Home Na czasie Webex nadaje z … kosmosu

Webex nadaje z … kosmosu

0
0
54

W ubiegłym tygodniu NASA wystrzeliła kapsułę bezzałogową Orion w przestrzeń kosmiczną. Technologia Cisco jest częścią misji Artemis I w ramach interface’u Callisto – to właśnie za pomocą Webexa wystrzelona kapsuła komunikuje się z kontrolą misji w Houston.

Artemis I jest pierwszą z serii misji, które umożliwią eksplorację Księżyca i Marsa. Interface Callisto, którego nieodzowną częścią jest komunikator Webex, pozwala na komunikację z kapsułą Orion. Projekt ten pozwala na lepsze zrozumienie wymagającej technologicznie wymiany informacji w warunkach misji kosmicznej. Stąd niezwykle ważne jest przygotowanie odpowiednich rozwiązań już teraz – te używane na co dzień na Ziemi już po kilku sekundach przestałyby działać.

Callisto pozwala na zasymulowanie Artemis I komunikacji z zespołem. W ramach współpracy z Lockheed Martin i Amazon została stworzona wirtualna załoga. Callisto poprzez Cisco Webex komunikuje się z Centrum Kontroli Misji w Johnson Space Center NASA w Houston, które z kolei do komunikacji z Callisto wykorzystuje terminal video Cisco Board Pro. Doświadczenie to pokazuje, jak przyszli astronauci mogą korzystać z nowoczesnych technologii współpracy wideo, w celu rozwiązywania problemów w kosmosie, czerpiąc z doświadczenia ekspertów znajdujących się na powierzchni Ziemi.

Głównym wyzwaniem jest przepustowość przesyłu danych.

W tym celu został zastosowany kodek AV1, który pozwala na transmisję wideo w jakości HD przy transferze zaledwie 128 kb/s – jest to około jednej dziesiątej przepustowości typowego rozwiązania wideokonferencyjnego. W miarę jak komunikacja wideo nadawana z coraz większej odległości, jakość danych może się pogorszyć, powodując zniekształcenia dźwięku i obrazu po drodze. Środowisko Webex oferuje zastrzeżoną mieszankę technologii adaptacyjnych i odpornościowych nowej generacji w celu zapewnienia inteligentnej korekcji błędów.

Należy pamiętać, że kosmos to przede wszystkim wielkie odległości – Orion oddala się od ziemi bardzo szybko, natomiast informację zwrotną do Ziemi może on wysyłać z ograniczeniem prędkości światła – czyli maksymalnie około 186 000 mil na sekundę. Gdy Orion zbliża się do Księżyca, przesyłanie informacji w obie strony może trwać nawet 20 sekund, natomiast w przypadku podróży na Marsa zajmie to nawet 40 minut. Tradycyjne systemy wideokonferencyjne nie są w stanie poradzić sobie z takimi opóźnieniami i w rzeczywistości zaczęłyby tracić dane już po milisekundach opóźnienia. Callisto przetestuje, jak rozwiązanie dla głębokiego kosmosu poradzi sobie z ekstremalnymi opóźnieniami podczas podróży na Księżyc, zapewniając transmisje w nienaruszonym stanie, zachowując ciągłość interakcji bez względu na opóźnienia.

Dodatkowo, interface Callisto znajdujący się na pokładzie Oriona połączony jest z tablicą interaktywną Cisco Board w Houston. W przyszłości, jeśli załoga i kontrola misji będą musiały zmierzyć się z jakimś problemem, obie strony będą mogły rysować na tej samej tablicy i rozwiązywać problemy razem, nawet jeśli będą oddalone od siebie o setki tysięcy mil. Wspólna przestrzeń robocza, pomimo miliardów kilometrów wydaje się czymś wyjętym rodem z filmów science-fiction – tutaj jednak zostało to zapewnione przez Cisco.

 

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Polacy chcą pracować elastycznie. Praca z biura? Tak, ale w zamian za  podwyżkę o minimum 20 proc.

Polscy pracownicy biurowi oczekują od pracodawców większej elastyczności względem lokaliza…