Home Na czasie Czy sztuczna inteligencja może i powinna doradzać instytucjom rządowym?

Czy sztuczna inteligencja może i powinna doradzać instytucjom rządowym?

0
0
155

Jak donosi Politico, rumuński premier Nicolae Ciucă zaskoczył w środę 1 marca swój gabinet, przedstawiając mu nowego członka – całkowicie opartego na sztucznej inteligencji. Ciucă przedstawił swoim ministrom nowego „doradcę honorowego” o imieniu Ion podczas prezentacji. W jej ramach, na cyfrowym ekranie pojawiła się twarz nowego doradcy, komunikował się on za pomocą wyświetlanych na ekranie słów, przemówił także skomputeryzowanym głosem.

Ion został opracowany przez rumuńskich naukowców i będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję do „szybkiego i automatycznego rejestrowania opinii i potrzeb” zgłaszanych przez obywateli Rumunii – powiedział Ciucă. Rumuni będą mogli przesyłać swoje pomysły za pośrednictwem towarzyszącej projektowi strony internetowej (ion.gov.ro), mediów społecznościowych, a także w niektórych miejscach osobiście. Ion zsyntetyzuje ich treść, a rząd je rozważy – wyjaśnił koordynator zespołu badawczego, Nicu Sebe. Użytkownicy nie będą jednak otrzymywać odpowiedzi od samego Iona.

 (Źródło: https://www.politico.eu/article/meet-the-first-ai-presidential-advisor-romanian-pm-says-nicolae-ciuca-nicu-sebe-kris-shrishak/  )

Poniżej komentarz eksperta ESET na ten temat:

– W przyszłości wiele ról zawodowych może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję, ale przykład Rumunii to prawdopodobnie o krok za daleko. Niepokojące w przypadku sztucznej inteligencji jest to, że nadal opiera się ona zasadniczo na danych wejściowych generowanych przez ludzi, a zatem i dane wyjściowe mogą być bezpośrednim odzwierciedleniem ludzkich intencji. Słyszeliśmy już o hakowaniu ludzi. Teraz wkraczamy w nowy obszar pełen nowych, potencjalnych zagrożeń. Może dojść do manipulacji, jeśli ludzie o złych intencjach znajdą sposoby na wykorzystanie takiego systemu. Cyberprzestępcy atakują rządy na całym świecie z wielu powodów, a tego typu działanie to potencjalne wystawienie się na cel. Cały świat będzie się przyglądał z zainteresowaniem temu, jak potoczy się ta historia – komentuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Administracja rządowa nie wspiera sektora MSP

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Technologie cloud-native zyskują na popularności. Jakie korzyści dają i w jakich sektorach są wykorzystywane?

Badania pokazują, że technologie chmurowe i konteneryzacja mają coraz większe znaczenie dl…