Home Na czasie Czy certyfikaty IT powinny być obowiązkowe

Czy certyfikaty IT powinny być obowiązkowe

0
0
90

Spotkanie rozpoczął Krzysztof Michalski z Polskiego Radia S.A., który zadawał kluczowe pytania, jakie musi stawiać sobie każdy przedsiębiorca: czy i do czego w istocie potrzebny jest specjalista IT i jakim poziomem umiejętności musi się charakteryzować?

Firmy z branży IT stanowią zaledwie 0,3 proc. z 3,5 mln podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Polsce. W większości krajów zachodnich ten wskaźnik jest wielokrotnie większy. Nietrudno zgadnąć, że w dziedzinie kadr oraz wykorzystania nowych technologii ciągle mamy spore braki i pozostaje otwartą kwestią, jak to odbija się na naszym PKB i rozwoju gospodarczym” – zwracał uwagę Krzysztof Michalski.

Nie chodzi jednak tylko o wskaźniki i ilość, ale przede wszystkim o jakość. A z nią także nie jest różowo: Lech Piesik z Gazety Bankowej zwrócił uwagę, że zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2005 r., tylko 20 proc. wdrożeń informatycznych kończy się sukcesem – w przypadku innych praca
i pieniądze zostały zmarnowane.

„Nie zawsze była to wina informatyków, jednak pamiętajmy, że ich błędy i niewiedza mogą doprowadzić do ogromnych szkód – tym większych, im bardziej rozwój firmy zależy od zasobów informatycznych” – podkreślał Marcin Balun z ISCG.

Jak znaleźć prawdziwych fachowców? W założeniu powinny pomagać w tym certyfikaty, które są zaświadczeniem przebytych kursów i pozyskanych umiejętności.

Nie zawsze jednak certyfikat oznacza fachowca. Czasem po lukach w wiedzy przekonujemy się, że jego posiadacz raczej nie zdobył go w uczciwy sposób. Z drugiej strony: znajdujemy też ludzi bez odpowiednich dyplomów, a niesłychanie kompetentnych i sprawnych” – zaznaczył Artur Korczyński z Allianz Polska

„To wynika między innego z faktu, że fachowcy mają często tak wiele pracy, że nie mają czasu zdobyć odpowiednich certyfikatów. Czasem jest to świadoma polityka firm: zawalić specjalistów IT taką ilością obowiązków, by nie mieli czasy na zdobywanie certyfikatów, bo inaczej mogą zażądać podwyżki lub znaleźć lepszą pracę” – dodał.

Grzegorz Piotrowski z Uniwersytetu Gdańskiego uznał jednak, że certyfikaty przydają się w procesie rekrutacyjnym, choć nie eliminują aplikantów z mniejszą liczbą udokumentowanych kwalifikacji,
bo umiejętności szlifuje się nie tylko na kursach, ale także w czasie wdrożeń i codziennej pracy. Większość dyskutantów była jednak przeciwna, by stały się one obowiązkowe przy podejmowaniu pracy w działach IT.

Z kolei Janusz Kurowski z Micrologic podkresla, że „certyfikaty w branżach IT nie mogą spełnić tej pożytecznej roli, co w przypadku np. lekarzy czy elektryków, bo z ich posiadaniem nie wiąże się prawne branie na siebie  odpowiedzialności za wykonaną pracę”.

„A to się nie zmieni, bo praca informatyków jest wirtualna i jej efekty mają wirtualny charakter, a przy tym trudno często określić, co doprowadziło do awarii”  – skomentował z kolei tę wypowiedź JanuszPribulka z Sagra Technology.

Większość dyskutantów zgodziła się, że większość firm powinno się zdać na outsourcing w zakresie usług IT.

Pamiętajmy jednak, że świat na zewnątrz zaoferuje nam tylko to, co chce nam sprzedać, a nie to, czego naprawdę potrzebujemy. Dlatego nie warto pozbywać się wszystkich specjalistów IT z firmy” – spointował debatę Grzegorz Piotrowski (Uniwersytet Gdański).

Prowadzący

Drugą Debatę prowadził Krzysztof Jurowski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Prawnej”, a jej uczestnikami byli m.in.: Krzysztof Michalski – szef Redakcji Wiedza i Społeczeństwo w Polskim Radio, Paweł Marciniak z Software Developer’s Journal, Grzegorz Piotrowski – zajmujący się utrzymaniem ruchu i bezpieczeństwem platform przetwarzania danych na Uniwersytecie Gdańskim, Marcin Balun inżynier systemowy i trener Microsoftu, pracownik firmy ISCG, Artur Korczyński – specjalista od administrowania i projektowania systemów z firmy Allianz Polska, Janusz Pribulka z firmy Sagra Technology i Lech Piesik z Gazety Bankowej.

Następna Debata Certyfikowana odbędzie się 4 czerwca 2008 r. pod tytułem „Zawód Specjalisty IT czyli Informatyk wykształcony a samouk?”

Wszystkich zainteresowanych udziałem w Debatach zapraszamy do zarejestrowania się na stronie. Debaty Certyfikowane to projekt cyklicznych spotkań dla przedsiębiorców, informatyków, oraz przedstawicieli mediów, podczas których prowadzone są dyskusje na temat przydatności komputerów w biznesie i życiu codziennym. Projekt jest realizowany we współpracy z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", firmą Microsoft Sp.zo.o oraz polskim oddziałem stowarzyszenia partnerów Microsoft.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Majówka ze skonfiskowanym samochodem? Sprawdź, czy możesz prowadzić

Długi weekend majowy za pasem, a wraz z nim kolejne zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Ko…