Home Biznes Domena ważniejsza niż patent

Domena ważniejsza niż patent

7 min
0
0
102

Chcąc mieć pewność, że nasz biznes odniesie sukces, warto zawczasu wykupić domenę zawierającą interesujące nas hasło. Odpowiednia nazwa strony www sprawi, że nasza firma będzie rozpoznawalna i właściwie kojarzona. Rezerwacja domeny stanowi swoisty „sieciowy” patent potwierdzający, że ten pomysł należy właśnie do nas.

Jeżeli twojej firmy nie ma w Internecie to z perspektywy klienta właściwie nie ma jej wcale. Jak wynika z badania AdvertTrack przeprowadzonego przez IRCenter i ResearchNow, 63% Polaków wyszukuje informacji o danym produkcie czy usłudze w sieci. Dlatego uruchomienie strony www to jedna z pierwszych inwestycji na jaką musi zdecydować się świeżo upieczony przedsiębiorca, czy dojrzała firma, która rozwija ofertę lub kreuje nową markę. Wcześniej, niezbędna jest rezerwacja interesującej nas domeny.

„Wartość domeny rośnie wraz z wartością naszego biznesu. Często ma wpływ na wycenę spółki, zwłaszcza tej która prowadzi biznes w sieci. Ceny domen na rynku wtórnym sięgają kilku, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Przykładowo firma Brand24, zapłaciła 100 tysięcy zł za domenę brand24.com, na której wcześniej znajdowała się animacja flash zupełnie niezwiązana z działalnością popularnego dostawcy usługi do monitoringu sieci” – mówi Robert Paszkiewicz, Dyrektor Sprzedaży
i Marketingu w firmie OVH.

Wirtualny adres firmy

Rozwój Internetu, upowszechnienie urządzeń i aplikacji mobilnych sprawił, że młodzi przedsiębiorcy coraz częściej pamiętają o zakupie domeny internetowej. Wydatek ten wyprzedził na liście priorytetów wynajem powierzchni biurowej, założenie firmowego konta w banku czy podpisanie umowy z biurem księgowym. Posiadanie strony www jest obecnie równie ważne co numer KRS czy NIP. Elektroniczna wizytówka w sieci to pierwszy i niekiedy najważniejszy, krok do zaistnienia
w świadomości klientów. Przykłady wielu branży, w tym wszelkiego rodzaju konsultantów, grafików, projektantów, czy programistów wyraźnie pokazują, że pracować można zdalnie z domu czy kawiarni, bez fizycznej siedziby biura, a jedyny ważny adres to ten, pod którym klienci znajdą nas w sieci czy napiszą do nas wiadomość email.

„Klienci naszej agencji przywiązują dużą wagę nie tylko do wyglądu, układu czy funkcjonalności strony internetowej, którą dla nich przygotowujemy, ale również jej adresu. Musi ona przyciągać uwagę użytkowników oraz w jakiś sposób odnosić się do działalności firmy. Klienci nie powinni zapominać, że w dzisiejszych czasach strona www jest potężnym narzędziem marketingowym, zwłaszcza jeśli jest zintegrowana z technologiami klasy CRM czy marketing automation. Ogromna liczba różnego rodzaju stron www sprawia, że musimy walczyć o uwagę internatów, dlatego wybór odpowiedniej nazwy domeny jest niezwykle istotny” – tłumaczy Rafał Źróbecki, Dyrektor Zarządzający agencji Squiz, zajmującej się consultingiem i tworzeniem nowoczesnych serwisów internetowych dla klientów na całym świecie.

Rośnie liczba stron firmowych

Polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi potrzeby posiadania firmowej strony www. Świadczy o tym fakt, że liczba rejestracji stron internetowych w Polsce rośnie. W drugim kwartale 2016 r. zarejestrowano 261 843 nowych domen z końcówką „.pl”. Łącznie na koniec czerwca 2016 roku liczba zarejestrowanych domen wyniosła 2 713 345.[1] Warto podkreślić, że wzrost liczby domen może być swoistym barometrem koniunktury rynkowej i aktywności całego polskiego biznesu.

„Zgodnie z najnowszym raportem NASK, w OVH utrzymywanych jest już ponad 231 000domen „.pl”. W porównaniu z rokiem ubiegłym zanotowaliśmy prawie 10% wzrost. Z pewnością ma to związek ze zmianą nastawienia polskich przedsiębiorców do kwestii obecności w Internecie i wykorzystania nowoczesnych technologii w biznesie” – podsumowuje Robert Paszkiewicz.  [1] źródło: Raport NASK za drugi kwartał 2016 roku. Rynek nazw domeny .pl.

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Biznes

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Zestawy Poly i Microsoft Teams Rooms Studio do pracy hybrydowej

Firma Poly oferuje nowe rozwiązania dla Microsoft Teams Rooms w systemie Windows, współpra…