Home Analizy Kto jest internautą w Europie Środkowo-Wschodniej

Kto jest internautą w Europie Środkowo-Wschodniej

0
0
135

Kobiety vs. mężczyźni

W większości krajów CEE widownie internetową tworzy porównywalna liczba kobiet i mężczyzn. Do wyjątków należą Turcja i Słowenia. Ponad połowę internautów na tych rynkach (56% w Turcji i 53% w Słowenii – według danych gemiusAudience za grudzień 2011) stanowią mężczyźni.

  • Co ciekawe, mimo że tureccy użytkownicy płci męskiej najchętniej odwiedzają google.com, to najbardziej angażującym tę część widowni portalem jest goldpara.com (serwis biznesowy). Kobiety z kolei stanowią silniejszą grupę użytkowników sieci na Łotwie (ponad 53% – według danych gemiusAudience za grudzień 2011). Podobnie do męskiej części internetowej populacji w tym kraju, wśród pań niezwykle popularny jest horyzontalny portal inbox.lv. Okazuje się jednak, że kobiety na Łotwie najwięcej czasu spędzają na serwisach społecznościowych – draugiem.lv oraz odnoklassniki.ru.

Młodzi vs. dojrzali internauci
Kraje CEE różnią się również pod względem udziału grup wiekowych w rynku online. Najmłodszą populacją może pochwalić się Turcja – internauci w wieku 15-34 stanowią zdecydowaną grupę widowni internetowej tego kraju (ponad 63%). Na Białorusi oraz na Ukrainie wynik ten jest niewiele niższy i wynosi kolejno 61,3% i 60,9%. Polscy użytkownicy sieci w wieku 15-34 lata stanowią prawie 50% widowni internetowej i spędzają w sieci średnio około 28 godzin w ciągu miesiąca.

  • Analiza użytkowników sieci wykazuje widoczne różnice w preferencjach i zachowaniu użytkowników w poszczególnych grupach wiekowych. W Turcji ogromną popularnością wśród młodych internautów cieszy się blog blogcu.com, podczas gdy użytkownicy sieci powyżej 35 lat chętniej zaglądają na portal jednego z popularnych tureckich dzienników – Miliyet. 

""

Pierwsze oznaki starzenia się widowni internetowej zauważalne były na przestrzeni 2011 roku na Ukrainie, gdzie udział grupy wiekowej 55+ na tle całej populacji internetu wzrósł o 1,5 punktu procentowego do 5,6%. Dla porównania, w Estonii, Czechach oraz w Słowenii ten wynik utrzymuje się na poziomie ok. 15%. Co ciekawe, na tle wszystkich grup wiekowych w Czechach, najstarsza z nich spędza znacznie więcej czasu na stronach oferujących gry online – geewa.com czy hry.cz – oraz na serwisach randkowych takich jak rande.cz niż młodzież. W Polsce udział starszych internautów w populacji online nie jest aż tak wysoki jak w wyżej wymienionych krajach regionu (seniorzy stanowili w grudniu 2011 roku 10,1% polskiej widowni internetowej), ale w porównaniu z rokiem 2010 ta grupa wiekowa powiększyła się o ponad 300 tysięcy nowych użytkowników.

""


Poziom edukacji internautów

Białoruś, Ukraina i Rumunia wypadają pod względem poziomu edukacji najlepiej spośród wszystkich analizowanych państw regionu. W tych krajach zaobserwowano największy udział wysoko wykształconych użytkowników sieci. Według danych gemiusAudience za grudzień 2011, ponad 41% internautów na Ukrainie posiada wykształcenie wyższe. W Rumuni wskaźnik ten był o ok. 3 punkty procentowe, a na Białorusi o ok. 5 punktów procentowych niższy. W Polsce grupa internautów z tytułem magistra jest równie silna (ok. 25% ogólnej liczby internautów w kraju), jednakże najwięcej czasu w sieci, bo średnio 29 godzin w miesiącu (gemiusAudience, grudzień 2011), spędzają absolwenci studiów licencjackich.

Dla porównania, internauci z wyższym wykształceniem są mniejszością na przykład w Turcji – według danych gemiusAudience za grudzień 2011 stanowili oni mniej niż 15% ogólnej widowni internetowej w tym kraju. 
Więcej szczegółów na temat profilu społeczno-demograficznego w krajach regionu CEE znaleźć można w raporcie „Do You CEE?” 2011, przygotowanym przez Gemius we współpracy z IAB Europe.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jak rozpoznać i ochronić się przed oszustwami związanymi z tajemniczym klientem?

Stanowiska tajemniczego klienta są realne i wymagają od pracowników wykonywania określonyc…