Home Bezpieczeństwo Mobilność (i bezpieczeństwo) wymaga dyscypliny

Mobilność (i bezpieczeństwo) wymaga dyscypliny

0
0
102

Zorganizowanym przez Samsung badaniem objęto 490 dyrektorów i osób decyzyjnych w sprawach informatyki z europejskich przedsiębiorstw zatrudniających ponad 1000 osób.

Żaden z polskich ankietowanych nie mógł pochwalić się tym, że w ciągu ostatnich dwóch lat nie wystąpiły

  • u niego zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych, ani też tym, że nie obawia się wystąpienia takich zagrożeń w razie wdrożenia polityki BYOD, dopuszczającej korzystanie przez pracowników z własnych urządzeń. Niemalże wszyscy ankietowani liderzy branży technologicznej (93%) z całej Europy obawiają się wpływu wykorzystywanych w pracy urządzeń osobistych takich jak smartfony, tablety i laptopy na bezpieczeństwo informacyjne firmy.
  • Najwięcej tego typu obaw obserwuje się w Hiszpanii, gdzie aż 70% ankietowanych przedsiębiorstw „znacząco” obawia się zagrożeń wynikających z korzystania z urządzeń mobilnych w pracy. Najbardziej obojętni wobec problemu są Francuzi, choć i tam znaczące obawy zgłasza 36% respondentów.
  • W ujęciu branżowym dla całego kontynentu najwięcej niepokoju zaobserwowano wśród dyrektorów ds. informatyki z sektora finansowego – ponad połowa z nich (55%) znacząco obawia się zagrożeń związanych z wdrożeniem BYOD. Odsetek ten był nieco niższy w innych sektorach, takich jak branża wytwórcza (42%), a także handel detaliczny, dystrybucja oraz transport (po 44%).
  • Mimo powszechnego przekonania o niebezpieczeństwach związanych z wdrożeniem BYOD, zaledwie jedna trzecia (37%) polskich przedsiębiorstw aktualizuje (17%) lub planuje zaktualizować (20%) swoją politykę bezpieczeństwa BYOD.

Google, Facebook czy Twitter – to dziś naturalne środowisko komunikacyjne, szczególnie dla młodych pracowników. Jeśli firmy chcą też skutecznie zabiegać o najzdolniejszych absolwentów za pośrednictwem Google’a, Facebooka czy Twittera, to muszą stworzyć niezwykle elastyczne środowisko pracy – tak elastyczne, jak wspomniane serwisy. Jeszcze dziesięć lat temu dla podejmujących pierwszą pracę liczyło się przede wszystkim wynagrodzenie, dziś liczy się głównie elastyczność, dlatego też firmy muszą dostosować swoja politykę do wymogów współczesnego świata, tak aby przyniosła im ona korzyści. Powinny też zaakceptować to, że pracownicy będą wykorzystywali prywatne urządzenia do wykonywania obowiązków służbowych.      

  • Firmy pozwalające pracownikom korzystać z ich własnych urządzeń wskazały, że dzięki BYOD roczny koszt usług telekomunikacyjnych spadł o 17%, czyli średnio o prawie 7 mln euro na przedsiębiorstwo. Dodatkowo blisko połowa (43%) polskich firm odnotowuje wzrost zaangażowania i wydajności pracy dzięki stosowaniu zasad BYOD.
  • Z raportu wynika, że ponad połowa dużych europejskich przedsiębiorstw wprowadziła już formalną (31%) lub nieformalną (21%) politykę BYOD. Najwięcej takich przedsiębiorstw znajdziemy we Włoszech (70%), a najmniej w Niemczech (43%). W Polsce politykę BYOD realizuje 56% przedsiębiorstw zatrudniających 1000 lub więcej osób.
  • W firmach zezwalających na używanie własnych urządzeń z możliwości takiej korzysta ok. 30% pracowników. Firmy przewidują, że w ciągu najbliższych dwóch lat odsetek ten wzrośnie o 7%.

Opracowana przez Samsung ankieta internetowa, objęła grupę respondentów, którą tworzyło 490 dyrektorów i innych osób podejmujących decyzje w sprawach informatyki w firmach zatrudniających ponad 1000 osób. Badanie przeprowadzono w Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Dane zbierano w maju i czerwcu 2013 roku. 

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…