Home Biznes Transfer domeny – co należy wiedzieć

Transfer domeny – co należy wiedzieć

0
0
285
 

 

Operacja ta nazywana jest transferem domeny. Wynikiem transferu jest zawsze zmiana jedynie rejestratora – bez zmian pozostają dane Abonenta usługi.

Transfer a cesja

Jest to ważna uwaga, gdyż transfer jest często mylony z cesją, czyli zmianą Abonenta domeny. Przebieg tej operacji uzależniony jest zarówno od procedur konkretnych rejestratorów, jak i rodzaju transferowanej domeny. Ogólne zasady zależą jednak od regulaminu głównego operatora domeny. W przypadku domeny polskiej jest to Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Według jej regulacji transfer domeny pomiędzy rejestratorami, będącymi partnerami NASK, może być zainicjowany nie wcześniej niż 5 dni od daty rejestracji lub poprzedniego transferu oraz nie później niż 6 dni przed końcem okresu abonamentowego.

Każdy transfer domeny musi być potwierdzony wpisaniem odpowiedniego kodu w celach bezpieczeństwa. Jest to związane z tym, że wartość wypromowanej domeny często zdecydowanie przekracza koszt jej rejestracji. Służą temu tzw. kody autoryzacyjne. Dla domen polskich jest to kod authinfo, a dla globalnych AuthCode. Ich pozyskanie umożliwia inicjację procesu zmiany usługodawcy. Powyższe hasło wydaje registrar na życzenie Abonenta domeny. Prośba ta powinna zostać spełniona natychmiast i bez dodatkowych roszczeń finansowych. Aby wykluczyć możliwość uzyskania kodu przez osoby nieuprawnione, niektórzy rejestratorzy wymagają pisemnego potwierdzenia chęci transferu. Konieczne jest wtedy wysłanie wniosku sygnowanego odręcznym podpisem Abonenta lub pieczęcią firmy (jeżeli domena jest zarejestrowana na podmiot gospodarczy).

Baza WhoIs

Przed przystąpieniem do wszystkich czynności związanych z wytransferowaniem domeny, należy sprawdzić aktualność podanego adresu korespondencyjnego, gdyż kod wysyłany jest listem poleconym. Należy również sprawdzić zgodność posiadanego adresu e-mail z widniejącym w bazie WhoIs, gdyż na ten adres wysyłana jest wiadomość potwierdzająca transfer. Znajduje się w niej link, który należy kliknąć w ciągu pięciu dni, aby sfinalizować operację. Dopiero po tej czynności domena trafia do nowego usługodawcy. Jeżeli Abonent tego nie dokona, np. gdy wiadomość zostanie wysłana na błędny lub nieaktualny adres, operacja zostaje anulowana.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

TP-Link TL-WR1502X: miniaturowy router WiFi 6, który zabierzesz ze sobą wszędzie

TP-Link przedstawia nowoczesne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się szybkim i nie…