Home Na czasie Już blisko trzy czwarte Polaków dostrzega, że kolej jest eko

Już blisko trzy czwarte Polaków dostrzega, że kolej jest eko

9 min
0
0
39

22 września obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu. Jest to również dzień zwieńczający Europejski Tydzień Mobilności. Ta międzynarodowa inicjatywa proekologiczna ma na celu zwrócenie uwagi na negatywne skutki korzystania z samochodów, a także promowanie bardziej ekologicznych i niskoemisyjnych środków transportu zbiorowego – jakimi są m.in. pociągi. Ta świadomość rośnie – już 74% Polaków dostrzega, że kolej jest liderem pod tym względem.[1]

W tym szczególnym dniu warto zwrócić uwagę na to jak podróżujemy i jaki wpływ na środowisko ma nasze przemieszczanie się. Działając wspólnie, społeczeństwo ma szansę zredukować wpływ transportu na naturę. W przypadku podróżowania po mieście, zamiast auta warto wybrać rower lub hulajnogę – napędzane siłą mięśni lub elektryczne.

Również długie podróże mają wpływ na środowisko, a w nie najlepiej wybierać się pociągami. Kolej jest bowiem liderem pod względem najmniejszego negatywnego wpływu na środowisko. Charakteryzuje się ona ponad 3 razy mniejszą emisją dwutlenku węgla niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą emisją niż lotniczy, co czyni ją najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego. Już 85% pojazdów PKP Intercity nie emituje spalin, a lokomotywy, które kursują po liniach niezelektryfikowanych spełniają wyśrubowane normy emisji spalin.

Takiego wyboru środka transportu dokonuje coraz więcej Polek i Polaków:

  • przez pierwsze osiem miesięcy bieżącego roku pociągami PKP Intercity podróżowało 38,6 mln pasażerów. Tylko w tym okresie, ekologiczne wybory podróżnych w postaci podróży koleją zamiast samochodem pozwoliły na zmniejszenie emisji CO2 o 696 tys. ton.[2]
  • W okresie czerwiec – sierpień br. pociągami PKP Intercity podróżowało 18,5 mln pasażerów. Dzięki temu o 351 tys. ton CO2 mniej trafiło do atmosfery.

Jedna tona CO2 posiada objętość kuli o średnicy blisko 10 metrów[3] – pozwala to na częściowe wyobrażenie sobie, o ile CO2 mniej trafia do atmosfery dzięki ekologicznym wyborom Polaków.

Ekologiczne i ekonomiczne podróże w małych i większych grupach

Do wspólnych podróży koleją PKP Intercity zachęca też grupy, zarówno mniejsze, jak i większe.  Wprowadzona w lipcu oferta Taniej z Bliskimi pozwala na obniżenie kosztów podróży o 30%  grupom od 2 do 6 osób, które podróżują pociągami IC lub TLK. W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy funkcjonowania oferty sprzedano 702 tysiące biletów, z których skorzystało blisko 1,8 mln podróżnych.

Podróże w większych grupach również stają się coraz korzystniejsze cenowo. Dzięki wprowadzonym niedawno zmianom zwiększył się do 30% rabat dla grup liczących 11 lub więcej osób, które podróżują pociągami kategorii IC lub TLK. Z 20 do 15 zmniejszyła się liczba osób wymaganych, aby grupa otrzymała jeden darmowy bilet. Podróże w grupach, parach czy nawet w pojedynkę mogą być niskoemisyjne.

Kolej to zielony transport przyszłości

Transport zbiorowy już dziś można określić jako transport przyszłości. Pociągami można poruszać się szybciej, taniej i w duchu eko, ponadto nie trzeba skupiać się na kierowaniu – możliwość chwili relaksu czy pracy jest na wyciągnięcie ręki. Aby zwiększać świadomość ekologiczną wśród podróżnych, PKP Intercity informuje o zaoszczędzonej emisji CO2 – informacja ta jest dostępna dla pasażerów kupujących bilety poprzez stronę intercity.pl i umieszczona na biletach elektronicznych wydawanych w systemie e-IC. Dzięki temu każdy podróżny może dowiedzieć się, o ile mniej emisyjna jest jego podróż dzięki wybraniu pociągu PKP Intercity.

PKP Intercity ma ambicję stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna klimatycznie. W realizowanej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” ważnym czynnikiem decyzyjnym jest ekologia.  Spółka intensywnie inwestuje w niskoemisyjny tabor i ekologiczną, przyjazną środowisku infrastrukturę.

PKP Intercity wspiera zrównoważony transport

Jak co roku, PKP Intercity przyłączyło się działań w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności (dawniej: Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu), który trwa od 16 do 22 września. W tym czasie podróżujący z PKP Intercity mogą przewozić rowery pociągami przewoźnika za symboliczną złotówkę.

[1] Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research na zlecenie PKP Intercity w dniach 22-25 kwietnia 2022 r. metodą indywidualnych wywiadów kwestionariuszowych online (CAWI) na reprezentatywnej próbie 814 Polaków w wieku 16+.

[2] Wyliczenie dokonane na podstawie wysokości pracy przewozowej PKP Intercity, która w okresie 1 stycznia – 31 sierpnia 2022 r. wyniosła 9,408 mld pasażerokilometrów (paskm – iloczyn długości pokonanej trasy i liczby przewiezionych pasażerów) i wskaźników CO2 w transporcie pasażerskim na podstawie CER Fact Sheet dla transportu: kolejowego, 28 gCO2/paskm, drogowego, 102 gCO2/paskm, lotniczego, 244 gCO2/paskm.

[3] https://climate.nasa.gov/news/3020/how-much-carbon-dioxide-are-we-emitting/

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Na czasie

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Dostęp do Internetu mobilnego w Polsce jest coraz droższy 

Czwarta edycja dorocznego badania Digital Quality of Life wskazuje, że Polska zajmuje 23. …