Home Bezpieczeństwo Tylko dojrzały rynek jest w stanie przyjąć najnowsze rozwiązania technologiczne

Tylko dojrzały rynek jest w stanie przyjąć najnowsze rozwiązania technologiczne

6 min
0
0
716

W Polsce funkcjonują oddziały międzynarodowych korporacji, które na co dzień obsługują klientów z całego świata, świadcząc usługi najwyższej jakości i stanowiąc kluczowe ośrodki tych organizacji. Specjaliści z Warszawy, Krakowa czy Katowic, częściej obsługują klientów np. z Niemiec czy Stanów Zjednoczonych niż tych z rodzimego rynku. Z czego to wynika?

Badania i rankingi wskazują, że polscy programiści należą do najlepszych specjalistów w tej dziedzinie na świecie. W związku z tym światowi giganci chętnie korzystają z kompetencji polskich zespołów. Dziś jednak popyt na te usługi rośnie również na rodzimym rynku – aż 93 proc. przedsiębiorstw podejmuje już kroki w kierunku transformacji cyfrowej. Branża dojrzewa globalnie, a polski rynek staje się coraz bardziej otwarty i coraz bardziej wymagający. Dlatego właśnie dziś oddział Application Services Market Segment Poland w Capgemini Polska poszerza swoją ofertę o działalność specjalistów z Cloud Infrastructure Services.

Departament Cloud Infrastructure Services (CIS), a w szczególności dział Projects & Consulting (CIS P&C) to część firmy Capgemini, która w Polsce notuje wzrost liczby pracowników w skali 40-50% rok do roku. W tej chwili w CIS pracuje 2600 pracowników, z czego w części projektowo-konsultingowej 850 specjalistów. W najbliższym czasie zespół P&C ma się powiększyć do co najmniej 1200 pracowników. Wszyscy ci wyspecjalizowani eksperci obsługują klientów na 9 rynkach, pracując w 30 językach, od teraz włączając do tej listy rynek polski.

Jak wskazują badania[1], 93 proc. polskich firm podejmuje już działania w kierunku cyfrowej transformacji, a 30 proc. przedsiębiorstw poddało cyfryzacji i automatyzacji zdecydowaną większość procesów biznesowych. Podejście zmienia się kompletnie, dziś polscy klienci stali się świadomymi konsumentami rozwiązań technologicznych i oczekują wszechstronnej obsługi oraz bardzo szerokiego portfolio usług. Dlatego tak istotne z perspektywy Capgemini jest – wciąż unikatowe na rodzimym rynku – funkcjonowanie dedykowanych centrów operacyjnych oferujących szeroki zakres usług w funkcjonujących jednostkach biznesowych.

W kraju jest obecnie olbrzymie zapotrzebowanie na ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, nawet największe organizacje dopiero zaczynają wprowadzać tego rodzaju usługi do swoich portfolio. To właśnie dlatego oddział Cloud Infrastructure Services w Capgemini Polska planuje wykorzystać wieloletnią ekspertyzę na rodzimym rynku. Polscy klienci będą mieli dostęp między innymi do oferty z zakresu migracji do chmury, (w tym systemy SAP), szerokie spektrum zagadnień dotyczących pracy zdalnej (Digital Worplace w tym np. platforma m365), Cybersecurity (technologie i platformy Microsoft Sentinel, CyberArk, IBM Qradar oraz tematy z zakresu Identity & Access Management, Governance Risk Compliance etc.), Service Integration & Management (platforma ServiceNow), czy choćby dostęp do wykwalifikowanych managerów projektów, specjalistów z zakresu Business Intelligence, analizy danych oraz bardzo szeroko rozwiniętych usługi związanych z testowaniem w/w technologii i rozwiązań.

Badania wskazują, że polskie organizacje oczekują od partnera technologicznego przede wszystkim zapewnienia wiedzy specjalistycznej oraz know-how. Aż 40 proc. przedsiębiorców wskazuje ten aspekt jako najważniejszy w podejmowanych współpracach (kolejne 44 proc. określa go jako bardzo ważny). Klienci oczekują, aby zewnętrzny partner działał jak doradca, który pomaga w doborze najlepszych dróg i rozwiązań umożliwiających efektywną realizację celów w możliwie krótkim czasie i przy zachowaniu bezpieczeństwa danych. Droga ku cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw zdecydowanie nie jest już na etapie stawiania pierwszych kroków, stała się dojrzałym i świadomym procesem. Wymaga jednak odpowiedniego wsparcia i to właśnie tę potrzebę planuje zagospodarować Capgemini Polska.

[1] Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie, Polcom, Intel, 2022

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Obrońmy pracowników przed cyberprzestępcami

Ludzie stanowią główny wektor ryzyka i najczęstszy cel ataków hakerskich. Dominuje przekon…