Home Praca zdalna Nokia N8: konsekwentna ewolucja

Nokia N8: konsekwentna ewolucja

0
0
80

Nokia N8 to smartfon  „na przełamanie” rosnącej popularności  systemu Android i iPhona. Podczas gdy nowa odsłona Symbiana to właśnie wspomniana konsekwentna ewolucja, sprzęt to całkowicie nowa konstrukcja. Ten telefon testowaliśmy wyjątkowo długo, używając go jako podstawowego i jedynego środka komunikacji. Oto jak wypadł nasz test.

Po pierwsze: sprzęt

"NokiaTego aparatu nie sposób pomylić z żadnym innym telefonem dostępnym na rynku. Dzięki kolorowym, aluminiowym obudowom z lekko ściętymi brzegami wyraźnie odróżnia się od konkurencji. Telefon jest miły dla oka i znakomicie leży w dłoni, zaś szklany pojemnościowy ekran AMOLED o przekątnej 3,5 cala skutecznie zabezpieczono przed zadrapaniami. Ponieważ karta  SIM ma swoją „szufladkę” bateria została osłonięta pokrywą przymocowaną dwiema śrubkami. W efekcie mamy bardzo zwartą konstrukcję, w której nic nie skrzypi.

Na pierwszy rzut oka elementem, który burzy harmonię jest lekko wystający obiektyw fotoaparatu. Jednak zainstalowana 12 Mpix optyka Carl Zeiss wymaga trochę miejsca, w zamian zaś dostajemy najlepszy fotoaparat zainstalowany w smartfonie. Zarówno zdjęcia jak i filmy nagrywane w rozdzielczości 720p (1280×720) prezentują się bardzo dobrze. W tym względzie Nokia N8 jest absolutnie bezkonkurencyjna!

Obudowę wyposażono w gniazdo słuchawkowe, gniazdo kart microSD, dwa przełączniki służące blokowaniu / odblokowywaniu ekranu. Na szczególną uwagę zasługuje złącze micro USB (host), które oprócz typowych funkcji ładowania i komunikacji z PC umożliwia podłączenie zewnętrznej pamięci masowej. Nowością jest również złącze HDMI ze wsparciem dla Dolby Sorround, dzięki któremu możliwe jest odtwarzanie filmów wideo na ekranie TV. Wypada podkreślić, że nie jest to tylko zabieg marketingowy służący wyróżnieniu się wśród konkurencji. Nokia N8 rzeczywiście może służyć jako odtwarzacz video – wyświetlane filmy w jakości HD prezentują się znakomicie i nie ma mowy o zacięciach.

Wyświetlacz  N8 jest bardzo dobrej jakości – kolory są żywe i naturalne, a kąty widzenia lepsze niż w większości aparatów konkurencji. Wszystko to powoduje, że ekran pozostaje czytelny również w intensywnym świetle słonecznym. Wyświetlacz wykonany został w technologii pojemnościowej i obsługuje multidotyk. Czułość nie budzi  zastrzeżeń.

Sercem N8 jest procesor ARM taktowany zegarem 680 MHz, co dziś może wydawać się przeżytkiem. A jednak w połączeniu z pamięcią 256 MB RAM / 512 MB ROM urządzenie działa żwawo nawet gdy uruchomione jest kilka aplikacji jednocześnie. Dodatkowo do dyspozycji mamy 16GB pamięci flash, którą można powiększyć o kolejne 32 GB na karcie microSD.

Oczywiście Nokia N8 posiada standardowy zestaw interfejsów bezprzewodowych: Bluetooth w wersji 3.0, WLAN IEEE802.11 b/g/n, plus nadajnik FM. GPS, żyroskop, czujniki: światła i zbliżeniowy – to już chyba standard.

Na koniec  jeden z najbardziej istotnych elementów  – bateria. Producent obiecuje czas rozmów wynoszący 720 min i w rzeczywistości  przy standardowej eksploatacji (rozmowy, SMS-y i sporadyczne serfowanie w sieci) N8 wytrzyma nawet 2 dni z dala od gniazdka. Jeśli jednak postawimy na rozrywkę i uruchomimy widżety online – czas pracy skróci się do kilku godzin.

Podsumowując – pod względem wyposażenia Nokia N8 bije konkurencję na głowę.

Po drugie: nowy Symbian

Malkontenci kręcą nosem na nowe wcielenie Symbiana wyraźnie odstające od mainstreamu reprezentowanego przez iPhona i klony Androida. Ale czy wszystko musi być takie same? WinPhone 7 odrzucił tę konwencję, podobnie jak Symbian stawiający na ewolucję. Jak to wygląda w praktyce? Nieźle!

Rewolucji nie ma, ale trudno podważyć funkcjonalność odświeżonego Symbiana. W przeciwieństwie do Androida czy iPhona nie ma gotowego zestawu ikonek. Do dyspozycji mamy główny ekran na który składają się trzy panele, na których z kolei można umieszczać paski z widżetami i skrótami do aplikacji. Wymaga to od użytkownika trochę zachodu przy dostosowaniu ekranu do swoich potrzeb, ale w zamian telefon może być idealnie spersonalizowany.

System, gdy nie obciążymy go nadmiarem dodatkowych aplikacji działającymi w tle, funkcjonuje bardzo sprawnie. Uruchomienie kilku programów jednocześnie może nieznacznie spowolnić działanie, ale za to mamy perfekcyjny multitasking.

Przeglądarka internetowa obsługująca Flash 10.1 (Android 2.1 oraz iOS 4 tego nie mają), działa bardzo sprawnie.  Podobnie jak program pocztowy, współpracujący z serwerami MS Exchange. Nie ma żadnych problemów z prawidłowym wyświetlaniem maili w formacie HTML, zaś znany pakiet aplikacji Quickoffice radzi sobie z dokumentami Microsoftu.

Ponieważ mamy do czynienia z urządzeniem multimedialnym Nokia N8, oprócz standardowych formatów (MP4), dobrze radzi sobie również z DivX-em. Dobry wyświetlacz, w połączeniu z obsługą filmów w wersji HD i złączem HDMI gwarantuje dobrą rozrywkę.

Po trzecie: Smaczki

Bliższe zapoznanie z N8 pozwala na odkrycie zalet, które trudno znaleźć u konkurencji. N8 wraz z Symbianem odziedziczyła niemal perfekcyjną sekcję telefoniczną. Połączenie możemy zainicjować bowiem na kilka sposobów:

  • poprzez dotknięcie umieszczonej na ekranie miniaturki osoby do której dzwonimy (na przewijalnym pasku można umieścić chyba dowolną liczbę fotek)
  • poprzez proste wybieranie na klawiaturze numerycznej ( w trakcie wybierania N8 podpowiada osoby z książki telefonicznej)
  •  poprzez przeszukiwanie książki – tu jednak w przeciwieństwie do konkurencji nie trzeba żmudnego przewijania, N8 podpowiada nazwiska  i kolejne litery, które odpowiadają zapisanym w książce telefonicznej. 

Niewątpliwym atutem są bezpłatne  Mapy Ovi które sprawują się doskonale, a GPS zainstalowany w N8 uruchamia się błyskawicznie. Jednak sama nawigacja to nie wszystko – w połączeniu z aplikacją Tu i Teraz znajdziemy aktualny repertuar kin znajdujących się w pobliżu, restauracje, hotele itd. Do dyspozycji jest kilka przewodników, które w pełni integrują się z nawigacją. Bardzo zgrabne i przydatne!

Nawigować możemy również do znajomych, o ile oczywiście mamy zapisane dane adresowe w książce. Proste, wygodne i nie wymagające połączenia z siecią, gdyż mapy można wgrać do telefonu.

Nokia N8 udostępnia także usługi telewizji internetowej z programami, wiadomościami i rozrywką z takich kanałów, jak AXN, CNN, E! Entertainment, Paramount i National Geographic. Do tego mamy również dostęp to internetowej telewizji Ipla.

Dostęp do sklepu z aplikacjami i muzyką to już chyba standard (choć nie u wszystkich).

Podsumowanie

Czas na kilka słów podsumowania. W naszym przekonaniu Nokia wykonała dobrą robotę – stworzyła telefon niezwykły, który co prawda nie przekona wyznawców Steva Jobsa, ale powinien spodobać się dotychczasowym klientom."Nokia Satysfakcja wielomilionowej rzeszy użytkowników jest nie do przecenienia.

Nokia N8 jest pozycjonowana jako urządzenie multimedialne. Jednak w oczach użytkownika biznesowej E71 okazuje się całkiem dobrym zamiennikiem. Co prawda dla konserwatystów uciążliwy może być brak sprzętowej klawiatury, ale na horyzoncie jest już Nokia E7. Czy warto czekać? Kwestia preferencji, Nokia N8 to jednak znakomity aparat.

Podoba nam się:

  • odważne, niebanalne wzornictwo
  • multitasking
  • znakomity aparat foto
  • złącza USB host i HDMI
  • duże możliwości personalizacji

Brakuje – powiadomienia na wygaszaczu ekranu o nieodebranych połączeniach i SMS

Specyfikacja

  • System: Symbian ^3
  • Procesor: ARM Cortex A8, 680 Mhz
  • Pamięć RAM: 256 MB
  • Pamięć masowa: 16 GB
  • Obsługa sieci: GSM/EDGE: 1800, 1900, 850, 900,UMTS/HSDPA: 2100, 900, 850, 1700, 1900
  • Aparat: 12 megapikseli z autofokusem i ksenonową lampą LED
  • Kamera przednia: VGA
  • Multimedia: MP3, WMA, AAC, eAAC, eAAC+, AMR-NB, AMR-WB, H.264 (profile Base, Main, High), MPEG-4, VC-1, Sorenson Spark, Real Video 10
  • Ekran: 3,5-calowy HD (640×360), AMOLED, dotykowy, pojemnościowy, multidotyk
  • Łączność: Bluetooth: 3.0, EDR, A2DP, AVRCP, FTP, GAP, GOEP, HFP, HSP, OPP, PBAP, SPP; WiFi: 802.11 b/g/n
  • Karty pamięci: microSD do 32 GB
  • GPS: aGPS
  • Sensory: akcelerometr, kompas, zbliżeniowy, światła
  • Porty: microUSB z funkcją On-the-Go, złącze ładowania, HDMI
  • FM Radio: RDS
  • Audio: Jack 3,5 mm
  • Wymiary: 113,5 x 59 x 12,9 mm
  • Waga: 135 g
  • Bateria: 1 200 mAh


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Groźne w skutkach i trudne do wykrycia – ataki podsłuchowe to realne zagrożenie

Cyberataki bazujące na podsłuchu to zagrożenie, którego nie należy lekceważyć. Prowadzący …