Home Analizy Polska w 10. państw o najbardziej zainfekowanych komputerach

Polska w 10. państw o najbardziej zainfekowanych komputerach

0
0
116

Według Danych Zbiorczych Panda Security, średni odsetek zainfekowanych komputerów osobistych na całym świecie wynosi 31,63% i jest mniejszy o blisko cztery punkty procentowe niż odsetek odnotowany w pierwszym kwartale.  Korea Południowa znalazła się na pierwszym miejscu tej listy (z 57,30% zainfekowanych komputerów) po raz pierwszy w historii, po odnotowaniu wzrostu odsetka zainfekowanych komputerów w stosunku do pierwszego kwartału o blisko trzy punkty procentowe.

  • Drugie miejsce na liście zajęły Chiny (51,94%), a następne Tajwan i Boliwia.

Najbezpieczniej jest w…

Najwyższe miejsca na liście krajów o najniższym odsetku zainfekowanych komputerów zajmują kraje europejskie: wśród dziesięciu pierwszych krajów dziewięć to kraje europejskie, a jedynym wyjątkiem jest Urugwaj. Pierwsze miejsce na tej liście zajmuje Szwajcaria (18,40% zainfekowanych komputerów), a drugie Szwecja (19,07%). Są to jedyne kraje, w których odsetek zainfekowanych komputerów jest mniejszy niż 20%. Norwegia, Wielka Brytania, Urugwaj, Niemcy, Irlandia, Finlandia, Węgry i Holandia to pozostałe osiem krajów o najniższym odsetku komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem.

  • Polska wg raportu ma 35,74% zainfekowanych komputerów co plasuje kraj na dziesiątym miejscu rankingu krajów o najwyższym odsetku zainfekowanych komputerów.

Statystyki dotyczące złośliwego oprogramowania

  • Trojany w dalszym ciągu są odpowiedzialne za większość nowych zagrożeń, które pojawiły się w analizowanym kwartale (78,92%); robaki zajęły drugie miejsce (10,78%), a wirusy – trzecie miejsce (7,44%). Ostatnie miejsce zajęły programy typu adware/spyware (2,69%). 
  • Co ciekawe, wirusy w dalszym ciągu tracą na znaczeniu, co potwierdza ich spadek z drugiego miejsca w Raporcie Rocznym za rok 2011 (14,24%) na trzecie miejsce (7,44%) w analizowanym kwartale. Robaki utrzymały drugie miejsce i odnotowały wzrost z 9,30% w pierwszym kwartale b.r. do blisko 11% w drugim kwartale b.r.
  • Pod względem liczby infekcji, których przyczyną jest każda kategoria złośliwego oprogramowania, trojany, odpowiedzialne za rosnącą liczbę infekcji (76,18% w analizowanym kwartale i 66,30% w kwartale poprzednim), ponownie zajmują pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajmują wirusy (7,82%), a miejsce trzecie – robaki (6,69%).

W swoim raporcie PandaLabs zwraca uwagę na kilka najważniejszych incydentów dotyczących bezpieczeństwa, jakie miały miejsce w drugim kwartale, a mianowicie na rozpowszechnienie i ewolucję tak zwanego „police virus” od scareware do ransomware, a także na wirus szpiegowski Flame, którego odkrycie stało się jednym z najważniejszych wydarzeń roku. 

W raporcie omówiono także najnowsze przypadki przestępczości komputerowej, takie jak atak hakerów na użytkowników Wikipedii, wykorzystanie dużej luki w irańskim systemie bankowym oraz nowe sposoby zwalczania kradzieży danych przez organa ścigania. Raport zawiera także informacje o ostatnich atakach na telefony komórkowe oraz portale społecznościowe, o operacjach szpiegowskich pomiędzy USA a Jemenem oraz o tradycyjnym konflikcie informatycznym pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową.

Raport kwartalny PandaLabs można pobrać ze strony http://press.pandasecurity.com/press-room/reports/.


 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Citizen developers zmieniają proces tworzenia oprogramowania

Citizen developers to osoby, które nie mają wykształcenia programistycznego, lecz dzięki w…