Home Biznes Wirtualny sklep, czyli o tym jak z Internetu wyciągnąć prawdziwe pieniądze

Wirtualny sklep, czyli o tym jak z Internetu wyciągnąć prawdziwe pieniądze

8 min
0
0
99

W sieci sprzedaje się nie tylko sprzęt komputerowy czy podróże zagraniczne. Coraz częściej można znaleźć rzeczy z pozoru tu niepasujące, takie jak wózki dla dzieci czy suknie ślubne. Niepasujące tylko na pierwszy rzut oka, bo sieć jest odzwierciedleniem zmieniającego się społeczeństwa. Jeśli świeżo upieczone mamy zaczną przeglądać Internet w poszukiwaniu wózków, to pojawią się i sklepy, które zaspokoją ich potrzeby. Twierdzisz, że nie znasz się na Internecie i nowinkach technologicznych? Nie musisz. Jeśli masz pasję i pomysł na biznes, to już połowa sukcesu. Jeśli w dodatku jest niewielu, którzy wpadli na podobny pomysł, to właściwie już wygrałeś.

Stwórz sklep

Skupmy się na stronie wizualnej twojego sklepu: tutaj zasady nie odbiegają wcale od tradycyjnej sprzedaży: klient tuż po wejściu powinien poczuć, że chce tu zostać. Możesz oferować świetny produkt po niskiej cenie, ale jeśli zmęczony po dniu pracy klient wejdzie na brzydką stronę, nie będzie miał cierpliwości się o tym przekonać. Powinno być estetycznie, interesująco i tak, żeby można było łatwo znaleźć to, czego szukamy. Może amatorów części zamiennych nie zniechęci chaotyczny układ strony, ale jak już wspomnieliśmy teraz w sieci są praktycznie wszyscy, tak więc kobiety robiące zakupy w twojej wirtualnej drogerii będą wolały poszukać kosmetyków przy nie męczącej oczy kolorystyce i nie martwić się, gdzie się podział ich koszyk. Poza tym strona jest twoją wizytówką. Klient może pomyśleć: skoro już na wstępie nie postarałeś się o tak ważny szczegół, to jaka jest gwarancja, że zadbasz o rzecz ważniejszą taką jak szybka przesyłka?

Zadbaj o dobre samopoczucie

Oczywiście o dobre samopoczucie twoich klientów. Nie wszyscy robią codziennie zakupy w Internecie, niektórzy nie chcą podawać numeru swojej karty kredytowej w obawie przed hackerami. Musisz zrozumieć ich obawy i postarać się, żeby zakupy w twoim sklepie były bezpieczne. Komunikat o bezpiecznym połączeniu, który pojawi się przy próbie zakupu, na pewno uspokoi wielu klientów. Oprócz tego możesz umieścić w widocznym miejscu na stronie znaczek informujący, że zakupy dokonywane za pomocą karty są bezpieczne. Będzie to dodatkową reklamą dla twojego sklepu.

Dbaj o sklep

Tu też obowiązują stare zasady tradycyjnego handlu: wstawiaj nowości, ulepszaj stronę w oparciu o sugestie klientów, pilnuj żeby zawsze można było sprawnie nawigować po twojej stronie. Zmiany i nowości sprawiają uzasadnione wrażenie, że jesteś często obecny w twoim wirtualnym sklepie, tzn. zależy ci na komforcie twoich klientów. Brak uaktualnień na stronie może sprawiać wrażenie, że na nią nie zaglądasz. Bądź pewien, że jeśli ty tego nie zrobisz, za chwilę nie zajrzy na nią nikt poza tobą. Zadbaj też o podstawowe „zakładki” strony, czyli „Kim jesteś” (informacje o twojej firmie), „Gdzie jesteś” (jeśli masz jeszcze tradycyjny sklep oprócz tego wirtualnego), „Najczęściej zadawane pytania” (tu umieść informacje o kosztach przesyłki, twoich cenach itp.) i „Kontakt” (podaj aktualny mail i jeśli to możliwe także telefon, upewnij się, że jesteś dostępny pod tymi namiarami).

Promocje

Promocja to słowo-wytrych i reagują na nią wszyscy. Może obejmować wszystko: od nowości, przez zakup więcej niż 2 produktów aż po artykuły, które wychodzą ze sprzedaży. Dobrym pomysłem na promocję sklepu internetowego jest obniżenie kosztów przesyłki czy zrezygnowanie z nich przy większym zamówieniu. Jeśli nie możesz obniżyć kosztów produktów, to promocja związana z kosztami przesyłki może być jedynym sposobem, by stać się konkurencyjnym dla tradycyjnych sklepów.

Możesz także wprowadzić specjalne rabaty dla stałych klientów.

Założenie sklepu internetowego to połowa pracy, tyle samo, a może nawet więcej wysiłku musisz włożyć w jego utrzymanie. Musisz systematycznie uaktualniać stronę      i być w stałym kontakcie ze swoimi klientami. W zamian za to nie ruszając się z domu możesz zdobyć wielu nowych, stałych klientów i ze swoim towarem dotrzeć tam, gdzie twój tradycyjny sklep nie miałby szans.


Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Biznes

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Jak nadrobić 10 lat zacofania i zdążyć do 2035 roku?

Przez najbliższe 3 lata sprzedaż samochodów elektrycznych musi wzrosnąć aż 12-krotnie, aby…