Home Bezpieczeństwo Kradzieże danych w firmach – duża dynamika

Kradzieże danych w firmach – duża dynamika

0
0
79

2/3 polskich specjalistów do spraw bezpieczeństwa wskazuje, że mieli do czynienia z problemem nielojalnych pracowników – wynika z badania ankietowego* przeprowadzonego przez Mediarecovery, firmy zajmującej się informatyką śledczą. Ilość pozytywnych wskazań podwoiła się od ubiegłego roku.

"Nielojalne zachowania pracowników mają trzy podstawowe źródła: chęć zemsty, chęć zarobku oraz zwykłą głupotę" – wskazuje Zbigniew Engiel, specjalista Mediarecovery. Taki obraz powstaje po analizie incydentów, jakie badali inżynierowie informatyki śledczej.

Co rośnie: wykrywalność czy skala przestępstwa?

Problem kradzieży, szpiegostwa czy wycieku informacji nie jest nowy ani w Polsce, ani na świecie. Zdziwienie budzi jednak znaczący wzrost pozytywnych odpowiedzi na pytanie o nielojalność pracowniczą.
"Spowodowane to być może nie tyle wzrostem incydentów związanych z wyciekiem informacji, a raczej z lepszą wykrywalnością tego typu zdarzeń" – twierdzi specjalista Mediarecovery. Polskie firmy i instytucje coraz chętniej inwestują bowiem w sprzęt i oprogramowanie dedykowane informatyce śledczej.

Rozwiązania te charakteryzują się możliwościami zabezpieczania elektronicznego materiału dowodowego, co ma duże znaczenie w sytuacjach jeśli poszkodowany pracodawca chce wejść na drogę prawną lub mieć w ręku niepodważalny dowód czyjegoś nieetycznego zachowania.

Na przykład branża spożywcza:

Duża firma z branży spożywczej przegrywa kolejne z rzędu przetargi w różnych miejscach w kraju, zawsze z tym samym konkurentem. Różnica w cenach ofert jest minimalna. Właściciel wzywa informatyków śledczych Mediarecovery. Po kilku dniach analizy wskazują podejrzanego pracownika działu handlowego. Informacje o cenach ofert przetargowych swoich kolegów przesyła za pomocą przeglądarkowej gry.

Przemysł ciężki? Proszę…

Firma produkująca sprzęt dla przemysłu ciężkiego. Po odejściu grupy projektantów na rynku pojawiają się łudząco podobne produkty tańsze prawie o połowę. Informatycy śledczy Mediarecovery analizują ponad 20 TB danych. Wskazują, że przed swoim odejściem projektanci skopiowali kilka tysięcy rysunków technicznych i projektów. Poszkodowany szacuje, że stracił na tym ponad 300 milionów złotych.

IT nie jest szczególnym przypadkiem…

Szefostwo jednej z firm IT zaczęło podejrzewać wyciek informacji. Specjaliści informatyki śledczej analizują bit po bicie zdarzenia jakie mają miejsce w firmowej sieci. Ślad prowadzi do komputera prezesa. Kopiowanie danych odbywało się zawsze późnym wieczorem. Dane z kadr pozwoliły wytypować osobę, której grafik pokrywał się z czasem incydentów. Złodziejem informacji okazała się sprzątaczka.

Coraz lepiej w Polsce?

O podnoszeniu się świadomości i wiedzy z zakresu zagrożeń związanych z technologiami informatycznymi może świadczyć ogromny wzrost sprzedaży sprzętu i oprogramowania dedykowanego informatyce śledczej.

Mediarecovery otrzymała nawet tytuł International Reseller of The Year za największą na świecie sprzedaż rozwiązań dedykowanych informatyce śledczej produkcji Guidance Software. EnCase Enterprise, flagowy produkt tej notowanej na NASDAQ amerykańskiej firmy pracuje między innymi w połowie firm z listy Fortune 50.

Badanie, próbka

*Badania ankietowe przeprowadzano podczas konferencji BIN Giga Con organizowanych w Warszawie w dniach 10-11 września 2007 oraz 8-9 września 2008. W roku 2007 grupę badanych stanowiło 332, a w 2008 roku 290 osób zatrudnionych w działach informatycznych i bezpieczeństwa polskich przedsiębiorstw i instytucji.



Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pusto na webinarium? Jest sposób na zwiększenie frekwencji

Webinaria stały się jednym z najskuteczniejszych narzędzi w marketingu B2B. Generują wysok…