Home Bezpieczeństwo Przyszłość Cyberbezpieczeństwa: wyzwania i rozwiązania

Przyszłość Cyberbezpieczeństwa: wyzwania i rozwiązania

0
0
114

Dziesięć lat temu, byliśmy świadkami fundamentalnej zmiany w świecie cyberbezpieczeństwa. Rozpoczęła się era ataków celowanych, wymierzonych w konkretne firmy, sektory gospodarki czy nawet motywowanych politycznie. To zmusiło branżę do radykalnej zmiany podejścia, ponieważ tradycyjne metody, takie jak ochrona sygnaturowa stosowana przez antywirusy, okazały się niewystarczające. W odpowiedzi na te wyzwania powstały nowe rodzaje rozwiązań, takie jak analiza behawioralna, środowiska wirtualne do detonacji malware’u oraz systemy klasy Endpoint Detection and Response (EDR).

Środowisko Hybrydowe: nowe wyzwania i rozwiązania

Współcześnie, gdy mówimy o środowisku hybrydowym, nie chodzi już tylko o możliwość pracy zdalnej i dostęp do zasobów korporacyjnych z dowolnego miejsca. Chodzi również o przechowywanie i zarządzanie zasobami informacyjnymi firm w infrastrukturze chmurowej i zdalnej. Użytkownicy, dane i aplikacje są wszędzie, co wymaga nowego podejścia do ich ochrony. Kluczowe stało się monitorowanie i zarządzanie tą wszechobecną komunikacją i wymianą danych w czasie rzeczywistym, aby skutecznie chronić organizację.

Przyszłe trendy w cyberbezpieczeństwie: przewidywania ekspertów

Specjaliści z firmy Netskope zastanawiają się nad trendami w cyberbezpieczeństwie i cyberatakach na rok 2024. Przewidują, że sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (ML) będą odgrywały coraz większą rolę, sprawiając, że cyberataki staną się bardziej wyrafinowane. AI i ML będą wykorzystywane do generowania realistycznych wiadomości phishingowych, stron internetowych i tworzenia deepfake’ów, służących manipulacji i dezinformacji. Te technologie mogą również być wykorzystywane do zanieczyszczania łańcucha dostaw.

Cyberzagrożenia i łańcuch dostaw oprogramowania

Innym ważnym aspektem jest generatywna sztuczna inteligencja, która może być wykorzystywana do planowania cyberataków. Możemy się spodziewać, że będzie ona integrować się z ekosystemem botnetów, umożliwiając przeprowadzanie ataków na zamówienie. Łańcuch dostaw oprogramowania będzie nadal stanowić ważny cel dla cyberzagrożeń. Wzrost ataków na komponenty łańcucha dostaw – źródło, kompilację, zależności i wdrażanie – jest znaczący. Pomimo trudności, udane ataki przynoszą znaczne zyski, skłaniając zagrożenia do stosowania bardziej wyrafinowanych taktyk.

Socjotechnika i AI: nowe metody ataku

Socjotechnika, czyli stosowanie psychologicznych technik manipulacji, będzie dominować w cyberatakach. Głównymi kanałami będą aplikacje do przesyłania wiadomości, media społecznościowe, rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe i poczta elektroniczna. AI będzie również coraz częściej wykorzystywana do dostarczania złośliwego oprogramowania i phishingu poprzez generatywne chatboty.

Shadow IT: niewidzialne zagrożenie

Ostatnią kwestią jest tzw. shadow IT, czyli komunikacja generowana przez użytkowników, która jest niewidoczna i niezarządzalna przez administratorów bezpieczeństwa danych IT. To stanowi duże wyzwanie dla firm, które muszą się przygotować na nadchodzące zagrożenia w 2024 roku.

W obliczu tych rozwijających się zagrożeń kluczowe będzie inwestowanie w nowe technologie i strategie.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Open source – bezpieczniejszy wybór dla biznesu?

Jeszcze kilkanaście lat temu wiele firm obawiało się korzystać z oprogramowania open sourc…