Home Maszyneria Przełam szklaną barierę

Przełam szklaną barierę

0
0
94

Standardowa technologia laserowego śledzenia ruchu myszki bazuje na wykrywaniu tekstury podłoża przez sensor. Im więcej nieregularności występuje na powierzchni, tym łatwiej czujnik może zidentyfikować punkty odniesienia umożliwiające precyzyjne śledzenie ruchu myszy. Jednak niektóre błyszczące powierzchnie, takie jak szkło, są zupełnie płaskie i pozbawione wystarczającej liczby punktów odniesienia, które mógłby wykryć standardowy sensor laserowy.

Technologia Logitech Darkfield Laser Tracking działa w oparciu o stosowaną w mikroskopach metodę oświetlenia ciemnego pola (Darkfield). Rozwiązanie to umożliwia wykrycie najmniejszych obiektów oraz zadrapań podłoża. Podczas ruchu myszy czujnik analizuje zmianę położenia punktów odniesienia, precyzyjnie określając kierunek poruszania się kursora.

Dlaczego możliwość śledzenia ruchów myszy na szkle jest tak ważna? Darkfield Laser Tracking stanowi technologiczny przełom w zakresie inżynierii optycznej stosowanej przy projektowaniu mechanizmu śledzenia ruchów myszy komputerowych. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Logitech szkło jako materiał jest coraz częściej wykorzystywane m.in. w: domach, miejscach pracy i hotelach – 40% respondentów wskazało, że w swoim domu posiada stół ze szklanym blatem, a 47% z nich korzysta z niego do pracy przy komputerze przynajmniej raz w tygodniu.

Szkło i mysz komputerowa

""Mysz komputerową wynaleziono z myślą o nawigacji, a precyzja jest jedną z najważniejszych cech tego urządzenia. Mechanizm śledzenia pierwszej dostępnej na rynku myszy komputerowej (wczesne lata 80-te) składał się z mechanicznej kulki oraz systemu rolek. Działająca w oparciu o kulkę mysz komputerowa pokazała swoją funkcjonalność i przydatność, a wraz z wprowadzeniem na rynek komputerów wyposażonych w graficzny interfejs użytkownika przez firmę Apple łącznie z towarzyszącą jej podkładką stała się nieodłącznym zestawem każdego peceta.

Mysz kulkowa okazała sie efektywnym lecz nie idealnym rozwiązaniem. Na kulce zbierał się kurz oraz inne zabrudzenia, co niosło za sobą konieczność dość częstego czyszczenia. Czasami nawet niewielkie zabrudzenie mogło zakłócać proces precyzyjnego śledzenia. W ciągu ostatnich dwóch dekad producenci myszy poszukiwali nowych bardziej niezawodnych rozwiązań. Firmy Logitech oraz Microsoft w rezultacie swoich badań wprowadziły na rynek urządzenia działające w oparciu o technologie optycznego oraz laserowego śledzenia. Mechanizmy śledzenia standardowych optycznych oraz laserowych myszy komputerowych składają się z diod LED (myszy optyczne) bądź źródła wiązki laserowej (myszy laserowe), soczewki ogniskującej oraz matrycy i niewielkiego procesora analizującego względne zmiany w położeniu. Im bardziej nieregularna tekstura powierzchni, tym łatwiej sensor określa punkty odniesienia na podstawie których okresla szybkość ruchu.  Wiązka laserowa oświetla podłoże z większym uwzględnieniem detali powierzchni, dlatego znacznie lepiej niż myszy optyczne sprawdzają się na gładkich i błyszczących podłożach takich jak m.in.: ceramiczne kafle, metal i wypolerowane drewno.

Szkło to przezroczysty nieorganiczny materiał. Jego budowa wewnętrzna nie posiada uporządkowania dalekiego zasięgu charakterystycznego dla ciał w skupieniu stałym. Sprawia to, że światło całkowicie je przenika, a powierzchnia jest niemal całkowicie gładka. Ze względu na specyficzne właściwości szkła – niemal perfekcyjną płaskość i brak skaz – sensor myszy napotyka na duże trudności w znalezieniu wystarczającej liczby detali potrzebnych do wyznaczenia punktów odniesienia dla śledzenia ruchów myszy.

W rzeczywistości jednak żadne szkło nie jest perfekcyjnie gładkie, a na jego powierzchni powstają mikroskopijne zadrapania oraz osadzają się cząsteczki kurzu. Ten fakt stanowił punkt wyjścia podczas rozwijania technologii Darkfield Laser Tracking.

Rzućmy trochę światła na Darkfield

Oświetlenie pola ciemnego (Darkfield illumination) to metoda, którą wynaleziono by móc obserwować nawet bardzo małe organizmy nie kontrastujące w wystarczający sposób z preparatem. Światło nie koncentruje się bezpośrednio pod soczewką. Główna wiązka światła zostaje zatrzymana a do soczewki dostają się jedynie promienie, oświetlając ją pod kątem.  Dla uzyskania efektu oświetlenia pola ciemnego, myszy Logitech wykorzystujące technologię Darkfield tracking wyposażono w dwa lasery, dzięki temu mysz jest w stanie zebrać jeszcze bardziej szczegółowo detale powierzchni. Podczas gdy z myszy korzystamy na tradycyjnej powierzchni np. na blacie z laminatu, do precyzyjnej pracy wystarczy tylko jeden laser. Inaczej jest w przypadku bardzo błyszczących powierzchni takich jak np. szklane blaty. Sensor myszy "widzi" je wtedy, jako czarne pole a punkty odniesienia potrzebne do określenia śledzenia ruchu wyznaczane są na podstawie mikroskopijnych drobinek kurzu i osadów na powierzchni. W takim przypadku istnieje konieczność użycia dwóch wiązek laserowych jednocześnie.

Podobne jak w przypadku mikroskopu wykorzystującego metodę oświetlenia pola ciemnego, mysz wyposażona w technologię Darkfield Laser Tracking oświetla powierzchnię pod myszką światłem załamanym pod kątem a następnie kieruje je do soczewki. Każda drobinka kurzu i mikrozadrapanie są "widziane" przez mechanizm śledzenia myszy na czarnym tle a na ich podstawie określany jest ruchu kursora na ekranie komputera.

Technologia Darkfield Laser Tracking sprawia, że mysz może pracować na niemalże każdej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że mysz nie będzie mogła działać na podłożach perfekcyjnie czystych i pozbawionych mikrozadrapań bądź mikroskaz – jednakże tego typu powierzchnie poza najbardziej sterylnymi laboratoriami występują niezwykle rzadko.

Logitech Performance Mouse MX, Logitech Anywhere Mouse MX

Technologia Logitech Darkfield Laser Tracking będzie dostępna zarówno w pełno-wymiarowej myszy Logitech Performance Mouse MX jak i w kompaktowej Logitech Anywhere Mouse MX.

Oba nowe modele zostały wyposażone w zestaw przycisków umożliwiających łatwą, intuicyjną nawigację po cyfrowym świecie, m.in. scroll pracujący w dwóch trybach przewijania: hiper-szybkim, ułatwiającym pracę na dużych dokumentach i arkuszach kalkulacyjnych oraz tradycyjnym click-to-click.

Ergonomiczny kształt sprawia, że Logitech Performance Mouse MX pewnie leży w prawej dłoni. Aby ułatwić pracę wyposażono ją w obsługiwane kciukiem cztery programowalne przyciski, umożliwiające szybkie przełączenie pomiędzy aplikacjami oraz korzystanie z funkcji zoom. W Logitech Performance Mouse MX zastosowano także (po raz pierwszy w myszach Logitech), reagujący na nacisk scroll typu side-to-side, pozwalający nawigować po stronach internatowych we wszystkich płaszczyznach (funkcja dostępna po zainstalowaniu dołączonego do myszy oprogramowania). Port micro-USB umożliwia ładowanie myszy bez konieczności przerywania pracy, poprzez podłączenie urządzenia do komputera lub gniazda.

Obie myszy wyposażono w najnowszy odbiornik Logitech® Unifying receiver. Dzięki niewielkim rozmiarom odbiornik po podłączeniu do portu USB niemal zrównuje się z krawędzią obudowy notebooka. Nie trzeba go więc odłączać, nawet w czasie podróży. Ponadto odbiornik umożliwia jednoczesną obsługę pięciu dodatkowych kompatybilnych urządzeń bezprzewodowych Logitech, m.in. nowych klawiatur Logitech® Keyboard K350, Logitech® Keyboard K340 oraz myszy Logitech® Marathon Mouse M705, Logitech® Wireless Mouse M505.

Cena i dostępność

Nowe modele myszy Logitech powinny ukazać się w sprzedaży w USA i Europie już w sierpniu br. Sugerowana przez producenta cena detaliczna Logitech Performance Mouse MX wyniesie 419 PLN, a Logitech Anywhere Mouse MX 339 PLN.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …