Home Na czasie Digitalizacja w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu

Digitalizacja w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu

0
0
126

Dzięki realizacji  projektu wykorzystującego rozwiązania firmy IBM odbiorcy zyskają łatwiejszy dostęp do zasobów dziedzictwa narodowego zapisanego w postaci cyfrowej, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka uszkodzeń cennych druków i rękopisów. Ponadto Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu zyska również doskonałe narzędzie do promocji swoich zbiorów.

  • Macierze IBM Storwize V7000 Unified potrafią również integrować się z zewnętrznymi skanerami antywirusowymi, co pozwala na optymalną wydajnościowo weryfikację wykrywania infekcji, która odbywa się w sposób niewidoczny dla użytkownika. Co więcej, urządzenie samo rozpoznaje najczęściej używane fragmenty danych i przenosi je na szybkie dyski SSD w celu przyspieszenia procesów.

Najcenniejsze (z powodu wieku, unikatowości lub powiązań ze znanymi postaciami) rękopisy i druki nazywane cymeliami posiadają wyjątkowe znaczenie dla dziedzictwa narodowego. Z tego powodu oryginały tych dzieł, wyłączone z powszechnego czytelniczego obiegu, pozostają w zamkniętych magazynach, a nawet w sejfach. Udostępniane są wąskiemu gronu odbiorców najczęściej jedynie w postaci mikrofilmów w celu ograniczenia możliwości uszkodzenia, czy też zniszczenia. Rozwój nowych technologii  pozwala na udostępnienie w Internecie wysokiej jakości cyfrowych kopii  tych dzieł. Gwarantuje to zdalny i nieprzerwany dostęp do cymeliów, nie tylko badaczom, ale także wszystkim zainteresowanym oraz ogranicza zagrożenie zniszczenia oryginałów.

  • Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, obok liczącego się w skali kraju współczesnego księgozbioru naukowego, posiada unikatowe (ważne merytorycznie i atrakcyjne wizualnie) zasoby, dotyczące w znacznej mierze obszaru historycznego Śląska. Przykładem mogą być historyczne księgozbiory, należące do władców (w tym książąt piastowskich), śląskich instytucji kościelnych (klasztorów i kolegiat) oraz wybitnych Ślązaków. Kolekcja starych druków, czyli druków wydanych do roku 1800, jest jednym z większych zbiorów w Europie, a kolekcje rękopisów średniowiecznych i dawnych atlasów geograficznych są największymi tego typu w Polsce.
  • Do najcenniejszych dzieł należą niewątpliwie rękopisy średniowieczne, inkunabuły (druki wydane do roku 1500 włącznie, w tym Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium wydane drukiem przez Caspara Elyana w 1475 r., zawierające najstarsze teksty drukowane w języku polskim), stare druki (jak Legenda maior de beata Hedwigi, wydana drukiem przez Konrada Baumgartena w 1504 r., czy też wczesne wydania dzieł Lutra, Serwantesa, Szekspira itp.), rękopiśmienne i starodruczne atlasy (w tym: Claudii Ptolemei viri Alexandrini Cosmographie, wydana w Ulm w 1482 r., rękopiśmienny atlas portolanowy Battisty Agnesego wykonany w Wenecji około 1540 r.), mapy, druki muzyczne i grafiki.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pusto na webinarium? Jest sposób na zwiększenie frekwencji

Webinaria stały się jednym z najskuteczniejszych narzędzi w marketingu B2B. Generują wysok…