Home Biznes Firmy IT kryzysu się nie boją

Firmy IT kryzysu się nie boją

6 min
0
0
47

Wzrostową falę na rynku programów dla przedsiębiorców zapoczątkowała pandemia COVID-19. Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę badawczą IDC, zainteresowanie biznesowymi systemami informatycznymi rosło w Polsce nieprzerwanie w latach 2020-2021, a wyjątkowo intensywny był pod tym względem rok ubiegły. Szacunkowa wartość całego polskiego rynku aplikacji tego typu wyniosła wtedy 333,6 mln dolarów i była aż o 8,5 proc. większa niż w roku 2020. 
Transformacja cyfrowa polskich firm w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu systemów bazujących na modelu chmury obliczeniowej. Biznes oswoił się już z wizją przekazywania swoich danych w ręce zewnętrznych dostawców usług IT, a szczególną sympatią obdarzył tzw. chmurę prywatną, która odpowiadała w 2021 r. za 67 proc. wszystkich inwestycji w tym segmencie. Dużą popularnością cieszą się rozwiązania klasy ERP, systemy CRM, a także proste narzędzia administracyjno-księgowe. Co sprawia, że przedsiębiorcy zainteresowali się cyfryzacją?

– Skuteczne oprogramowanie, dobrze dostosowane do charakteru działalności firmy, może jej przynieść wiele korzyści związanych z organizacją pracy, bezpieczeństwem i relacjami z klientem. Systemy informatyczne dla biznesu pozwalają usprawnić m.in. procesy logistyczne i planowanie produkcji oraz zautomatyzować działania sprzedażowe – tłumaczy Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group odpowiedzialny za rozwój platformy Banqup w Polsce, służącej do zarządzania płatnościami i obiegiem księgowych dokumentów. – Aplikacje tego typu mogą również przyspieszać obsługę zgłoszeń serwisowych lub reklamacji. Wszystko to przekłada się na bezpośrednie korzyści biznesowe w postaci poprawy wydajności i zwiększenia udziałów w rynku – dodaje.

Oprogramowanie lekarstwem na kryzys?

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z cyfryzacji jest również oszczędność kosztów. Wskazało na nią aż 38,7 proc. firm badanych w ramach opracowanego przez Siemensa raportu Digi Index 2022, analizującego stopień informatyzacji polskich przedsiębiorstw produkcyjnych. Redukcja wydatków ma szczególnie duże znaczenie w kontekście aktualnej sytuacji gospodarczej i groźby recesji. Wojna w Ukrainie, wysokie ceny energii oraz inflacja są obecnie dodatkowymi czynnikami, motywującymi do wdrożenia w firmach specjalistycznego oprogramowania.

Wykorzystanie systemów informatycznych umożliwia chociażby firmom produkcyjnym lepszą kontrolę łańcucha dostaw i przygotowanie na potencjalne niedobory materiałów koniecznych do podtrzymania produkcji. Lepsze zaplanowanie pracy oznacza w tym przypadku większe oszczędności, w tym także zmniejszenie zużycia drogiej energii – mówi Krzysztof Pulkiewicz. – Przedsiębiorcy doskonale to rozumieją, czego efektem jest coraz większa otwartość na projekty cyfryzacyjne. Obserwujemy to wyraźnie również na własnym przykładzie. Liczba zapytań o dostarczane przez nas oprogramowanie wzrosła w ostatnich miesiącach o 18 proc.

Paradoksalnie, to trudne realia rynkowe stały się więc jednym z motorów napędowych polskiej cyfryzacji. Dane te potwierdza wspomniany już raport Digi Index 2022, zgodnie z którym inwestycje w dalszy rozwój oprogramowania deklaruje 70 proc. badanych firm. Zwiększenie wydatków na ten cel w najbliższym roku planuje z kolei 39,3 proc. przedsiębiorstw objętych badaniem Siemensa.
Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  Robert Kamiński
Pobierz więcej z Biznes

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Czy Polska będzie gotowa na koniec aut spalinowych?

Z raportu Exact Systems „MotoBarometr 2022” wynika, że europejska branża motoryzacyjna spo…