Home Analizy Kompetencje informatyka w 2021 i zawody przyszłości w IT

Kompetencje informatyka w 2021 i zawody przyszłości w IT

17 min
0
0
48

Wszechstronnie uzdolnieni, zainteresowani różnymi kierunkami, stale dbający o samorozwój. Znający kilka języków programowania, a dodatkowo języki obce. Tylko takie osoby będą mogły starać się o stanowiska z obszaru AI czy data science, analityki biznesowej, czy zarządzania projektami IT. To szczególne ważne zwłaszcza w warunkach pandemicznych – kto się rozwija, zwiększa swoją wartość na rynku pracy.

Jakie cechy powinien mieć dzisiejszy informatyk? Obecnie informatyk to partner w biznesie, który współtworzy podczas współracy z klientami wartość, zna strategię firmy klienta, jego specyfikę, model biznesowy, czynniki zewnętrzne, jakie mają wpływ na firmę klienta, jego wizję rozwoju na przyszłość i potrafi te wszystkie informacje zastosować w praktyce w opracowanych rozwiązaniach IT.

Holistyczne podejście i zdywersyfikowane kompetencje

Na rynku liczy się holistyczne podejście do rozwoju – zainteresowanie różnymi kierunkami, metodykami, metodologiami. Informatyk coraz częściej musi posiadać zdywersyfikowane umiejętności, łączyć kompetencje miękkie i twarde, wiedzę fachową i umiejętności menedżerskie, jeśli ma stanowisko ze średniego i wyższego szczebla zarządzania. Powinien posiadać otwarty umysł i otwartą postawę, aby umieć z każdym znaleźć wspólny język i dojść do porozumienia dla dobrej, skutecznej współpracy.

–  Zwłaszcza w pandemicznych czasach bycie zwinnym (agile) jest skuteczną metodą pracy. Zarówno informatyk zatrudniony w organizacji, jak i informatyk-przedsiębiorca muszą być na bieżąco z trendami na rynku, z tym, co się dzieje w ich otoczeniu i w całej branży. I to nie tylko kwestia pandemii. Na rynek IT wkraczają obecnie pokolenia „Y” i „Z”, ludzie urodzeni po 2000 roku. Są to pokolenia doskonale odnajdujące się w środowisku wymagającym wielozadaniowości, otwarte na nowości, łatwo uczące się, przyswajające zmiany i znające języki obce. W tak konkurencyjnym środowisku otwarty umysł i nastawienia na nieustanny rozwój wydaje się być kluczem, by nie wypaść z rytmu. Tu, cenne z perspektywy starszych pokoleń staje się doświadczenie, które buduje sposób myślenia i działania. Każde doświadczenie jest cenne – nie tylko dla potrzeb wpisu w CV, ale i w codziennej pracy, umacnia nas, kształtuje i daje poczucie wartościowo poświęconego wcześniej czasu na eksplorację danej materii, co niewątpliwie daje satysfkację, poczucie spełnienia i uszczęśliwia – mówi Dagmara Modrzejewska, specjalista w zakresie IT w Capgemini oraz akredytowany trener ITIL w wersji 3 i 4.

Holistyczne podejście powinno mieć także miejsce w spojrzeniu na działanie organizacji. Informatyk powinien rozumieć jak działa strategia firmy i jak łączy się ona ze strategią IT. Jak praca jednej osoby jest istotna z perspektywy ciągłości usług IT, czy procesów biznesowych oraz ciągłości działania całej firmy. To wymaga też umiejętności patrzenia na organizację wielowymiarowo: nie można zastosować tego samego wzoru jak powinien wyglądać i działać system zarządzania dla każdej firmy, stąd należy rozwiązania indywidualizować pod kątem specyfiki działania firmy klienta. Dla ludzi IT koniecznością dziś jest promowanie widoczności – czyli pokazywania językiem korzyści jak duży wpływ płynie dla działania całej organizacji ze współpracy z IT.

Certyfikaty i szkolenia

To, co z pewnością jest korzyścią dla informatyków, to bogaty wachlarz szkoleń, z których mogą korzystać, chcąc podnosić swoje kompetencje i zwiększać swoją atrakcyjność na rynku. Niewielu jest już specjalistów znających jeden-dwa języki programowania, dzisiejsza rzeczywistość wymaga znacznie więcej. Do tego dochodzą także języki obce, zwłaszcza na globalnym rynku. Z pewnością najważniejszy jest język angielski, ale w Polsce działają także organizacje m.in. z francuskim czy niemieckim kapitałem i wówczas to język, którym posługuje się duża część organizacji może okazać się kluczowym dodatkiem do posiadanych umiejętności IT.

–  Poza absolwentami uczelni i kierunków technicznych, wielu specjalistów IT wchodzi na dzisiejszy rynek z innych branż, po ukończeniu kursów informatycznych, przebranżowieniu. Niezależnie jednak od punktu wyjścia, na tym ich edukacja się nie kończy – oferta szkoleniowa w branży jest bardzo bogata, wielu specjalistów z niej korzysta, stale zwiększając swoją wartość na rynku pracy. Co ważne, zdobywane certyfikaty powinny być z autoryzowanych jednostek, które mają markę na arenie światowej. Czyli mające rzeczywistą wartość na globalnym rynku. Wśród nich można wymienić takie, które dotyczą tematyki scrum, agile, zarządzania projektami PMP, czy ITIL – dodaje Dagmara Modrzejewska, specjalista z Capgemini.

Zawody przyszłości

O zawodach przyszłości w IT mówi się stale, co rusz pojawiają się nowe stanowiska, zaś inne zyskują na znaczeniu w ramach rozwoju branży. Staje się to już widoczne także w kształceniu dzisiejszych studentów. Pojawiają się nowe kierunki, a same uczelnie zaczęły się ustawiać w partnerskiej pozycji do biznesu. Jakie zawody są dziś najbardziej pociągające z perspektywy studentów i najistotniejsze z perspektywy rozwoju firm?

Data scientist

Jako pierwsze na liście zawodów przyszłości, bez wątpienia należy wymienić stanowisko data scientist. To osoba, która musi być wszechstronna, a w swoich kompetencjach powinna łączyć wiedzę biznesową, analityczną, matematyczną i informatyczną z umiejętnością programowania i wizualizacji danych. Naukowcy zajmujący się danymi ściśle współpracują z interesariuszami firmy, aby zrozumieć ich cele i określić, w jaki sposób można wykorzystać dane do ich osiągnięcia. Projektują procesy modelowania danych, tworzą algorytmy w celu wyodrębnienia danych potrzebnych biznesowi, a także pomagają je analizować i udostępniać spostrzeżenia współpracownikom.

W swoim raporcie o nowych ofertach pracy w 2020 r. LinkedIn wymienił naukowców zajmujących się danymi na trzecim miejscu z roczną stopą wzrostu 37 proc. Duże zapotrzebowanie na umiejętności związane z danymi z pewnością będzie miało swoje odzwierciedlenie w kształceniu studentów w najbliższych latach.

Analityk biznesowy

Świat rozwija się coraz szybciej, rewolucja technologiczna postępuje, a biznes musi być gotowy na stałe
i dynamiczne zmiany. Umiejętność wykorzystania istniejących możliwości technologicznych do osiągnięcia założonych celów biznesowych to zadanie, w którym pomóc może właśnie analityk biznesowy.

Będąc katalizatorem zmian, analityk biznesowy musi być osobą zdolną do rozwiązywania problemów, doskonale rozumieć zasady funkcjonowania organizacji i potrafić stworzyć rozwiązania pozwalające na wsparcie biznesu przy użyciu technologii, korzystając z szerokiego zakresu umiejętności i technik analizy biznesowej. Taka osoba powinna być wizjonerem, potrafić wyobrazić sobie ścieżkę prowadzącą do zupełnie innej przyszłości.

Do 2022 r. 85 proc. firm przyjmie analitykę big data podmiotów zewnętrznych i klientów, co oznacza, że rola analityka biznesowego będzie się zmieniać i wzrastać wraz z ewolucją rynku. Dziś obserwujemy to także w Polsce: na wybranych uczelniach w kraju pojawia się kierunek analityk biznesowy.

Manager projektu

Manager projektu to kolejna osoba, która musi reprezentować holistyczne podejście do rozwoju zawodowego.

Taki specjalista, niezależnie od branży, musi być doskonale zorganizowany, a dodatkowo mieć umiejętności managerskie, pozwalające na prowadzenie zespołu. W branży IT project manager powinien cechować się głęboką wiedzą merytoryczną połączoną z umiejętnością szybkiego reagowania na zmiany i problemy, pozwalając tym samym na sprawną realizację prowadzonych projektów. Dobra komunikacja i umiejętności liderskie project managera w branży technologicznej są kluczowe. Taka osoba pracuje na ogół z zespołami mającymi bardzo wysoki poziom wiedzy technicznej i z jednej strony musi rozumieć swój zespół, a z drugiej – potrafić opowiedzieć o jego pracy językiem zrozumiałym dla pracowników spoza zespołu.

Wg danych Project Management Institute, do 2027 r. pracodawcy na świecie będą potrzebować prawie 88 mln osób na stanowiskach związanych z projektami. Globalne zapotrzebowanie na kierowników projektów rośnie

Specjalista AI

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe stały się synonimami innowacji, a dane pokazują, że to coś więcej niż tylko szum. W ciągu ostatnich 4 lat nastąpił wzrost zatrudnienia na tym stanowisku o 74 proc. rocznie
i obejmuje kilka różnych tytułów w tej dziedzinie, z których wszystkie mają bardzo specyficzny zestaw umiejętności, mimo że są rozproszone w różnych branżach.

Prognozuje się, że sztuczna inteligencja jest jedną z najbardziej znaczących i przełomowych innowacji tego stulecia. Pomoże w walką ze zmianami klimatu, ułatwi transport, zautomatyzuje diagnostykę chorób. A to tylko wybrane zagadnienia wspierane przez AI, która już dziś zmienia sposób, w jaki żyjemy, podróżujemy i pracujemy. Popyt na utalentowanych inżynierów z zakresu sztucznej inteligencji w ciągu ostatnich kilku lat wzrósł ponad dwukrotnie, co sprawia, że dla profesjonalistów chcących pracować nad rozwojem tej dziedziny, możliwości są niemal nieograniczone.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Analizy

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Zestawy Poly i Microsoft Teams Rooms Studio do pracy hybrydowej

Firma Poly oferuje nowe rozwiązania dla Microsoft Teams Rooms w systemie Windows, współpra…