Home Praca zdalna Nokia E6 – test subiektywny

Nokia E6 – test subiektywny

0
0
141

 

Po otwarciu obudowy i spojrzeniu na front telefonu, pomyślałem, że jest to nowy model BlackBerry. Urządzenie bardzo dobrze układa się w ręce. Obudowa jest wykonana jest z bardzo dobrej, jakości materiałów; tylny panel jest ze stali, która niestety łatwo zbiera odciski palców. Warto wspomnieć, że biały i srebrny wariant kolorystyczny, znacznie mniej się palcuje. Waży niewiele 133 gramy, więc można powiedzieć, iż jest umiarkowanie lekki. 

Co otrzymujemy razem z komórką?

Oprócz Nokii E6 otrzymujemy w zestawie: ładowarkę, stereofoniczny zestaw słuchawkowy i kabel USB micro oraz instrukcję obsługi. Telefon posiada ekran o przekątnej 2,46 cala i rozdzielczości 640 na 480 z 16 mln kolorów. Jest to odpowiedni rozmiar dla telefonu biznesowego. Warto wspomnieć, iż jest to ekran dotykowy, który naprawdę jest bardzo czuły.

Nad ekranem wspólnie z Nokią pracowała firma Sharp. Wyświetlacz chroni tafla wzmocnionego szkła. Daje to pewność, że nie zobaczymy rys na ekranie; niestety nie jest tak samo w przypadku odcisków palców. Szerokość kąta widzenia również jest bardzo, dobra i nie można się do niej przyczepić. 

W E6 została wyposażona w klawiaturę QWERTY. Pisze się na klawiaturze bardzo wygodnie i bezbłędnie, pomimo, że mamy do czynienia z nie największym rozmiarem przycisków. Wyczuwalne są wyżłobienia na poszczególnych klawiszach, przez co trudno o pomyłkę. Warto wspomnieć o podświetleniu klawiatury, które jest równomierne, na każdej szerokości. Nie miałem, więc najmniejszych problemów w pisaniem SMS-ów po zmierzchu.




Aparat i multimedia

Biznesowa Nokia ma 8 megapikselowy aparat, ale nie ma autofocusa, lecz tzw.fixed focus czyli stała ostrość. Ostrość bazuje na hiperfokalnej głębokości ostrości, która jest optymalizowana dla większości zdjęć i wykazuje ostre zdjęcia w zakresie od pewnej minimalnej odległości granicznej do nieskończoności. Efekt ten jest możliwy do uzyskania w obiektywach o małej jasności i krótkiej ogniskowej, ze względu na występującą wtedy dużą głębokość ostrości. Możemy przez to zapomnieć o robieniu fotek np. tekstu z bliskiej odległości. Smartfon posiada natomiast z przodu 1.3 megapiksela  do wideo rozmów.

Miłośnicy muzyki, też znajdą tu coś dla siebie, ponieważ Nokia E6 posiada wyjście audio 3.5mm, dzięki czemu możemy podłączyć słuchawki obce. Trzeba pochwalić Nokię, iż jakość odtwarzanego dźwięku jest bardzo dobra. Zawsze uważałem, że Nokia produkuje naprawdę bardzo dobrej jakości słuchawki do swoich telefonów. Słuchawki są wyposażone w pilota, lecz niestety nie znajdziemy na nich  przycisków play, wstecz czy pauza. Pozytywnie zaskoczył mnie głośnik, ponieważ nie jest to telefon muzyczny, a jednak, jakość brzmienia naprawdę jest bardzo dobra. O niebo lepsza, niż to miało miejsce w testowanym przeze mnie modelu Incredible S od HTC.

System Anna

Znajdziemy tutaj najnowszą wersję systemu operacyjnego, następcę systemu Symbian 3 – Symbian Anna. Pierwsze wrażenia są pozytywne. Wygląd ikon jest bardziej przemyślany i spójny, ponieważ wszystkie loga są w kwadratach o zaokrąglonych bokach. Podczas testów Symbian Anna ani razu się nie zaciął, podczas gdy Symbian 3 znany z np. Nokii N8, lubi czasami odmówić posłuszeństwa. Jednym słowem, Anna wywiera pozytywne wrażenie.

Telefon oczywiście współpracuje z standardem transmisji N, dzięki czemu strony rzeczywiście wczytują się błyskawicznie. Wersja przeglądarki to 7.3.1.28. Telefon posiada Flash Player w wersji 4, niestety w uboższej wersji Lite, przez co nie wszystkie strony z Flashem poprawnie się wczytują.

Poczta

Możemy zsynchronizować swoje konto pocztowe z telefonem, dzięki czemu na główne menu telefonu, będziemy otrzymywać informacje o nowych wiadomościach. Mail for Exchange umożliwia łatwe korzystanie z poczty, kalendarza, kontaktów i zadań Microsoft Exchange w telefonie. Oprogramowanie Mail for Exchange umożliwia korzystanie bez zakłóceń z poczty e-mail w trybie push. Obsługiwane są mn. skrzynki pocztowe jak Gmail czy Hotmal. Jest to niezwykle wygodne dla biznesu gdyż w jednym miejscu mamy dostęp do naszych wszystkich skrzynek pocztowych, nie płacąc dużych pieniędzy za transfer.

Nawigacja

Wraz z telefonem otrzymujemy także bezpłatną nawigację z wieczystą licencją Ovi Mapy firmy Nokia. Możemy wybierać spośród 74 dostępnych map krajów w tym Polski. Długość pobierania mapy, jest uzależniona od wielkości pliku i obszaru danego kraju. W przypadku podróży do Niemiec nie musimy pobierać mapy całego kraju (prawie 1 GB), tylko możemy wybrać sobie obszar np. Berlin/Brandenburg, który zajmuje na karcie tylko 76 MB. Trzeba dodać, że aplikacja instaluje się w pamięci telefonu, natomiast mapy na karcie SD.

Aplikacja działa bardzo szybko, również błyskawicznie wyszukuje miejscowości. Taka nawigacja ma więcej zastosowań niż tradycyjne urządzenia wyposażone wyłącznie w programy do nawigacji. Finowie dodali do Nokii Maps darmowe przewodniki Michelin, Lonely Planet, a także WCities (Wydarzenia).

Podsumowanie

Nokia E6 posiada bardzo pojemną baterię litowo-jonową 1500 mAh. Telefon trzyma na baterii średnio ponad tydzień ale oczywiście, można go rozładować w 8 godzin, poprzez surfowanie w Internecie, czy oglądanie filmów wideo.

Polubiłem Nokię E6 za nowy system Anna, który jest funkcjonalny, i przejrzysty. Nokia E6 może robić bardzo dobrej jakości zdjęcia, mimo, iż nie ma tu Carl-Zeiss-a, ani autofocusa.

Wielbiciele słuchania muzyki mogą podłączyć swoje słuchawki, ale dołączone słuchawki Nokii, też nie grają źle, no i wreszcie darmowa nawigacja: i dla globtroterów i zwykłego Kowalskiego, który przyjechał do nieznanego miasta. Czy Nokia może zagrozić telefonom od BlackBerry? Zdecydowanie tak! Jednym słowem jest to telefon biznesowy, z nutą multimedialności.

Cena w stosunku do jakości jest naprawdę niewygórowana; Nokia E6 dostępna jest w Polsce od 1240 zł.

Plusy

  • Łączność HSDPA do 10,2 Mbps
  • 8 Mpix z podwójną lampą błyskową
  • Bardzo dobry głośnik
  • Darmowa nawigacja
  • Stalowa obudowa
  • Microsoft Communicator Mobile, Microsoft SharePoint i Quick Office, Adobe Reader.

Minusy

  • Brak autofocusa
  • Flashplayer w wersji Lite
  • Tylko 1 GB Rom

 


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Twój e-PIT bez przysługujących Ci ulg? Zadbaj o swój interes i obniż podatek. Kto prześpi – straci.

Koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – ostateczny termin na złożenie …