Home Bezpieczeństwo AVG prywatnie i służbowo

AVG prywatnie i służbowo

0
0
96

AVG choć pochodzi z Czech jest firmą globalną, dziś rozwojem produktów zajmują się specjaliści pracujący na całym świecie. W Polsce przedstawicielem i głównym dystrybutorem jest firma Core.

Co, dla kogo?

Podstawowa darmowa licencja pozwala na instalowanie oprogramowania na komputerach prywatnych, użytkowanych w domu. To podstawowa różnica w stosunku do wersji komercyjnej, ale nie jedyna. Wszyscy użytkownicy mogą korzystać z darmowej bootowalnej płyty, która nie tylko umożliwia przeskanowanie komputera bez jego uruchamiania, ale również skopiowanie na zewnętrzny nośnik istotnych danych.

Wersja bezpłatna pozbawiona jest niektórych funkcjonalności jak np.  Protection Identity – moduł chroniący prywatne dane, przesyłane za pośrednictwem internetu.

Komercyjna wersja AVG Internet Security 2012 jest szczególnie interesująca dla polskich użytkowników, zwłaszcza małych firm, które nie mają własnych działów IT. Autoryzowany dystrybutor – firma Core zapewnia pełną obsługę, zwłaszcza w zakresie wsparcia. Pomoc techniczna telefoniczna, mailowa, łącznie z bezpośrednim telefonem do dedykowanego technika – siedem dni w tygodniu / 24 godziny na dobę. Roczna subskrypcja kosztuje 182 zł brutto.

Dodatkowe wsparcie świadczone jest przez resellerów. Istnieje możliwość zdalnej obsługi poprzez zdalny pulpit, łącznie z usuwaniem ewentualnej infekcji. Partnerzy przechodzą odpowiednią ścieżkę certyfikacyjną, dzięki czemu są przygotowani do pełnej obsługi. W konsekwencji oprogramowanie jest oferowane w sieciach, które są w stanie sprostać tym wymaganiom.

Z dużych sieci polski oddział AVG współpracuje z Vobisem – jest to działanie świadome z uwagi na największe możliwości udzielenia wsparcia technicznego bezpośrednio w punkcie sprzedaży.

Składniki są istotne

  • AVG ma bardzo rozbudowany moduł ochrony behawioralnej, w czasie rzeczywistym.  Bada zachowanie aplikacji na komputerze zwłaszcza w sytuacji gdy nieznana aplikacja podejmuje nietypowe działanie np. zapamiętuje dane wpisywane na klawiaturze. Z kolei moduł link skaner sprawdza stronę pod kątem zagrożeń zanim zostanie ona pojawi się w przeglądarce użytkownika. W przypadku niebezpiecznej zawartości na ekranie pojawia się odpowiedni komunikat. Dzieje się to w czasie rzeczywistym, co jest istotną przewagą nad czarnymi listami, gdyż często szkodliwe programy pojawią się na stronach jedynie na kilka godzin, a tym samym strona nie trafia na czarną listę.
  • Unikalnym rozwiązaniem jest przyspieszanie pobierania filmów np.  z popularnego portalu Youtube, realizowane poprzez nawiązywanie równoległych połączeń z serwerem. Cały proces jest w pełni transparentny dla użytkownika. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku łącz o mniejszej wydajności, w tym komórkowych.
  • AVG Advisor zaleca które programy warto wyłączyć z uwagi na zajmowaną pamięć.  Na ekranie pojawiają się komunikaty zalecające zamknięcie przeglądarki w przypadku istotnego obciążenia pamięci komputera. Firma skupiła się na przeglądarkach z uwagi na ich rosnące wykorzystanie przy obsłudze różnych serwisów (np. poczta).

Miara popularności

  • Dzienna liczba pobrań oprogramowania oferowanego przez AVG wynosi około 5000.
  • W Polsce 8 na 10 użytkowników przedłuża licencję, w Europie wskaźnik ten wynosi 65% .
  • AVG ma udoskonalony model ochrony kolektywnej – 98 mln użytkowników na całym świecie przekazuje anonimowo kolosalną liczbę danych o aktualnych trendach i nowych zagrożeniach.
  • Niezależne instytucje badające skuteczność działania programów antywirusowych – VB100, AVtest.org – potwierdzają skuteczność działania oprogramowania AVG.

Jak oprogramowanie AVG sprawdza się w praktyce? O tym napiszemy niebawem, po zakończeniu testów. Jak dotąd jedno jest pewne – AVG nie „zamula” komputera.


Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …