Home Analizy Małe i średnie firmy spodziewają się zmian – mogą zwiększać nakłady na IT

Małe i średnie firmy spodziewają się zmian – mogą zwiększać nakłady na IT

0
0
99

Otwartość na zmiany

Wobec oczekiwanych zmian na rynku – wymagań umiejętności zawodowych i potrzeby dostosowania się do przepisów, luka pomiędzy wielkością nadchodzących zmian, a zdolnością do zarządzania zmianą radykalnie wzrosła. 86 procent średnich firm spodziewa się znacznej zmiany, ale tylko ponad połowa z nich – 57 procent – osiągnęła sukces w zarządzaniu zmianami.

Najczęściej podawane obszary planowanych inwestycji to: wzrost poprzez globalizację, usługi dla nowego rodzaju klienta o większych wymaganiach i wiedzy oraz zwiększenie działań w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.

Tendencje zauważane na całym świecie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw są widoczne również w Polsce w tym segmencie rynku. Firmy te są dynamiczne, otwarte na zmiany na rynku, coraz więcej polskich przedsiębiorców wkracza na zagraniczne rynki i świetnie na nich prosperuje. Dostrzegamy też zmianę w podejściu do klienta – coraz częściej inwestuje się w narzędzia pozwalające zdobyć szeroką wiedzę o oferowanych produktach, np. porównać ceny – mówi Sławomir Wronka, Zastępca Dyrektora Działu General Business w IBM Polska.

Globalizacja

Pierwszą szansę na inwestowanie daje rosnąca zdolność nabywcza rozwijających się rynków. Właściciele firm widzą możliwość rozwoju poprzez dwudziestoprocentowy wzrost inwestycji na tych rynkach w ciągu najbliższych trzech lat.

W celu realizacji globalnej ekspansji, średnie organizacje skupiają się na nowych projektach biznesowych. Trzech na czterech badanych planuje zmienić swe modele biznesowe i zróżnicować swoje firmy w ciągu kolejnych trzech lat. W celu osiągnięciu tego założenia badani wskazali trzy podstawowe działania: dokonać gruntownych zmian w połączeniu możliwości, wiedzy i aktyw (60 procent), rozszerzyć współpracę (54 procent) i aktywnie wchodzić na nowe rynki (51 procent).

 Polskie spółki z sektora MŚP należą do najbardziej innowacyjnych, wynika z wypowiedzi dyrektora operacyjnego sektora MSP IBM Polska Sławomira Wronki dla agencji ISB.

„Z naszych doświadczeń wynika, że tendencje, na które wskazuje raport dotyczą również polskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw” – powiedział Wronka w rozmowie z agencją ISB. W praktyce oznacza to m.in., że małe i średnie firmy z Polski coraz rzadziej wybierają ‘pudełkowe’ rozwiązania informatyczne, a częściej szukają rozwiązań dedykowanych.

Konsumenci Informacji

Przedsiębiorstwa będą kontynuować inwestycje w obszarach pozwalających im na wykorzystanie coraz lepiej poinformowanego i współpracującego klienta należącego do “konsumentów informacji”, nowej generacji klientów, którą przeważająca większość uczestniczących w badaniu firm, postrzega jako korzystną dla biznesu.

Konsument informacji wymaga każdego rodzaju informacji produktowej i często rozpowszechnia swe poglądy i oczekiwania na szeroką skalę za pośrednictwem internetu. W sondażu przeprowadzonym na tysiącu konsumentów w 2007 roku, 53 procent stwierdziło, że używa internetu do porównywania cech i cen produktów, a 10 procent wysyła wiadomości do rodziny i przyjaciół podczas zakupów w celu zdobycia informacji lub podzielenia się wiedzą. Klienci zaliczani do tej kategorii zmieniają się z biernych w bardziej zaangażowanych. „Konsumenci” stają się „producentami”, często przesyłając treść o charakterze rozrywkowym i reklamowym innym. Jednocześnie, od firm, z którymi decydują się współpracować wymagają elastyczności i określonej reakcji.

Dzięki sprawności działania i gotowości na wymagających klientów oraz bardzo rozdrobnionym potrzebom niszowych rynków, małe i średnie firmy są w lepszej pozycji niż inne przedsiębiorstwa, aby docierać do konsumenta informacji. Dwadzieścia dwa procent ankietowanych zamierza inwestować w ten trend w nadchodzących trzech latach, widząc w nim okazję do zróżnicowania usług oraz sposób uzasadnienia najwyższej pozycji na rynku i wartości marki. Liczba ta pokazuje dwucyfrowy wzrost w stosunku do badania IBM Global CEO Study z 2006 roku.

Informacje o CEO Study

Wyniki raportu oparte są na serii wywiadów przeprowadzonych przez IBM Global Business Services pod koniec 2007 i w pierwszym kwartale 2008 roku. W ankietach wzięło udział 1130 dyrektorów generalnych, liderów sektora prywatnego i publicznego z 40 krajów, reprezentujących przedsiębiorstwa o różnych rozmiarach i różne gałęzie przemysłu. Konsultanci IBM przeprowadzili ponad 1000 rozmów podczas spotkań, natomiast pozostałą część zrealizowano we współpracy z ośrodkiem badawczym The Economist Intelligence Unit (EIU).



Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Pusto na webinarium? Jest sposób na zwiększenie frekwencji

Webinaria stały się jednym z najskuteczniejszych narzędzi w marketingu B2B. Generują wysok…