Home Maszyneria IBM wprowadza nowe wersje DB2 i InfoSphere do zarządzania danymi

IBM wprowadza nowe wersje DB2 i InfoSphere do zarządzania danymi

0
0
67

Jak wynika z szacunków IDC, ilość danych wzrasta w ogromnym tempie – na koniec 2012 r. ma ich być aż 2,7 ZB, czyli o 48 proc. więcej niż w 2011 r., natomiast w połowie dekady ich ilość wzrośnie do 8 ZB. Z jednej strony stanowią one cenne źródło informacji o rynku i kliencie, z drugiej – pewne wyzwanie, ponieważ zarządzanie tzw. big data wymaga specjalistycznych narzędzi. Przeprowadzone przez IBM badanie CMO Study pokazało, że stanowi to trudność dla aż 53 proc. osób zarządzających firmami na całym świecie, którzy mają problem z dostępem do odpowiednio wyselekcjonowanych danych, niezbędnych  do prowadzenia działalności biznesowej.

„Wiele firm na całym świecie odczuwa rosnącą presję w związku z zalewem danych. IBM dostrzega ten problem, dlatego przez ostatnie cztery lata, we współpracy z ponad setką klientów i 200 partnerami biznesowymi pracowaliśmy nad stworzeniem nowych, bardziej wydajnych wersji baz danych DB2 oraz InfoSphere” – mówi Paweł Panecki, Dyrektor Działu Oprogramowania z IBM Polska. 

3 korzyści

  • Nowe oprogramowanie zapewnia trzy podstawowe korzyści. Po pierwsze, gwarantuje szybszy dostęp do dużych ilości informacji. Dzięki integracji z danymi oraz analizy danych przeprowadzanej w czasie rzeczywistym, aplikacje umożliwiają szybsze wyciąganie wniosków. Dotyczy to również nieustrukturyzowanych danych, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku mediów społecznościowych. Z kolei aplikacje oparte na systemie Hadoop pozwalają na sprawniejszy dostęp do uporządkowanych informacji znajdujących się w hurtowaniach danych.
  • Drugą korzyścią jest przyspieszenie procesów biznesowych oraz zmniejszenie kosztów zarządzania danymi. Nowe oprogramowanie IBM natychmiastowo kompresuje informacje i efektywnie lokuje je w przestrzeni dyskowej, po czym stale monitoruje, które z nich są najczęściej używane. Dzięki temu przetwarzanie staje się szybsze, a do obsługi danych potrzebne są mniejsze przestrzenie.
  • Kolejnym ulepszeniem jest usprawnienie procesów decyzyjnych na podstawie informacji z przeszłości i przewidywania przyszłości. Aplikacje IBM same odnajdują relacje między danymi, co nie wymaga tworzenia dodatkowego kodu przed administratorów.

Co ważne, nowe systemy pozwalają na łatwą migrację z baz Oracle bez konwertowania danych czy szkolenia personelu, nie pociągając za sobą dodatkowych wydatków. Ta możliwość wynika z wysokiej kompatybilności kodów w obu systemach, sięgającej 98 proc. Przykładem firmy, która zdecydowała się na wdrożenie DB2 oraz InfoSphere, jest Coca-Cola Bottling. Zastosowała ona nowe oprogramowanie IBM do szybszego zarządzania łańcuchem dostaw, dzięki czemu jest w stanie szybciej wprowadzać nowe produkty na rynek. Oszczędności, które uzyskała dzięki kompresji danych i zmniejszeniu przestrzeni do ich magazynowania, wyniosły ponad milion dolarów.

„Nowa wersja oprogramowania usprawnia proces podejmowania decyzji biznesowych w oparciu o kluczowe informacje, i to bez względu na czas. Jak wykazały testy przeprowadzane wśród naszych klientów, DB2 i InfoSphere pozwalają na 10 razy szybszą realizację zapytań i uwalniają do 90 proc. przestrzeni dyskowej, co pozwala w znaczny sposób ograniczyć koszty zarządzania danymi”
– podkreśla Paweł Panecki, Dyrektor Działu Oprogramowania z IBM Polska.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polska Firma Tenesys przekształca koncern mediowy grupy Bonnier

Tenesys, przedsiębiorstwo założone przez Sebastiana Zaprzalskiego i Macieja Marczyńskiego,…