Home Biznes Francuska domena wyprzedziła polską

Francuska domena wyprzedziła polską

2 min
0
0
93

Polski rejestr należy do najszybciej rozwijających się w Europie. Według danych Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), każdego dnia przybywa średnio 3 403 nowych adresów z końcówką .pl. Na początku sierpnia ich liczba przekroczyła 2,4 mln.

Popularność, jaką cieszy się polska domena nie wystarczyła, by utrzymać piąte miejsce w Europie. 6 sierpnia licznik na stronie Afnic, operatora francuskiego rozszerzenia, pokazał 2 404 304 domen. To zaledwie o 405 adresów więcej, jednak różnica pomiędzy liczbą polskich a francuskich domen malała od dłuższego czasu. Europejskim liderem pozostają Niemcy. W internecie działa ponad 15 mln adresów z końcówką .de. Kolejne miejsca zajmują Wielka Brytania, Holandia i Włochy.

  • Jednym z czynników, które zadecydowały o sukcesie rozszerzenia .fr była zmiana polityki rejestrowania nowych adresów.

"Jeszcze kilka lat temu Afnic musiał popularyzować domenę .fr przy pomocy akcji promocyjnych  Francuzi chętniej wybierali końcówkę .com, a rejestracja adresów dla osób spoza Francji była utrudniona. Dopiero pod koniec 2011 weszły w życie nowe zasady, otwierające rejestr dla osób i podmiotów z Unii Europejskiej" – wspomina Katarzyna Gruszecka-Kara, przedstawicielka rejestratora domen 2BE.PL.

Na popularność francuskiej domeny wpływają również stosunkowo niskie koszty utrzymania własnego adresu w stosunku do zarobków. Roczna opłata za domenę .fr zaczyna się od 6 euro, tymczasem najniższe ceny odnowienia polskiej domeny wynoszą ok. 50 zł netto.


 

Chcesz więcej podobnych artykułów?

Najlepsze teksty prosto do Twojej skrzynki!

Zaznaczając poniższe pola potwierdzasz zgodę na wybraną formą kontaktu. Administratorem Państwa danych osobowych jest wydawca czasopisma „Komputer w Firmie” – firma Expert 2000 usługi konsultingowe z siedzibą przy ul. Korkowej 15, 04-502 Warszawa. Oczywiście macie Państwo prawo dostępu i zmiany swoich danych. Dane osobowe podane przez Państwa będą przetwarzane przez nas w zgodzie z przepisami prawa, w celu realizacji zapytania, a jeśli udzielili Państwo określonych zgód – również na podstawie ww. zgody i w celu w jej treści określonym. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami dostępnymi w Polityce prywatności, w tym dot. okresów przechowywania danych i kategorii odbiorców danych. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: redakcja@komputerwfirmie.org

Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili. Aby uzyskać informacje na temat naszych praktyk dotyczących prywatności, odwiedź naszą stronę internetową.Nie obawiaj się - my nie spamujemy!

Pobierz więcej artykułów
Pobierz więcej  redakcja
Pobierz więcej z Biznes

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

4 nieoczywiste zastosowania kamer wewnętrznych

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestowały w nie głównie mniejsze i większe firmy. Obecnie m…