Home Bezpieczeństwo Recenzja Steganos Privacy Suite 20

Recenzja Steganos Privacy Suite 20

0
0
240

Z okazji dwudziestolecia, firma Steganos przygotowała dwa najlepsze narzędzia – Steganos Safe i Steganos Password Manager – czego rezultatem jest Steganos Privacy Suite 20 i jest to interesujący pakiet.

Po szybkiej i prostej instalacji Steganos wyświetla swoje główne okno. Ekran złożony jest z ośmiu ikon przedstawiających funkcje pakietu: sejf, menedżer haseł, niszczarka, niszczyciel śladów, ukrywanie i szyfrowanie plików, prywatne ulubione, przenośny sejf i prywatność. Poszczególne narzędzia uruchamiane są w oddzielnych oknach.

Na pierwszy rzut oka menedżer haseł może nie wydawać się dopracowany jak LastPass, ale ma sporo pożytecznych funkcji. Wstępny proces konfiguracji jest prosty, jeśli kiedykolwiek korzystałeś z oprogramowania do zarządzania hasłami: uruchom menedżera haseł i wprowadź hasło główne, które będzie go chronić. Możesz użyć wirtualnej klawiatury, aby uniknąć oprogramowania do keytrackingu, lub wybrać serię zdjęć (narzędzie znane jako PicPass), lub utwórz hasło (używając małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych).

Twoje hasło otrzyma ocenę w skali 1-5, a Ty dowiesz się, na ile łatwe jest do złamania – miły akcent. Dostępne jest również uwierzytelnianie dwuskładnikowe w postaci kodu QR, który skanujesz za pomocą aplikacji uwierzytelniającej w telefonie.

Steganos oferuje także aplikacje mobilne do ochrony prywatności (na iOS i Androida), które pozwalają tworzyć i edytować hasła na telefonie – poręczny dodatek, którego nie znajdziesz w większości menedżerów haseł.

Dodanie nowych kont jest kwestią wpisania danych logowania i adresu URL witryny (ręcznie lub przeciągając i upuszczając z przeglądarki). Jest też miejsce na notatki i załączniki. Gdy odwiedzasz tę stronę, twoje dane logowania zostaną wypełnione automatycznie. Pojawi się również widget, umożliwiający łatwe wprowadzanie nazwy użytkownika i hasła poprzez przeciąganie i upuszczanie ich w polach logowania. Dostępne są również rozszerzenia przeglądarki Chrome, aby było jeszcze łatwiej.

Oprócz logowania do witryny możliwe jest również zapisywanie danych konta bankowego i karty kredytowej w celu zarządzania pieniędzmi i zakupami online, tworzenie prywatnej listy ulubionych witryn, które będą dostępne tylko po zalogowaniu się na koncie głównym i danych osobowych, takich jak nazwiska i adresy do wypełniania formularzy kontaktowych.

Jeśli to za mało, możesz również przenieść zaszyfrowany plik z hasłami do Dropbox’a, Google Drive, Microsoft OneDrive lub MagentaCLOUD, umożliwiając dostęp do nich na dowolnym urządzeniu.

Bezpiecznie jak w banku

Steganos Privacy Suite 20 pozwala także umieścić poufne pliki w zaszyfrowanym wirtualnym sejfie. Możesz utworzyć sejf na swoim komputerze, dysku sieciowym, w chmurze, na dysku USB lub dysku optycznym. Możesz nawet używać partycji na dysku jako bezpiecznej, ale przed uruchomieniem oprogramowania musisz utworzyć partycję i upewnić się, że nie zawiera ona danych, które chcesz zachować.

Jeśli tworzysz sejf na swoim komputerze, zostaniesz poproszony o nadanie mu nazwy i litery dysku oraz wybór miejsca, w którym będzie przechowywany. Możesz ustawić stały rozmiar dla swojego sejfu lub pozwolić mu dynamicznie rosnąć podczas dodawania plików. Na koniec, podobnie jak poprzednio, musisz wprowadzić hasło, aby je odblokować.

Tworzenie sejfu może trochę potrwać, ale trzeba to zrobić tylko raz. Gdy to zrobisz i zalogujesz się, możesz użyć go jak dowolnego innego dysku, dodając i usuwając pliki według własnego uznania (gdzie zostaną automatycznie zaszyfrowane). Po wylogowaniu sejf zniknie. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa możesz ukryć sejf lub zbiór plików w innym pliku  – proces zwany steganografią (stąd "Steganos").

Jest to niezwykle przydatny sposób na zachowanie prywatności poufnych plików – i gwarancja, że ważna praca nie zostanie przypadkowo usunięta, jeśli udostępnisz komputer. Proces jest całkowicie oparty na kreatorach i prowadzi użytkownika przez wszystkie etapy.

Zacieranie śladów

Oprócz menedżera haseł i sejfu,  Steganos Privacy Suite 20 zawiera również bezpieczną niszczarkę plików, narzędzie TraceDestructor do usuwania historii przeglądarki i plików cookie, a także szybki dostęp do opcji dezaktywacji kamery internetowej, blokowania reklam i śledzenia plików cookie oraz ukrywanie informacji o typie przeglądarki.

Bardzo przystępny cenowo pakiet zabezpieczeń zawierający najwyższej klasy menedżer haseł i bezpieczny plik zaszyfrowany. Możliwość ukrywania jednego pliku (lub całego sejfu) w dowolnym pliku  jest doskonałym dodatkiem, a opcja zapisywania haseł i sejfów w chmurze sprawia, że ​​jest to niezwykle wygodne. Cały pakiet kosztuje 59,95$ i umożłiwia instalację na 5 komputerach plus dowolna liczba urządzeń mobilnych.

Zalety:

  • Prosty w użyciu
  • Opcjonalna steganografia
  • 384-bitowe szyfrowanie AES-XEX

Wady:

  • Niektóre procesy są dość powolne
  • Brak języka polskiego

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

3 strategie na spełnienie wymogów NIS2

Coraz bardziej dynamiczny rozwój technologii oraz kompleksowość cyberzagrozeń wywierają na…