Home Biznes e-dziennik szkolny w Internecie

e-dziennik szkolny w Internecie

10 min
0
0
56

Od września szkoły będą mogły zrezygnować z prowadzenia tradycyjnych, papierowych dzienników lekcyjnych i zastąpić je elektronicznymi. E-dzienniki nie tylko ułatwią pracę nauczycieli, ale także zapewnią rodzicom możliwość śledzenia wyników w nauce oraz frekwencji swoich dzieci przez Internet. Na popularność elektronicznych dzienników może wpłynąć również ich cena – np. szkoły, które do końca sierpnia br. zdecydują się na wprowadzenie e-dziennika ESTIMO, oferowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A., zapłacą za roczny abonament jedynie 10 zł netto.

Nowelizacja MEN ułatwia

Możliwość zastąpienia dzienników papierowych dziennikami elektronicznymi, umożliwiła podpisana 16 lipca br. przez Ministra Edukacji Narodowej nowelizacja rozporządzenia w sprawie prowadzenia przez publiczne przedszkola i szkoły dokumentacji przebiegu nauczania.  Dotychczas w niektórych  szkołach  wprowadzone zostały elektroniczne systemy, jednakże  jedynym obowiązującym dokumentem był tradycyjny, papierowy dziennik. W praktyce nauczyciele mogli korzystać z e-dziennika pod warunkiem równoczesnego prowadzenia dziennika tradycyjnego. Od nowego roku szkolnego to się jednak zmienia.

Dostawcą KIR

W związku ze zmianą przepisów, na większe zainteresowanie e-dziennikiem liczy Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A., która wprowadziła w tym roku na rynek elektroniczny dziennik ESTIMO.

Do tej pory z e-dzienników korzystało stosunkowo niewiele szkół. Wynikało to  przede wszystkim z braku odpowiednich regulacji prawnych, ale także z wysokich kosztów – zakup takiego dziennika wymagał inwestycji w sprzęt
i oprogramowanie.  Dzisiaj są już dostępne inne modele funkcjonowania usługi, dzięki którym na elektroniczny dziennik będzie stać każdą szkołę
”– mówi Grzegorz Zalewski, dyrektor ds. produktów dla sektora publicznego w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.

Serwer, licencja oraz baza danych w outsourcingu

W przypadku klasycznego, licencyjnego modelu szkoła musi zakupić serwer (ok. 3 tys. zł), licencję na system operacyjny i bazę danych (ok. 7 tys. zł).  Do tej sumy należy dodać wydatki, związane m.in. z koniecznością zapewnienia odpowiedniego łącza, obsługi administracyjnej, a także z posiadaniem systemu zasilania awaryjnego.  Łączny koszt zakupu dziennika w systemie licencyjnym oznacza więc dla szkoły jednorazowy wydatek rzędu ok. 12 tys. zł. Te wydatki są zdecydowanie niższe w przypadku outsourcingu e-dziennika.

Udostępniamy szkołom dziennik elektroniczny ESTIMO, wykorzystując własne centrum przetwarzania danych, co oznacza, że szkoły nie muszą inwestować w swoją infrastrukturę.  Jedynym kosztem dla szkoły jest roczny abonament za korzystanie z e-dziennika, który wynosi, w zależności od wielkości szkoły, od  100 do 300 zł rocznie. W związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego znacznie obniżyliśmy cenę tego rozwiązania i szkoły, które zdecydują się na wdrożenie e-dziennika do końca sierpnia br., zapłacą za niego tylko 10 zł netto – wyjaśnia G. Zalewski. – Dziennik ESTIMO już znalazł uznanie wśród grona pedagogicznego. Został też  nagrodzony podczas XIV Targów Edukacyjnych w Kielcach”  – dodaje Zalewski.

Dla nauczycieli i rodziców

Wprowadzenie w szkołach e-dzienników przede wszystkim ułatwi pracę nauczycielom.

Dzienniki elektroniczne umożliwią szybkie przygotowanie się do zebrań z rodzicami. Dzięki temu, że wszystkie dane zgromadzone są w jednym miejscu, wychowawcy wystarczy kilkadziesiąt sekund na przygotowanie informacji, które będzie chciał przedstawić na wywiadówce” – wyjaśnia G. Zalewski. „Także wszelkie statystyki, wyliczenia i podsumowania, dokonywane pod koniec każdego semestru, będzie można przygotować zdecydowanie łatwiej i szybciej” – dodaje.

Dla rodziców ułatwienie

Przydatność dziennika elektronicznego docenią zapewne także rodzice, którzy za pośrednictwem przeglądarki internetowej będą mogli  zalogować się do systemu i śledzić wyniki w nauce, a także frekwencję swoich dzieci.

Dziennik jest przydatną platformą komunikacyjną pomiędzy szkołą a rodzicami, dzięki której możliwa jest szybka reakcja w przypadku, kiedy zaobserwuje się coś niepokojącego. Rodzice mogą za pośrednictwem systemu zapoznać się z uwagami nauczycieli, dotyczącymi ich podopiecznych, a także mieć wgląd w plan lekcji i zapowiedziane na konkretny dzień wypracowania czy klasówkimówi G. Zalewski.

Zalety dla nauczyciela:

  • Bardzo łatwe tworzenie statystyk, wykresów, etc. Narzędzie przydatne zwłaszcza przed spotkaniami
    z rodzicami – pozwala na szybkie zebranie najważniejszych informacji dotyczących ocen, frekwencji, aktywności ucznia, etc.
  • Zróżnicowany system oceniania, np. symboliczny, ułamkowo-procentowy, a także liczbowo-punktowy. Dzięki temu uczniowie mogą być oceniani, przykładowo inaczej za klasówki, inaczej za odpowiedzi ustne
  • Duże ułatwienie w prowadzeniu coraz bardziej popularnych zajęć międzyoddziałowych. Tradycyjne dzienniki lekcyjne przypisane są do konkretnej klasy, a w dziennikach elektronicznych głównym punktem odniesienia  jest uczeń.
  • E-dziennik umożliwia np. tworzenie indywidualnych planów lekcji. System poinformuje też np. o błędzie, gdy uczeń zapisany jest na dwa różne przedmioty, odbywające się w tym samym czasie.

Zalety dla rodzica:

  • Możliwość bieżącej kontroli postępów dziecka w nauce
  • Monitorowanie frekwencji dziecka na zajęciach
  • Wgląd w plan lekcji, zapowiedziane klasówki czy kartkówki.
  • Łatwy dostęp do systemu za pośrednictwem przeglądarki internetowej

Polskie rozwiązania e-urzędowe

 


Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Biznes

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…