Home Maszyneria Serwer NAS Iomega StorCenter ix4-200d

Serwer NAS Iomega StorCenter ix4-200d

0
0
145

StorCenter ix4-200d posiada bardziej wydajny procesor, którego przepustowość, jak twierdzi producent, znacznie przewyższa szybkością swoich poprzedników.

"IomegaIx4-200d posiada ułatwienia biznesowe – oprogramowanie do robienia kopii zapasowych od producenta EMC, konfigurację RAID, Gigabit Ethernet, zdalny dostęp, wspomaganie iSCSI itp. Ale oprócz tego Iomega zaprojektowała system specjalnie na wymagania małych firm – do pięćdziesięciu pracowników. Dodatkowo jest kompatybilny z systemami Microsoftu, Apple i Linux.

Ix4-200d jest wyposażony w 2, 4 albo 8 terabajtów do zapełnienia, co relatywnie wpływa na jego cenę – kolejno 700, 900 i 1900 dolarów. Jeśli dysk zawiedzie, możesz wymienić go zwykłym dyskiem SATA o dowolnym wymiarze, dowolnego producenta.

Niezawodny RAID

Podczas gdy dziś 2 TB to prawdopodobnie więcej niż jakakolwiek mała firma będzie kiedykolwiek potrzebować, w dobie wciąż rosnących rozmiarów plików, tak naprawdę trudno przewidzieć jaki rozmiar będzie naprawdę potrzebny.

Aby odnieść to do codziennej rzeczywistości, jeden terabajt opowiada tysiącu gigabajtów (GB). Niewiele komputerów obsługuje dyski większe niż 500 GB – i równie niewiele pracowników małych firm kiedykolwiek zapełni tego typu pojemność plikami służbowymi.

StorCenter ix4-200d w sposób zdecydowany jest poprawiony względem poprzednika – jest cichszy, mniejszy, posiada silniejszy procesor (1.2GHz zamiast 400 MHz) i więcej pamięci (512 MB zamiast 256 MB).

Nowy, monochromatyczny (niebieski) ekran LCD z przodu urządzenia ułatwia odczytywanie informacji i sprawia, że zastosowania dotykowe QuickProtect stają się prostsze w obsłudze.

Ix4-200d liczy jedynie 19 cm x 20 cm x 16,7 cm, co oznacza, że może zmieścić się nawet na wąskiej półce. Pozytywem jest także fakt, że potrafi pracować o wiele ciszej niż wiele innych, głośnych, serwerów NAS.

Rzut oka na oprogramowanie

Do serwera dołączone zostało także oprogramowanie, dzięki któremu możemy skonfigurować kilka różnych rodzajów kopii zapasowych, które można zainstalować na tylu komputerach pracowników, ile będziesz tylko potrzebował."Iomega

Jednym z nich jest Retrospect Express HD, dzięki któremu możesz sam ustalać rodzaje folderów i plików, których kopie zapasowe mają być stworzone. Ponadto program sam wybierze jedynie najnowsze i zmodyfikowane pliki, tworząc jednocześnie historię ich zmian.

Oprogramowanie to może także tworzyć kopie zapasowe plików otwartych, jak choćby bazę danych Microsoft Office Outlook. To bardzo istotna cecha, niedostępna we wszystkich programach tworzących kopie zapasowe. Oznacza to, że program sam stworzy kopie zapasową pliku nawet jeśli będzie on otwarty. Obecny interfejs Retrospect Express  jest zauważalną poprawą względem poprzednich wersji – jest prostszy i bardziej intuicyjny.

Zaktualizowany program Iomega Copy Jobs pozwala ci robić niskopoziomowe kopie całego dysku z jednej maszyny bezpośrednio na drugą. Możesz tego dokonać za pomocą transferu iSCSI, bardzo szybkiej wymiany w otoczeniu sieci lokalnej – jednak tylko jeśli sieć i inne urządzenia dostosowane są do przesyłu iSCSI.

Innym wygodnym sposobem przenoszenia danych z jednego dysku na drugi jest włożenie urządzenia USB do slotu z przodu serwera. Wówczas pojawi się wiadomość na ekranie LCD dotycząca pytania czy chcesz przekopiować całą zawartość USB na dysk serwera. Kopiowanie nastąpi po naciśnięciu jednego przycisku na panelu urządzenia.

Szybka i wygodna konfiguracja

Fizyczna instalacja jest bardzo prosta – wystarczy wpiąć kabel urządzenia do portu Ethernet w routerze albo poprzez urządzenie pośredniczące również wyposażone w kabel Ethernet, a następnie przycisnąć przycisk power.

Instalacja oprogramowania jest równie prosta. Na jednym, głównym komputerze instalujesz oprogramowanie administracyjne i program Retrospect. Na innych wystarczy ci posiadanie zainstalowanego zapasowego oprogramowania.

Ostatnia faza instalacji oprogramowania przebiega automatycznie i nie wymaga żadnego udziału z twojej strony. Całość instalacji, zarówno sprzętu jak i oprogramowania zajmuje około 20 minut.

Natomiast jedynie kilka minut zajmuje konfiguracja i ustawienie dogodnych ustawień oprogramowania za pomocą bardzo intuicyjnego programu Retrospect, który przeprowadzi cię krok po kroku po tym jak określać rodzaj oraz nazwę plików, których kopie zapasowe będą tworzone.

Zdalny dostęp

Zdalny dostęp pozwala zautoryzowanym użytkownikom dostęp poprzez dowolny komputer z dostępem do Internetu. Dzięki tej funkcji będziesz mógł zdalnie, będąc w jakimkolwiek miejscu na świecie, podłączyć się do swojego serwera i ściągnąć potrzebny plik.

Opcja zdalnego dostępu wymaga funkcji Dynamicznego DNS w routerze, która śledzi zmiany w adresie IP i wyznacza adres internetowy twojego serwera, który zawsze przypisany jest do danego w określonym czasie adresu IP.

Iomega zawiera 12-miesięczną subskrypcję na Dynamiczny DNS od firmy Tzolkin Corp – gdy ten okres wygaśnie, będziesz musiał sam zapłacić za jego przedłużenie.

Doceniamy – wydajność, pojemność i znakomite zarządzanie przez przeglądarkę, daleko lepsze od niby graficznych interfejsów znanych u konkurencji

Ale – ta cena…

Nasza opinia – Jeśli prowadzisz małą firmę lub domowe biuro, Iomega StorCenter ix4-200d może dostarczać trochę za dużo opcji w stosunku do tego, co potrzebujesz. Jednak gdy twoja mała firma zatrudnia od pięciu do pięćdziesięciu pracowników, którzy będą potrzebowali regularnie tworzyć kopie zapasowe – ten produkt dostarczy ci wszystkiego, co niezbędne.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Systemy EMS: jakie realne oszczędności mogą wygenerować?

Nowe możliwości w obszarach integracji systemów i transmisji danych dynamicznie zmieniają …