Home Maszyneria Wirtualizacja – rozmnażanie komputerów

Wirtualizacja – rozmnażanie komputerów

0
0
136

Planując firmowe wydatki trudno uciec od takich pytań. Zakup komputera to poważna pozycja w budżecie – sprzęt wraz z niezbędnym oprogramowaniem stanowi dzisiaj wydatek bardzo odczuwalny.

W wielu firmach komputer wykorzystywany jest sporadycznie – służy jako narzędzie do wystawiania faktur, prowadzenia księgowości, czy czuwania nad sprawami kadrowymi. Problem jednak w tym, że zdarzają się okresy, kiedy większość z tych zadań powinna być realizowana jednocześnie. Zapotrzebowanie na elektronicznego pomocnika gwałtownie wzrasta, ale – pomimo, że rąk do pracy nie brakuje – ograniczeniem jest ilość komputerów. Jak temu zaradzić? Czy jedyną drogą do uniknięcia tego typu sytuacji jest zaopatrzenie się w większą ilość sprzętu „na wszelki wypadek”?

Na horyzoncie pojawia się inne rozwiązanie. Zamiast inwestować w kolejny komputer, niebawem będziemy mogli skorzystać z wirtualizacji. To tajemnicze określenie kryje w sobie rozwiązania, które mogą okazać się ważnymi sojusznikami w walce o zyski naszej firmy.

Jak rozmnożyć komputer?

Pojęcie wirtualizacji nie jest nowe – zdążyło się już całkiem wygodnie zadomowić w naszym słowniku. Dotychczas dotyczyło jednak sfer, które w niewielkim stopniu interesowały osoby prowadzące własne firmy. Wirtualne pamięci, dyski, procesory – to domena informatyków i z codziennością biznesu dotychczas łączyło je niewiele. Ale i tutaj zaczyna powiewać wiatr zmian. Wirtualizacja komputera oznacza bowiem, że jeden, zamknięty w metalowej obudowie „elektroniczny pomocnik”, może nagle przekształcić się w co najmniej dwa pełnowartościowe komputery, z których korzystać może w tym samym czasie kilka osób. Każdy z użytkowników, uzbrojony w osobny monitor, klawiaturę i mysz, może – korzystając z różnych programów – wykonywać zupełnie inne czynności. Podczas gdy jeden drukuje faktury, drugi może naliczać wynagrodzenia i wysyłać przelewy. Obaj mają wrażenie, że pracują na różnych komputerach, w istocie jednak „obsługuje” ich jedna i ta sama maszyna.

Napraw mój komputer, ale nie przeszkadzaj mi w pracy

Wirtualizacja stwarza także nowe możliwości w zakresie serwisowania komputerów. Któż z nas nie zna sytuacji, w której musimy przerwać pracę i udostępnić komputer (co gorsza wraz z naszym stanowiskiem pracy) osobie wtajemniczonej – czyli informatykowi – po to, by ten mógł naprawić wadliwie działający program, albo usunąć złośliwego wirusa, który właśnie naszą maszynę uznał za najprzyjemniejsze do bytowania miejsce na ziemi. Tego typu interwencje kończą się najczęściej długą przerwą w pracy, podczas której pozostaje nam jedynie obserwacja leniwie przesuwającego się na ekranie wskaźnika informującego np.: o postępie skanowania dysku w poszukiwaniu wirusów.

Wirtualizacja pozwala na interwencję serwisową bez konieczności przerywania naszej pracy. „Lekarz” może uruchomić na komputerze drugi system operacyjny i korzystając z niego uzdrowić maszynę, podczas kiedy my nadal będziemy zajmować się swoją pracą. Co najważniejsze cała operacja będzie mogła być przeprowadzona przy użyciu innego monitora albo nawet innego komputera.

Kiedy pod strzechy?

Wirtualizacja może zagościć w naszych komputerach już niebawem. Projekt jest jednak sporym wyzwaniem dla wydajności komputera. Nad rozwiązaniami, które mają taką wydajność zapewnić pracuje m.in. Intel. Niebawem w jego ofercie mają pojawić się nowe modele procesorów i chipsetów, które będą przystosowane do wspierania takiego sposobu pracy z komputerem. Intel prowadzi również rozmowy z dostawcami oprogramowania do wirtualizacji – ich wynikiem będzie być może już wkrótce technologia, dzięki której liczba pojedyncza słowa komputer powoli przejdzie do historii.

Warunkiem jest jednak jak zwykle cena nowych rozwiązań. Dopóki nie będzie ona wystarczająco niska, nadal będziemy woleli zainwestować w kolejną maszynę, albo ustąpić swój ulubiony fotel informatykowi, kiedy nasz „elektroniczny pomocnik” zachoruje.


Related Posts

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Telewizor, smartfon, pecet. W ten sposób Polacy spędzą najbliższe Święta

Wielkanoc będzie leniwa – wynika z badania online, przeprowadzonego przez firmę Komputroni…