w pociągu można popracować, odpocząć czy nawet w spokojnej atmosferze spożyć posiłek w wagonie restauracyjnym. Od września br. Strefa Ciszy, znana z pociągów Pendolino, została rozszerzona na połączenia kategorii IC, które obsługiwane są elektrycznymi zespołami trakcyjnymi Flirt i PesaDART. Strefa Ciszy to wydzielony obszar w pociągu przeznaczony dla podróżnych potrzebujących ciszy oraz szanujących to, że inni również chcą podróżować w spokoju – można w nim poczytać czy popracować lub po prostu się zrelaksować. Od momentu wprowadzenia w 2016 roku, tylko w pociągach kategorii EIP, skorzystało ze Strefy Ciszy ponad 3 mln podróżnych.

Ekologiczne podróże koleją

Kolej charakteryzuje się ponad 3 razy mniejszą emisją dwutlenku węgla niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą niż lotniczy, co czyni ją najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego. PKP Intercity popularyzuje wśród podróżnych świadomość oddziaływania poszczególnych środków transportu na środowisko. W tym celu w 2021 roku wprowadziło w systemie e-IC informację dla pasażerów nt. śladu węglowego, jaki pozostawi ich podróż pociągiem oraz tego, o ile bardziej ekologiczna będzie ona od przejazdu samochodem lub lotu samolotem.

PKP Intercity ma ambicję stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna klimatycznie. W realizowanej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” ważnym czynnikiem decyzyjnym jest ekologia.  Spółka intensywnie inwestuje w niskoemisyjny tabor i ekologiczną, przyjazną środowisku infrastrukturę.

[1] https://utk.gov.pl/pl/aktualnosci/18472,Pociag-czy-samolot-Nowy-raport-UTK.html

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Cisco Hypershield: era bezpieczeństwa w skali AI

Cisco,  przedstawia swoje najnowsze osiągnięcie — Cisco Hypershield. Ta innowacyjna usługa…