Home Analizy Cisco Global Cloud Index 2012

Cisco Global Cloud Index 2012

0
0
141

Wzrost ruchu według regionów: Bliski Wschód i Afryka zanotują największy wskaźnik wzrostu ruchu w chmurze za okres 2011 – 2016

Raport Cisco Global Cloud Index zawiera obecnie prognozowane dane na temat wzrostu ruchu w chmurze dla poszczególnych regionów.

  • W roku 2011 największy ruch w chmurze generowała Ameryka Północna (261 eksabajtów rocznie), przed regionem Azji i Pacyfiku (216 eksabajtów rocznie) i Europą Zachodnią (156 eksabajtów rocznie).
  • Do roku 2016 region Azji i Pacyfiku będzie generował największy ruch w chmurze (1,5 zetabajta rocznie), przed Ameryką Północną (1,1 zetabajta rocznie) i Europą Zachodnią (963 eksabajtów rocznie).
  • Cisco przewiduje, iż począwszy od lat 2011 – 2016 Bliski Wschód
    i Afryka uzyskają największe tempo wzrostu ruchu w chmurze (79% CAGR), przed Ameryką Łacińską (66% CAGR) i Europą Środkową
    i Wschodnią (55% CAGR).

Wzrost obciążenia według regionów: Do roku 2016, region Azji i Pacyfiku będzie największym źródłem obciążeń procesami obliczeniowymi, przed Ameryką Północną:

Raport Cisco Global Cloud Index zawiera obecnie prognozowane dane na temat wzrostu ilości procesów obliczeniowych w chmurze.

  • W roku 2011 największe obciążenia procesami obliczeniowymi w chmurze generowane były przez Amerykę Północną (8,1 milionów, lub 38% globalnego obciążenia chmury), przed Azją i Pacyfikiem z 6,7 milionami lub 32% globalnego obciążenia w 2011.
  • Do roku 2016, region Azji i Pacyfiku będzie przetwarzał największą ilość procesów obliczeniowych w chmurze (40,6 milionów, lub 36% globalnego obciążenia chmury), przed Ameryką Północną z 17,4 milionami, lub 26% globalnego obciążenia w 2016.
  • Oczekuje się, że od lat 2011 – 2016 regiony Bliskiego Wschodu i Afryki uzyskają największe tempo wzrostu obciążenia chmury (73% CAGR), przed Ameryką Łacińską (60% CAGR) i Europą Środkową i Wschodnią (50% CAGR).
  • W Ameryce Północnej, tradycyjne obciążenia ośrodków przetwarzania danych zmniejszą się w latach 2011 – 2016 (z 18,3 miliona w 2011 do 17,4 miliona
    w 2016), uzyskując ujemny wskaźnik wzrostu CAGR (-1%).

Do 2016 roku nastąpi czterokrotny wzrost globalnego ruchu w ośrodkach przetwarzania danych

Cisco przewiduje, że globalny ruch w ośrodkach przetwarzania danych wzrośnie niemal czterokrotnie, z 1,8 zetabajta w 2011 do 6,6 zetabajta rocznie w 2016, co stanowi 31% CAGR.

Globalny ruch w chmurze stanowić będzie prawie dwie trzecie całego ruchuw ośrodkach przetwarzania danych

W skali globalnej, ruch w chmurze wzrośnie z 39% (57 eksabajtów miesięcznie, lub 683 eksabajtów rocznie) całkowitego ruchu generowanego przez ośrodki przetwarzania danych w roku 2011 do 64% (niemal dwóch trzecich, tj. 355 eksabajtów miesięcznie, lub 4,3 zetabajta rocznie) ruchu generowanego w 2016.

Globalny ruch w chmurze będzie wzrastał szybciej niż ogólny ruch globalny w ośrodkach przetwarzania danych

Przechodzenie na usługi realizowane w chmurze przyspiesza globalny ruch w chmurze w tempie większym niż rośnie globalny ruch w ośrodkach przetwarzania danych. Globalny ruch w ośrodkach obliczeniowych będzie wzrastał 4-krotnie (31% CAGR) w latach 2011 – 2016, podczas gdy w tym samym okresie globalny ruch w chmurze zwiększy się 6-krotnie (44% CAGR).

Przenoszenie obciążenia: począwszy od lat 2011 – 2016, obciążenie ośrodków przetwarzania danych wzrośnie 2,5-krotnie, a obciążenia procesami roboczymi chmury zwiększy się 5,3-krotnie. W roku 2011, 30% obciążeń przetwarzane było w chmurze, a pozostałe 70% w tradycyjnych ośrodkach przetwarzania danych. 

  • Rok 2014 będzie pierwszym rokiem, w którym większość obciążeń zostanie przesunięta do chmury; 52% wszystkich obciążeń będzie przetwarzane w chmurze, podczas gdy 48% pozostanie w tradycyjnej przestrzeni informatycznej.
  • Do roku 2016, 62% – tj. prawie dwie trzecie – sumy obciążeń będzie przetwarzane w chmurze.
  • Przeciętne obciążenie procesami roboczymi jednego serwera obsługującego chmurę wzrośnie z 4,2 w 2011 do 8,5 przed rokiem 2016. Analogicznie, przeciętne obciążenie serwera w tradycyjnym ośrodku przetwarzania danych wzrośnie w tym okresie z 1,5 do 2,0.

Gotowość do pracy w chmurze: Regiony Azji i Pacyfiku, Europy Środkowej i Wschodniej, Ameryki Północnej i Europy Zachodniej są aktualnie w stanie obsługiwać zaawansowane aplikacje wykorzystujące procesy obliczeniowe w chmurze w oparciu o sieci stacjonarne.

Obecnie jedynie Europa Zachodnia zapewnia przeciętne możliwości obsługi średniozaawansowanych aplikacji wykorzystujących przetwarzani danych w chmurze w oparciu o sieci mobilne

  • Z perspektywy sieci stacjonarnej, przeciętna wydajność sieci na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Łacińskiej pozwala obecnie na obsługę średniozaawansowanych aplikacji wykorzystujących przetwarzanie danych w chmurze, takich jak programy do przesyłania strumieniowego obrazów video w wysokiej rozdzielczości i obsługi video czatów.
  • Przeciętna wydajność sieci szerokopasmowej w regionie Azji i Pacyfiku, Europie Środkowej i Wschodniej, Ameryce Północnej i Europie Zachodniej pozwala obecnie na obsługę zaawansowanych aplikacji wykorzystujących przetwarzanie danych w chmurze, takich jak transmisja strumieniowa video w 3D i zaawansowane aplikacje obsługi wirtualnego biura. Uwaga: w niektórych krajach spośród wymienionych regionów istnieją sieci stacjonarne, które zapewniają już dzisiaj przeciętne możliwości techniczne obsługi zaawansowanych aplikacji do przetwarzania danych w chmurze.
  • Z perspektywy sieci mobilnych, obecnie jedynie w Europie Zachodniej przeciętna wydajność sieci jest wystarczająca, aby obsłużyć średniozaawansowane aplikacje do przetwarzania danych w chmurze.
  • Przeciętna wydajność sieci mobilnej w pozostałych regionach pozwala na wdrożenie prostych aplikacji do przetwarzania danych w chmurze, takich jak narzędzia do surfowania w sieci, czy komunikacji tekstowej. Uwaga: w niektórych krajach spośród wymienionych regionów istnieją sieci mobilne, które mogą już dzisiaj obsłużyć średniozaawansowane usługi przetwarzania danych w chmurze. Węgry są jedynym krajem, w którym sieci mobilne mogą już dzisiaj zapewnić obsługę zaawansowanych usług w chmurze.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Powerdot buduje stacje w gminach, w których nie ma jeszcze elektryków

Gminy wiejskie, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo …