Home Chmura Jak ograniczyć wydatki na rozwiązania w chmurze?

Jak ograniczyć wydatki na rozwiązania w chmurze?

0
0
96

 Według analizy firmy RightScale,  30% budżetów na usługi w chmurze są marnotrawione, a spośród wszystkich wydatków chmurowych największe ryzyko niekontrolowanych nakładów finansowych powoduje IaaS (Infrastructure as a Service). 

Wraz z obserwowanym trendem wzrostowym wykorzystywania rozwiązań chmurowych pojawia się poważne ryzyko związane z rosnącymi nakładami firm na wspomniane rozwiązania. Odpowiedni monitoring, wprowadzenie automatyzacji oraz wynikająca z nich odpowiedzialność różnych działów w firmie za ponoszone koszty IT, mogą skutecznie zredukować wspomniane wydatki.

Monitoring

W celu optymalizacji wydatków organizacji na usługi w chmurze dyrektorzy ds. IT muszą mieć pełen wgląd w bieżący i historyczny poziom użycia takich usług. Jednocześnie, działy IT powinny posiadać jasny obraz tego, jakie usługi zostały zamówione oraz czy użycie wybranych rozwiązań odzwierciedla faktyczne potrzeby firmy. Jest to szczególnie trudne wyzwanie w czasach, gdy jednostki organizacyjne pomijają działy IT, samodzielnie zamawiając potrzebne im usługi IT, w tym rozwiązania chmurowe.

Pełen dostęp do informacji dotyczących wykorzystania rozwiązań chmurowych zapewniają zaawansowane narzędzia do zarządzania infrastrukturą IT, takie jak Snow for Cloud. Umożliwiają one m.in. etykietowanie, dzięki którym użytkownik uzyskuje np. wgląd w informacje, kto w organizacji oraz w jakim celu założył VM (Virtual Machine). Dzięki temu można szybko skontaktować się z osobą korzystającą z usługi, sprawdzić, czy dalej jej potrzebuje, a gdy okaże się że nie, zrezygnować i ograniczyć koszty.

Automatyzacja

W procesie porządkowania środowiska IaaS kluczową rolę odgrywa automatyzacja procesów. Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań, stosowanych między innymi w produktach Snow Software, jest zautomatyzowanie czynności usuwania środowisk. Dzięki niemu, użytkownicy mogą określić, jak długo będą potrzebować VM, a system automatyzacji powiadomi ich, kiedy termin zakończenia użytkowania wirtualnej maszyny będzie blisko, tak, aby w odpowiednim momencie mogli zrezygnować lub przedłużyć usługę. Takie rozwiązanie ogranicza marnotrawstwo środków i niepotrzebne wydatki – nieużywane wirtualne maszyny są dezaktywowane przez użytkownika lub dział IT, kiedy już nie są potrzebne.

Odpowiedzialność

Rozwiązania IaaS sprawiają, że poszczególne działy firm uruchamiają wirtualne maszyny w czasie krótszym, niż czas potrzebny kiedyś działom IT na stworzenie odpowiedniego środowiska. Dzięki temu, organizacje stają się bardziej elastyczne i mogą łatwo i szybko dopasowywać się do wyzwań dynamicznie zmieniającego się rynku. Jednak taki zdecentralizowany model oznacza, że działowi IT jest znacznie trudniej monitorować użycie usług chmurowych.

Koszt wykorzystania VM coraz częściej nalicza się w sekundach. W tej sytuacji kluczowe jest, aby nie pozostawiać działających maszyn, gdy nie są już potrzebne. Jednak, bardzo często zdarza się, że dopóki faktura za realizacje usług nie trafi do odpowiedniego działu w księgowości, nikt nie czuje się odpowiedzialny za rezygnację z zamówionych usług chmurowych.

Wspomniana wcześniej automatyka pozwoli uniknąć sytuacji płacenia za korzystanie z VM, które nie są potrzebne organizacji. Jednak, w związku z przyspieszeniem trendu polegającego na zakupach realizowanych w organizacjach poza działem IT, równie istotne jest dopilnowanie tego, żeby rachunki trafiły do odpowiednich działów w organizacji. Będzie to kluczowy czynnik zapewniający przejrzystość odpowiedzialności za wydatki w skali całej firmy. Kiedy osoby zarządzające różnymi działami zaczną ponosić koszty IT, bez wątpienia zobaczymy, że bardziej powszechne staje się odpowiedzialne podejście do uruchamiania i zamykania wirtualnych maszyn. 

W celu ograniczenia rosnących kosztów chmurowych działy IT muszą więc odejść od tradycyjnych metod zarządzania i optymalizacji infrastruktury, tak, aby odpowiedzieć na nowe trendy związane z zakupami. Poprzez zapewnienie wglądu w dane dotyczące użycia usług, automatyzację i odpowiedzialność różnych departamentów w organizacji, dyrektorzy ds. IT mają możliwość stworzyć model zarządzania, który zapewni elastyczność potrzebną poszczególnym działom do korzystania z rozwiązań IaaS.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…