Home Analizy Oprogramowanie krytyczną dominantą biznesu

Oprogramowanie krytyczną dominantą biznesu

0
0
121

Badanie z udziałem ponad 1 000 CIOs (Chief Information Officers, dyrektorzy działów IT) i doświadczonych decydentów IT wykazało, że w międzynarodowych organizacjach sieć powiązanych aplikacji staje się coraz bardziej skomplikowana, co obciąża departamenty IT i hamuje transformację cyfrową.

  • Tylko 37% ankietowanych uważa, że większość używanych aplikacji jest krytyczna dla ich biznesu. Prawie trzy czwarte (73%) sądzi, że przynajmniej jedna piąta aplikacji w ich firmach dostarcza zbliżonej funkcjonalności, która mogłaby zostać skonsolidowana, a kolejnych 57% przyznaje, że przynajmniej  jedna piąta aplikacji powinna być wycofana lub zastąpiona innymi.
  • Zaobserwowane zjawisko nie stanowi problemu jedynie dla działów IT,  lecz jest także problemem biznesowym. Badania wykazały, że 60% doświadczonych decydentów IT uważa, iż najcenniejszym wsparciem firmy jest wdrażanie nowych technologii w ich departamentach.
  • Znacząca liczba badanych organizacji już wdrożyła rozwiązania Cloud Computing’u (56%), mobilne (54%), społecznościowe (41%) oraz Big Data (34%).
  • Jednakże, brak unowocześniania środowisk aplikacyjnych skutkuje tym, że działy IT nie mają potencjału do zwiększania konkurencyjności poprzez wykorzystanie powyższych rozwiązań. 76% badanych wskazuje unowocześnianie środowisk aplikacyjnych jako ważne do realizacji celów ich organizacji.

Badanie dowodzi również, że podczas gdy zachodnie organizacje borykają się ze spuścizną przestarzałych i nieużywanych aplikacji, rynki rozwijające się czerpią korzyści z ich relatywnie młodego środowiska aplikacyjnego. Kraje takie jak Finlandia i Norwegia określają poziom zrozumienia pomiędzy IT a biznesem jako poniżej średniej (tylko odpowiednio 64% i 69% respondentów uważa, że współpraca jest zadowalająca),  podczas gdy 92% respondentów z Brazylii, Indii i Chin określa za satysfakcjonujący poziom współpracy pomiędzy tymi dwoma obszarami.

Wnioski raportu Capgemini 2014 Application Landscape są oparte na sondażu przeprowadzonym w 12 językach wśród 1,116 CIOs i decydentów IT wysokiego szczebla, w firmach różnej wielkości i o dużej różnorodności branż. Raport obejmuje 16 krajów, w tym 73% respondentów pochodzi z gospodarek wysoko rozwiniętych (Australia, Europa, USA), a kolejne 27% z rynków szybko rozwijających się (Brazylii, Chin, Indii).

Dodatkowo, wyniki raportu czerpią z rozległych prac zrealizowanych w ramach programu WARP (Program Szerokątnego Usprawniania Aplikacji, Wide-angle Application Rationalization Program) firmy Capgemini. WARP jest sprawdzonym rozwiązaniem Capgemini służącym do usprawniania aplikacji i transformacji IT, w którym specjalizuje się Centrum Doskonałości WARP. W powyższym zakresie Capgemini przez ostatnie 4 lata wspierała 150 klientów oraz przeanalizowała ponad 30 000 aplikacji, dzięki czemu aktualnie dysponuje kluczowymi porównaniami dla krytycznych wskaźników IT.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Groźne w skutkach i trudne do wykrycia – ataki podsłuchowe to realne zagrożenie

Cyberataki bazujące na podsłuchu to zagrożenie, którego nie należy lekceważyć. Prowadzący …