Home Na czasie W styczniu, za media zapłacimy o 100 złotych więcej

W styczniu, za media zapłacimy o 100 złotych więcej

0
0
111

Dla przeciętnej rodziny jest to obciążenie wyższe aż o 100 zł w porównaniu do innych miesięcy. Styczeń jawi się więc jako ten miesiąc, kiedy nie tylko Polacy opłacają poświąteczne rachunki, ale także te zaległe z listopada – aby mieć fundusze na grudzień, aż 1/3 Polaków nie płaci przynajmniej części rachunków za listopad. Eksperci z platformy MAM ostrzegają: żywność i prezenty to niejedyne świąteczne wydatki!

Firma Deloitte opublikowała niedawno raport „Zakupy świąteczne 2017”, wynika z niego, że Polacy przeznaczą w tym roku na święta 882 złote. Wliczone są w nie prezenty, zakupy spożywcze oraz wydatki związane ze spotkaniami towarzyskimi. Nie uwzględniają jednak one rachunków za media. Przecież w święta podejmuje się więcej gości, włącza iluminacje świąteczne, więcej gotuje – w związku z czym zużycie podstawowych mediów takich jak gaz czy prąd wzrasta. Więcej korzysta się także z telefonu
i internetu, aby złożyć życzenia bliskim. Nie wspominając już o kosztach transportu, jakie ponoszą Polacy, aby dojechać do rodziny na święta.  

Rachunki – problem, który w święta tylko narasta

Przez cały rok stałe opłaty pochłaniają 25% domowego budżetu Polaków. To największa kategoria wydatków obok żywności[1]. Jak podaje Eurostat, uwzględniając standard siły nabywczej, opłaty ponoszone przez naszych rodaków, takie jak prąd czy gaz, stawiają Polskę w pierwszej dziesiątce krajów z najwyższymi kosztami nośników energii w Europie. Jeśli dodamy do tego wydatki związane ze świętami Bożego Narodzenia i zwiększone opłaty za energię, już palący problem rachunków staje się jeszcze większy!

Przeciętny Polak podczas świąt spędza 13 godzin na gotowaniu świątecznych potraw. Zużywa przy tym więcej niż zwykle prądu i gazu. To sprawia, że samo przygotowywanie potraw na święta może zwiększyć rachunek za prąd o ok. 23%. W ¼ polskich gospodarstw spędza się jeszcze więcej czasu w kuchni – aż 30 godzin. Z tego powodu rachunek za grudzień wzrośnie średnio o 40-50 złotych[2]. Natomiast rachunki za gaz wzrosną przeciętnie o 23%, a to z powodu podgrzewania wody i  korzystania z kuchenki gazowej.   

Goście i ozdoby świąteczne kolejnym powodem wyższych rachunków

Polacy, którzy organizują u siebie święta, zwykle zapraszają po 3-4 gości od 24 do 27 grudnia. Więcej osób w domu to ponownie wyższe zużycie mediów takich jak prąd, woda i gaz. To ich koszty wzrosną za dwudniowy świąteczny czas spędzony w gronie bliskich przynajmniej o 16 złotych.

To dla siebie, ale także i gości Polacy dekorują domy ozdobami konsumującymi energię elektryczną. Polacy używają średnio 5 ozdób na święta, które są zasilane prądem przez 10,5 godziny dziennie. W skali miesiąca daje to dodatkowe 40 złotych kosztów. Ozdoby świąteczne, które wykorzystują technologię LED, zmniejszają je o 6 złotych. Jednakże takie ozdoby są droższe, więc nie każdy Polak może sobie na nie pozwolić. Załóżmy jednak, że część tych ozdób powstała w starej technologii, a część w LED, to przy przeciętnym rachunku za prąd w wysokości 170 złotych miesięcznie, ozdoby świąteczne podniosą koszt aż o 25 złotych, czyli 15%.

Życzenia też kosztują!

W święta Polacy dzwonią do bliskich z życzeniami. Wielu z nich ma w abonamencie tzw. „darmowe minuty” do numerów na terenie Unii Europejskiej. Jednakże 44% Polaków wykonuje międzynarodowe połączenia telefoniczne poza Wspólnotą. Średni czas rozmowy trwa 4 minuty, a jak wynika z badań platformy MAM – Polacy prowadzą takich rozmów ok. 3. Przy normalnej taryfie ich koszt wyniesie 27 złotych[3]. Należy tutaj uwzględnić jeszcze osoby, które nie mają w ofercie abonamentu „darmowych minut” albo korzystają z kart prepaid – one płacą także za połączenia krajowe. To jeden z tych kosztów, których nie uwzględniamy przy szacowaniu świątecznego budżetu.

Ci, którzy nie organizują świąt, też nie oszczędzają

Polacy, którzy zamiast zapraszać do siebie gości na święta, sami wyjeżdżają, by odwiedzić bliskich, również słono płacą. Koszty transportu z okazji wyjazdów świątecznych – jak wynika z badania MAM – wynoszą ponad 350 złotych. To dokładnie tyle samo, ile Polacy wydają na świąteczną żywność, jak podają badania Deloitte, wspomniane już wcześniej.

Bożonarodzeniowe zadłużanie

80% Polaków wskazuje, że z powodu świąt najbardziej wzrastają rachunki za prąd. Kolejne miejsce zajmują ex aequo woda oraz gaz. Wszystkie rachunki za grudzień wzrosną średnio o 100 złotych, czyli najczęściej o 22%. Szacunki Polaków odpowiadają tym przygotowanym przez ekspertów platformy MAM, którzy policzyli zużycie mediów z okazji świąt.

Wyższe rachunki za grudzień, które Polacy płacą w styczniu, to jednak nie jedyny problem finansowy Polaków. Z powodu świątecznych wydatków na żywność i prezenty nasi rodacy spóźniają się z zapłatą rachunków za listopad. 1/3 z nich zgadza się ze stwierdzeniem: „W związku z dodatkowymi wydatkami ponoszonymi w związku ze Świętami Bożego Narodzenia płacę przynajmniej część rachunków za media w opóźnieniem (za listopad, w styczniu)”.  

Wszystko to sprawia, że w styczniu wiele domostw przeznaczy na rachunki za media nawet 1100 złotych! Są to zaległe rachunki za listopad i bieżące za grudzień powiększone o dodatkowe zużycie mediów z powodu świąt. Takie wydatki dla wielu mogą okazać się finansową katastrofą, gdyż mediana wynagrodzeń Polaków wyniosła w 2016 roku 2 650 złotych brutto, czyli 1 900 złotych na rękę[4]. Styczniowe, poświąteczne rachunki to zatem dla niektórych 60% zarobków![1] Raport MAM „Dziurawa Kieszeń Polaka 2017”

[2] Opracowanie własne platformy MAM cen energii i zużycia energii dla konkretnych urządzeń

[3] Cennik T-Mobile, Plus GSM, Orange

[4] Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, Sedlak & Sedlak 2016

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Co najbardziej wkurza Polaków w wiadomościach od rekruterów?

Aż 92,5 proc. pracowników biurowych otrzymuje bezpośrednie wiadomości od rekruterów, np. z…