Home Na czasie Tradycyjny model w prywatnej chmurze

Tradycyjny model w prywatnej chmurze

0
0
93

Badanie Prognoza IT 2016 potwierdza, że powszechna digitalizacja biznesu istotnie wpływa na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw. Globalne trendy dają o sobie znać we wszystkich sektorach, którymi objęte było badanie – w finansach, handlu, przemyśle i instytucjach publicznych. Wszędzie rośnie presja na tempo wprowadzania zmian i dopasowywania modelu działania do zmieniających się warunków gospodarczych.

Menedżerowie IT zdają sobie sprawę, że ich rola ulega transformacji. Biznes wymaga już nie tylko utrzymania systemów, ale czynnego udziału w realizacji pomysłów, które pozwalają zdobyć nowych klientów. Miarą sukcesu jest to, jak szybko firmy potrafią przekształcić innowacyjne idee w gotowe produkty i usługi. IT musi szybciej dostarczać projekty, wdrażać innowacje i przetwarzać dane.

Zdecydowana większość, bo aż 85% menedżerów IT uważa, że w perspektywie dwóch lat digitalizacja znacząco wpłynie na funkcjonowanie ich firm. Trendem, który będzie miał największy wpływ na oblicze nowoczesnego przedsiębiorstwa jest mobilność, zdaniem 77% uczestników badania. Od tego, jak firmy poradzą sobie z wyzwaniami związanymi z mobilnością zależeć będzie skuteczność realizacji strategii biznesowej. Większość menedżerów IT (66%), że najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo.

– Żyjemy w erze Idea Economy – mówi Sabine Sauter, szefowa polskiego oddziału Hewlett Packard Enterprise. – Przełomowe pomysły biznesowe, wsparte technologią oraz innowacyjne wykorzystanie IT może zapewnić firmie nie tylko sprawne funkcjonowanie, ale także zdobycie przewagi konkurencyjnej i pozyskanie nowych klientów.

Digitalizacja biznesu prowokuje pytania o rolę działów IT w dokonującej się transformacji. Badanie wykazało, że zdaniem samych CIO, zarządy wciąż oczekują od IT przede wszystkim sprawnego utrzymania istniejących systemów i płynnego działania infrastruktury informatycznej. To najważniejszy wymóg stawiany szefowi IT w niemal co czwartej firmie.

Z drugiej strony rośnie liczba firm, które widzą rolę IT jako partnera, który przejmuje nowe obowiązki, bliżej biznesu. Obecnie w 16% organizacji oczekuje się od CIO aktywnego udziału w tworzeniu produktów i usług. Dla 9% obowiązkiem jest także wspieranie innowacyjnych procesów w firmie. To znak, że docenia się IT jako czynnik zwiększający efektywność biznesu.

Wyniki badania Prognoza IT 2016 zostały zaprezentowane 28 kwietnia podczas konferencji Forum Wyzwania IT 2016 w Warszawie. W badaniu wzięło udział 109 menedżerów IT, na stanowiskach: CIO, CTO, IT Manager, z firm różnej wielkości. Badanie zostało przeprowadzone w styczniu i lutym br. przez Hewlett Packard Enterprise Polska we współpracy z firmą Infotarget.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

W ciągu dwóch lat 85% osób pracujących w branży oprogramowania będzie korzystać z AI [Raport]

Trzy na pięć organizacji uważa, że możliwość wdrażania innowacyjnych rozwiązań to najwięks…